| Angeloxd a întrebat:

Credeți că omenirea va coloniza alte planete și dacă da cum credeți că va fi viața pe alte planete?

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Stiu toate astea dar sunt vizionar. Nu.mi pot da eu cu parerea negativ ca nu e posibil in decursul vietii, vorbind de 50-60 de ani minim, despre imposibilitatea amartizarii si a contrazice sute de doctori in inginerie spatiala care lucreaza la Space X, NASA, ESA, ROSKOSMOS si alte companii mai mici. Daca ei spun ca e posibil, iar logica arata clar ca e posibil afirmand si tu asa, se pot face multe. Acum 15 ani aveam telefoane pe butoane si televizoare "tub". In 50-60 de ani ne e imposibil sa spunem ceva avand in vedere ca expansiunea evolutiva accelereaza, nu este constanta. Sunt 100% sigur ca vom coloniza Marte, sau cel putin se va trimite un numar mare de oameni in timpul vietii noastre. Stiu foarte bine acele detalii tehnice despre durata misiunii si ce solutii sunt pentru asta, zilnic ma uit la documentare despre spatiu, ma pasioneaza mult asta. Chestia cu alimentele mi se pare o banalitate. Se poate construi o baza pe Marte care sa adaposteaza hrana exagerat de multa, se poate creaste capacitatea navei cu care vor merge sau pot sa mai trimita o nava plina cu mancare si aparatura concomitent cu nava care adaposteste echipajul. Multe solutii propuse doar de un amarat de pe TPU, nu indrajnesc sa ma gandesc la inginerii aia ce le poate capul in echipa.

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, prima va fi Marte.

| Ionut4334 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar ce credeti ca vom reusi sa lungim teleomerii o sa putem prelungi viata in mod artificial, dar credeti ca or sa aiba acces doar bogatii in viitorul mai indepartat? ca in cel apropiat evident ca doar bogatii or sa aiba acces, oricum Einstein a zis asa " nu vreau sa-mi prelungesc viata artificial, consider ca treaba mea s-a terminat".

| Zuzu1991 a răspuns:

In teorie, da, in practica, cel putin o sa fie in viitorul nu prea indepartat
se tot bate saua cu planeta Marte, care e departe de a fi fezabila o colonizare, foarte departe, si, ca sa arunc o pastila, una dintre problemele care au aparut de la primele iesiri in spatiu a fost... osteoporoza (decalcificarea oaselor) din cauza lipsei gravitatiei, ori Marte are 40% din gravitatia pamantului siiii, chiar daca problema se rezolva, medical, TOTUSI cei nascuti acolo s-ar putea sa aiba 3-4 metrii inaltime si sa nu poata veni pe pamant, ca mor din cauza gravitatiei prea mari

te-am convins? mai vrei sa colonizezi alte planete? big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da, vreau. Cei rămași acolo vor fi marțieni.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu.

Iehova Dumnezeu a facut doar planeta Pamant locuibila pentru om. Scrie in Biblie.

| Panamax a răspuns:

Un rahat de virus a pus economia pe butuci si altii viseaza cai verzi pe pereti.
Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca pe o planeta gasesc un virus adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| Angeloxd explică (pentru Panamax):

Un virus de pe alta planetă nu ne-ar putea infecta

| Panamax a răspuns (pentru Harfagre):

"Un virus poate omorî destul de puțini oameni,"

Ori faci pe prostul ori esti seful lor.

| Panamax a răspuns (pentru Angeloxd):

Daca zici tu.

| NotNamed a răspuns:

Este inevitabila o asa realizare iar viata evident ca va fi mereu mai buna pentru ca se va ajunge la un stadiu evolutiv mult mai avansat care ne va usura vietile cu mult.
Ne punem deocamdata sperantele in Elon Mask, dupa vor veni si alti oameni sau corporatii.
Numai unele javre religios fanatice spun ca nu este posibil sa iesi de pe planeta insa aselenizarea a ratat ca se poate. Acum asteptam amartizarea doar ca diferenta va vi ca cei care se vor duce pe Marte, care se va intampla cel mult pana in 2050, vor ramane acolo definitiv.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru NotNamed):

Nu vad legatura dintre tv si colonizarea unei planete laughing tu crezi ca o planeta este ca si un telefon mobil.Si de dus te duci,poti face mancare acolo,nu trebuie sa duci de aici ce spui tu,sau care spune,dar sa nu spui ca duci si gravitatie laughing cu aia ce te faci?
A uitasem o sa ajungem sa caram asteroizi din centura si ii prabusim pe Marte s-o facem mai mare,aia da,nimic toata laughing
No sa colonizam niciodata o planeta ca Marte,ma refer ca oamenii sa traiasca acolo,eventual doara sa munceasca,sa extraga resurse, aia da, ca de fapt de aia si vor sa mearga acolo, nu e nimeni curios sa locuiasca pe marte, dar este o planeta de unde am putea lua resurse.
Omaenii vor putea coloniza numai planeta ca si Pamantu, iar cum asa ceva nu prea se gaseste pe linga noi sansele is pe undeva pe nicaeri.

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns (pentru Harfagre):

Stiu toate astea dar sunt vizionar. Nu.mi pot da eu cu parerea negativ ca nu e posibil in decursul vietii, vorbind de 50-60 de ani minim, despre imposibilitatea amartizarii si a contrazice sute de doctori in inginerie spatiala care lucreaza la Space X, NASA, ESA, ROSKOSMOS si alte companii mai mici. Daca ei spun ca e posibil, iar logica arata clar ca e posibil afirmand si tu asa, se pot face multe. Acum 15 ani aveam telefoane pe butoane si televizoare "tub". In 50-60 de ani ne e imposibil sa spunem ceva avand in vedere ca expansiunea evolutiva accelereaza, nu este constanta. Sunt 100% sigur ca vom coloniza Marte, sau cel putin se va trimite un numar mare de oameni in timpul vietii noastre. Stiu foarte bine acele detalii tehnice despre durata misiunii si ce solutii sunt pentru asta, zilnic ma uit la documentare despre spatiu, ma pasioneaza mult asta. Chestia cu alimentele mi se pare o banalitate. Se poate construi o baza pe Marte care sa adaposteaza hrana exagerat de multa, se poate creaste capacitatea navei cu care vor merge sau pot sa mai trimita o nava plina cu mancare si aparatura concomitent cu nava care adaposteste echipajul. Multe solutii propuse doar de un amarat de pe TPU, nu indrajnesc sa ma gandesc la inginerii aia ce le poate capul in echipa.

| Mirel4412 a răspuns:

Cel mai probabil daca se va intampla lucrul asta, adica sa stam pe martez va costa enorm de mult pentru o "cursa". Eu nu cred ca se va intampla lucrul asta foarte curand, poate peste 200-300 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns:

Este posibil.