| EmaS a întrebat:

Credeti ca, prin dragostea voastra, prin modul de viata, si cel mai inversunat dusman va poate deveni prieten?

Răspuns Câştigător
| Ancuta_6794 a răspuns:

Da, eu sunt de parere ca daca rasplatesti cu iubire si cu bunatate rautatile celor din jur, mai devreme sau mai tarziu, vei incalzi inimile lor. o spun din propria experienta

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

N-am avut aceasta ocazie dar stiu ca aratand mai multa atentie unor dusmani de-ai mei le-am mai temperat ura, prieten nu voi incerca niciodata sa-mi fac dintr-un un dusman cu ura patologica pentru ca un astfel de individ este imprevizibil din moment ce are capacitatea de a urâ atat de mult. Ura îmletita cu dusmania este de regula apanajul defectilor.
Ema, bine ai venit din peleniraj cu bateriile incarcate de dragoste sa-ti demolezi dusmaniilaughing

NOname
| NOname a răspuns:

Da, cred. Dar important e să fie şi voinţa.

P.S. Bine te-ai întors, Ema! Cum a fost în vacanţă?

| EmaS explică:

ÉrotiqueConseils
De ce? Nu aveai pe cine sa necajesti?

| EmaS explică:

Chelstone
Nu sunt ipocrita.Intrebarea mea este inspirata dintr-un caz real.Chiar prin rabdarea mea, prin dragostea neconditionata pe care i-am aratat-o, am reusit sa schimb un dusman intr-un prieten.

| EmaS explică:

Hombre
A aparut inamicul numarul 1! Sau nu?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Da! Mie chiar îmi era dor de tine kiss!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Ema,
De câte ori te-am necăjit eu pe tine? Chiar îmi eşti dragă, serios. A propos, ţi-a priit concediul? Ai fost la mare? Ai făcut plajăbatting eyelashes?

| harciog a răspuns:

"Frica este mortarul care uneste caramizile la temeliile unei civilizatii". Aceasta frica nu o vad venind de la cineva care se poarta dragastos.Tu idealizezi realitatea dupa conceptiile biblice si dupa religiozitatea din tine.

| wales a răspuns:

Nu putem generaliza. Modul de a ne arăta dragostea faţă de semeni e ok, dar nu suficient, Pentru ca '' dușmanul '' să-ți devină prieten trebuie schimbat ceva în sufletul lui, iar această schimbare numai Domnul Isus o poate produce.

| Angel0 a răspuns:

Daca e destept, cedeaza pana la urma.

| miradoniz a răspuns:

hee hee nu, numai prin Dumnezeuhee hee

| chelstone a răspuns:

Trebuie sa fii cel putin ipocrit ca sa spui ca un dusman iti poate deveni prieten.

| Gstefan a răspuns:

Nu, un dusman tot dusman ramane. Nu degeaba se numeste dusman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.cred ema.fiindca am verificat personal.dar este o manipulare a dusmanului, printr-un comportament care nu te caracterizeaza.adica trebuie sa devii cel pe care TE vrea el, si nu tu insuti ca sa te poata accepta el ca prieten asa cum esti.deci e un compromis destul de riscant.sau decadent.iar relatia tot nu e sincera decat dupa foarte mult timp si multe compromisuri pentru tine care incerci si comoditate pentru acel dusman, fiindca el nu face nici un efort.ba chiar crede ca este un prvilegiu ce ti-l ofera.intr-un cunant e neplacut.si aceasta practica e caracteristica mediilor politice, mafiote, birocrate.pentru omul de rand e bine ca dusmanul sa ramana dusman, si pretenul, prieten.dar sa fii cu ochii pe el mereu.tradarea poade cadea ca trasnetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hehe, dusmani...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Fiecare are soarta lui si nu poate fi schimbata. Orice ai face,"minte"in capul omului nu poti baga cu sila.Numai bine.