| Turquoise a întrebat:

Credeti ca sclavia a fost justificata in istorie? A permis aceasta dezvoltarea altor popoare?

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si a lui @Jυsтℓσяγwinking

| sabin89 a răspuns:

Subscriu la raspunsul lui Hombre.

| victor333 a răspuns:

Sclavie e justificata si in biblie daca ti vine sa crezi lool dar in sa stii ca digimind nu are dreptate in totalitatea in orice era ai trai poti fi liber daca vrei cu adevarat e clar ca daca apartii unei societati respecti regulile aceleia dar nu ti impune nimeni adica pana la urma esti atat de liber pe cat vrei sa fii

| Turquoise explică (pentru victor333):

Da stiam ca este justificata in biblie, pana la urma a fost benefica.Ai si tu partea ta de dreptate cu privire la raspunsul lui @DigiMind insa ceea ce spui mi se pare cam de domeniul oniricului pentru societatea in care traim.Intr-un fel sau altul, orice pas facut ne este impus de cineva/ceva.

| victor333 a răspuns (pentru Turquoise):

Nu uita tu esti una cu natura dar nu normal sa zici ca ti impune cineva de exemplu daca un vulcan erupe u ce faci fugi sau ramai pe loc? u decizi...Iar sa zici ca sclavia a fost benefica inseamna ca niste neuroni de ai tai s-au dus mai devreme la culcare...

| Turquoise explică (pentru victor333):

Pana erupe un vulcan langa mine o sa stau aici sa-mi numar neuronii, care la ultima verificare erau foarte activi, multumesc pentru grija.Imi pare rau pentru tine daca prin sclavie intelegi oameni incuiati cu cheia in temnita.

| MitroKta a răspuns:

Justificata de cine, sau in fata cui, din moment ce acele organe care fac justitia, fac si legile pentru sclavie

| RAY a răspuns:

E un documentar bun pe history despre istoria lumii ti-l recomand, nu desigur ca nu, acei oamenii erau considerati niste nimicuri in special biserica catolica promova sclavia apoi ateii au desfintato =revolutia franceza

| robijam a răspuns:

Sudul Statelor Unite s-a dezvoltat in sclavie, romanii au fost iobagi deci imagineaza-ti.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Vorba lui @AnonymousV.

Răspuns utilizator avertizat
| DigiMind a răspuns:

Sclavia a fost si este de actualitate. Doar metodele de subjugare s-au schimbat.
Daca crezi ca esti un om liber te inseli amarnic.

| Nimixpecial a răspuns:

Exista sclavie si in momentul de fata, dar pentru ca oamenii s-au mai desteptat de atunci(atentie, nu am spus ca sunt destepti), e mai subtila.

| AnonymousV a răspuns:

Pune raspunsul lui DigiMind ca cistigator ca are dreptate.