| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in coincidente?
Aveam o perioada de vreo 2-3 sapt in care ma uitam la ceas si mereu nimeream aceeasi ora si minut.( ex 2:15, a doua zi la fel pateam sa ma uit la ceas exact la ora si minutul acela)
Treaba asta a tinut vreo 2-3 saptamani, timp in care avea loc aceasta coincidenta de 2 ori pe zi sau mai mult.

Pe langa asta, eu am mereu vise care inseamna ceva, mereu cand ma trezesc dimineata caut pe dictionar de vise online sa vad ce inseamna.Peste doua zile se adevereste ceea ce e scris acolo.Niciodata de cand ma stiu n.a gresit.Mereu a fost exact asa cum a fost scris.
Si e ok ca mereu stiu ce se va intampla si incerc sa evit.De obicei, se intampla la un interval de 2-3 zile.
Credeti ca sunt doar coincidente sau e ceva cu mine?
Aa exact, sa nu uit, am niste presimtiri atat de puternice si ascutite incat raman uimita. De exemplu la un test grila. Presimt ca asta este raspunsul chiar daca nu am habar de fapt. Dar simt ceva puternic ce ma face sa fiu sigura 100% ca asta este.

Si in mai multe situatii, nu neaparat alegeri, insa desigur nu cred ca este atat de dezvoltat simtul asta incat sa stiu rezultatul din 15 variante spre exemplu.
Ps: am deja-vu foarte foarte dese.
Voi patiti astfel de lucruri ca cele patite de mine?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Coincidente apar tot timpul in masura in care le atribuim noi sens, iar asta nu le da nici o semnificatie supranaturala. Faptul ca te uitai la ceas poate fi o chestie de autoreglare (cum te trezesti daca ai uitat sa pui ceasul la ora potrivita pentru ca oraganismul tau stie ca are ceva important de facut).

Faza cu dictionarul de vise e ca si cu ghicitorii in stele, daca spui niste chestii dragute dar suficient de generale au o probabilitate mare sa se intample in viata reala. Atata timp cat iti doresti sa vezi ceva vrei vedea, creierul tau se va auto programa incat sa caute dovezi pentru credintele tale si le va gasi.

Stiu ca asta probabil te face sa te simti speciala si nu vreau sa iti stric sperantele dar nu inseamna nimic si probabil e nociv sa te bazezi pe ele.

Din pacate treaba cu raspunsurile la teste se va invalida cel mai usor cand vei descoperi ca nu poti intra cu 10 la medicina dar daca o sa continui cu credintele irationale vei gasi niste motive externe de fiecare data cand "abilitatea" va esua si o vei ridica in slavi cand va reusi, intarindu-ti opinia.

Pe scurt ce descri tu este o autoconfirmare a profetiilor. Cand crezi o chestie destul de tare creierul tau va filtra informatia pastrand doar informatiile care confirma ipoteza enuntata in prealabil si negand sau anuland orice informatie infirma profetia.
E acelasi mecanism pe baza caruia apare stereotipurile si efectul Pygmalion (google it, e interesant).

Scuze, nu imi doream neaparat sa itis tric feng-shui ul.

7 răspunsuri:
| Georgiana05 a răspuns:

Cu toți avem deja-vu-uri. Și eu încercam de multe ori să înțeleg ce înseamnă cu adevărat, dar nu poți. E o chestie "peste noi", nu poate fi explicat sau înțeles exact.

| Sn4k3 a răspuns:

Toti am avut si avem din astea, dar si infloresti putin (mai mult) chestia asta, e ca si cum ai fi zis ca esti medium la ce ai scris aici.

| 2EXA a răspuns (pentru Sn4k3):

Nu am inflorit absolut nimic.Am explicat totul exact cum simt si cum se intampla.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Imi scoti si mie 6 norocoase, accept 15 încercari? happy

| ALGator a răspuns:

Nu as spune ca "patesc" nici ca as "crede". Pur si simplu constat si la mine aparitia unor coincidente frapante. Nu sunt controlabile (numere la loto, acolo pierd mereu). Se confirma de obicei cam in cursul zilei urmatoare.
De exemplu, spontan discut de un lucru neobisnuit in discutiile zilnice, o gluma. De exemplu ca mongolii fac "operatii estetice" la nou nascuti dindu-le cate o lovitura de ciocan la picoare ca sa le faca strimbe - o gluma prosteasca. Seara vad un film in care cineva ii distruge piciorele unui ostatic in exact aceeasi maniera. Nu sunt lucruri pe care le vezi frecvent in filme.
Alta data, aflat in concediu in Germania, am visat intens un nume german mai putin obisnuit (Seidl, cam 8% din populatie). A doua zi ceva m-a determinat sa-mi schimb in ultima clipa traseul cu masina. Am parcat in centrul unui orasel ca pe prima casa sa vad scris "Seidl" cu litere de un metru. Am mers de multe ori in Germania, Austria si Elvetia si niciodata nu am intilnit acest nume.
Sau cit de probabil e ca dupa ani buni sa discuti cu un prieten de ciocanitori (nu ma ocup cu asa ceva, doar un subiect intimplator) iar in urmatoarea secunda sa se dea la radio un cintec cu Woody Woodpecker?
Am colectat multe, vreo 30 trebuie sa fie cele mai evidente.

| 2EXA a răspuns (pentru ALGator):

Foarte interesant ce ai patit.

| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Din cate stiu eu, creierul este raspunzator de multe lucruri ...Se spune ca in realitate omul foloseste cu adevarat o parte destul de mica din ceea ce inseamna creierul. Aceasta este constructia umana. De aceea cred ca difera de la o persoana la alta cat anume functioneaza din creierul sau. La unii sunt mai desvoltate anumite functii mentale iar la altii altele.
Din moment ce unele situatii se repeta inseamna ca este totusi real si nu fictiune. Desigur ca sunt in cea mai mare parte de acord si cu cei care ti-au mai raspuns pana la mine. Natura e ft. complexa si are inca multe neclaritati pentru. noi oamenii.
As mai zice ca si telepatia are un rol important de multe ori si ma gandeam ca intamplarea cu raspunsul corect la testul de care ziceai, posibil sa fi venit telepatic de la cel care l-a intocmit.
Numai bine!