| Ecea a întrebat:

Crezi ca este suficent sa ai un copil pentru a deveni mama/tata? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| totElodia a răspuns:

Nu sunt de parere ca un copil in viata ta te poate face mama/ tata. Un copil implica responsabilitate, daruire. Daca nu poti oferi aceste doua atributii, nu te poti numi parinte.

14 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Oficial da. (A fi ''mama'' si ''tata''- doar cu numele, nu e suficient... ) Un copil intotdeauna (va) implica 'responsabilitate'.

Asadar, trebuie sa fii constient de faptul ca, ai ajuns ''parinte''- in adevaratul sens al cuvantului, incercand sa-i fii un bun model (, contribuind la educatia si cresterea sa).

NOname
| NOname a răspuns:

Majoritatea așa crede. De aia și avem străzile pline de copii murdari, flămânzi și fără educație, care sunt obligați să cerșească, iar orfelinatele - de copii abandonați. Vezi și la Protecția Copilului ce se întâmplă! Cum îi maltratează unii pe cei cărora au dat viață și pe care ar trebui să-i apere, în nici un caz să-i facă să regrete că s-au născut!
Unii nu merită să se numească "părinți", pentru habar n-au ce înseamnă să fii un părinte.

| harciog a răspuns:

Totul se intimpla prea repede, aproape fara sa-ti dai seama.Cind iesi cu el in brate esti mai mult ametit de schimbarea brusca pe care o percepi iluzoriu caci practic in firea ta nu s-a schimbat nimic,ramii acelasi ca pina atunci numai ca,treptat, treptat copiii isi fac loc singuri in viata ta, in sufletul tau.Cind mi l-a adus si mi l-a pus in brate eram in nori iar el plingea si a tacut cind a simtit schimbarea.Dar eu ca eu ca barbat dar pentru o femeie cred ca e o fericire sa vada prin ea minunea de a da viata.Bine,o s-o cam doara dar o sa merite.

| DorelSudoru a răspuns:

Nu,si oricum orice am face no sa fim perfecti

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Asta e definitia termenului in dictionar...nu toate ambiguitatile sunt metafore asa cum nu tot ce zboara se manancawinking

| shadovv a răspuns:

Prin definitie da. Daca ai un copil esti mama/tata.

| Shammal a răspuns:

Momentul in care parte din tine ajuta la crearea corpului copilului tu devi mama sau tata, ce urmeaza dupa urmeaza dupa

| doctorul5 a răspuns:

Mama,tata, parca pe la 1-2 ani se preda asa ceva.
Stii deja sa scrii la 2 ani?

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Pentru a devenii mamă sau tată e nevoie de iubire şi minte.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-l si cresti, ca daca-l cresc parintii tai si tu iti vezi de viata si distractiile tale, esti doar mama (sau tata), nu parinte.

| alledawn a răspuns:

Sa ai un copil nu inseamna ca esti mama\tata atat timp cant nu il cresti, nu il iubesti, nu esti alaturi de el atunci cand are nevoie etc. Sa fii parinte dupa parerea mea inseamna mai mult de atat. inseamna sa ii oferi acelui copil un camin, sustinere, iubire, protectie.

| SaRRaMea a răspuns:

Buna.Da, eu zic ca este suficient sa fii mama/tata si sa ai un singr copil.Atata timp cat il cresti tu.Pa si toate cele bune.

| Ecea explică (pentru SaRRaMea):

Daca iti procuri un pian inseamna ca esti mare pianist?

| Marv03 a răspuns:

Da,si daca ai un copil esti parinte.Conteaza sa il cresti tu, sa fii langa el mai ales cand are nevoie.