| Dr'Szferle_György_1957 a întrebat:

Cum poate deveni major la 16 copil de la casa de copii; Tată nu are, mama nu se ocupă de el. Care vrea să stea pe picoarele lui. Că ori cum la 18 îi dau afară.
Mulțumesc pentru răspuns.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Major devii de la 18 ani.
In schimb minorul de 16 ani poate obtine capacitatea de exercitiu anticipata, astfel fiind la fel ca un major, prin hotarare judecatoreasca, conform Codului civil, citez:
"ART. 37. Noţiune
Capacitatea de exerciţiu este aptitudinea persoanei de a încheia singurã acte juridice civile.
ART.38. Începutul capacitãţii de exerciţiu
(1)Capacitatea de exerciţiu deplinã începe la data când persoana devine majorã.
(2) Persoana devine majorã la împlinirea vârstei de 18 ani.
ART.39. Situaţia minorului cãsãtorit
(1) Minorul dobândeşte, prin cãsãtorie, capacitatea deplinã de exerciţiu.
(2) În cazul în care cãsãtoria este anulatã, minorul care a fost de bunã-credinţã la încheierea cãsãtoriei pãstreazã capacitatea deplinã de exerciţiu.
ART. 40.Capacitatea de exerciţiu anticipatã
Pentru motive temeinice, instanţa de tutelã poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplinã de exerciţiu. În acest scop, vor fi ascultaţi şi pãrinţii sau tutorele minorului, luându-se, când este cazul, şi avizul consiliului de familie."

| cristimihailov a răspuns:

Nu are sens intrebarea.
Persoanele sub 18 ani sunt in grija statului ca sunt minori. Dupa 18 ani, nu mai indeplinesc conditiile si se incheie procesul.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Te poți emancipa, dar procedura e complicata, trebuie sa îndeplinești multe condiții. Cauta pe net despre emancipare.