| Grunwaldmantuitorul a întrebat:

Cum credeti ca ar arata romania daca Isus ar fi presedintele tari?

12 răspunsuri:
| MariuZ a răspuns:

Nu te supara, dar nu as putea sa-ti descriu cam din cate puncte de vedere consider intrebarea asta idioata si interesanta in acelasi timp. Ai o imaginatie foarte bogata laughing

| Aicilef a răspuns:

Ce intrebare!

| adrian_6103 a răspuns:

Vali nu anseamna ca daca l-am avea pe Isus ar fi bine priveste an urma cu 3700 de ani si sa vezi ce sa antamplat cu MOISE si poporul lui Israelul,, citeste Exodul, si ai sa vezi ca acelasi lucru s-ar antampla si cu noi, omul nu crede numai an ce vede nu? eeeeeeeeeeee dar uite ce zice Isus Hristos :

Tomo", i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

| RainDrop a răspuns:

Ce stii sa scrii mai!

| ely92music a răspuns:

Cred ca ai baut ceva expirat care te-a facut sa pui asemenea intrebari!

| eveline_9271 a răspuns:

Fara tine in ea. Clar!

| Lol_1641 a răspuns:

Cum naiba ti-a venit idea asta? rolling on the floor

| just_me a răspuns:

Cred ca ar fi o tara perfecta!

| ForJesus a răspuns:

Rușine sa-ți fie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand pe "Isus" ("magar" in lb. ebraica) nu-l chema Isus ci Iisus (asta-i varianta grecizata a numelui, in varianta ebraica ar fi fost Joshua, Jeshu si alte forme derivate). In al doilea rand, trebuie sa determinam cu exactitate originea terestra a lui Iisus- el a fost fara indoiala un om apartinand RASEI ALBE (Cro-Magnon) si avea pasul saten catre blond. Asta din descrierea mai multor istorici, dintre care unii istorici ROMANI, altii iudei sau iudei romanizati (Dio Cassius, de pilda). Acesti ISTORICI au redat cu exactitate ADEVARUL asa cum l-au constatat direct sau l-au preluat din marturiile pastrate peste timp. Sunt deci surse obiective care nu au fost influentate de catre interesele politice sau religioase. Dio Cassius nu avea niciun motiv sa minta in privinta aspectului lui Iisus- il descrie foarte clar cum arata iar din descrierea sa rezulta in mod evident ca Iisus NU ERA un iudeu.
Iudeii de atunci (apartinatori ai rasei semite- alaturi de celelalte populatii arabe) erau o rasa de oameni mici de statura, creoli, cu pielea tuciurie, inchisa deci la culoare, cu par negru carliontat si trasaturi specifice- buze subtiri, nas subtire si coroiat, pometii proeminenti, etc. DIn descrierea facuta in mod impartial de catre istoricii romani, Iisus zis si "Cel Ales" (Christos) era un tip INALT, cu pielea ALBA, SATEN sau BLOND si provenit din GALILEEA nu din Iudeea! Iisus Gaileeanul, asadar- ori Galileea nu a fost niciodata populata de iudei- ci existau numeroase colonii grecesti (in special sate de pescari- de aici si-a racolat Iisus majoritatea ucenicilor sai, NU din Iudeea; singurul iudeu sigur pe care l-a avut Iisus printre ucenici a fost celebrul Iuda Iscarioteanul...) dar si populatie egipteana, siriana, etc. Galileea anului 1 al Erei Noastre nu era populata de iudei! Iisus a fost GALILEEAN, nu iudeu!

Daca tot am lamurit ca la originea sa Chistos NU a fost iudeu, rezulta logic foarte simplu de ce in scurta sa activitate "pamanteasca" Iisus a intrat in conflict grav si ireconcicliabil cu preotimea iudaica (pe care a acuzat-o a fi compusa din falsi slujitori al Lui Dumnezeu) si cu religia mozaica (pe care Christos a prezentat-o ca pe o falsa religie, demontanu-i ideile false in fata auditoriului numeros care venea sa-i asculte predicile). Acest caracter vadit anti-iudeu (antisemit, cum s-ar numi azi) al lui Iisus a fost exact cauza directa a mortii sale. Iudeii au complotat impotriva Lui, si sub acuzatii false de complot impotriva Imperiului Roman, au aranjat sa fie condamnat si executat. Ceea ce s-a si petrecut de altfel. Ulterior, fariseii (sinonim cu "acei iudei fanatici in religia mozaica") si-au dat seama ca au comis o grava eroare politica omorandu-l pe Christos, si au incercat sa dreaga busuiocul confiscandu-l pe Iisus. Prin minciuna si fraudare in fel si chip- au bagat in capul oamenilor falsa idee ca Iisus Christos ar fi fost iudeu de-al lor si deci, tot un fruct al neamului lui IUDA. FALS! Iuda Iscarioteanul a fost singurul dintre apropiatii (ucenicii) lui Christos, care era intr-adevar IUDEU autentic. Toti ceilalti erau GALILEENI- adica greci, egipteni, fenicieni, sirieni, etc. ALTCEVA decat iudei!

Am tinut mortis sa lamurim mai intai acest aspect- pentru ca un conducator al statului roman in persoana lui Iisus, ar fi imediat bombardat cu motiuni de cenzura si sabotat permanent in fel si chip. La ora actuala Statul asa-zis "roman" este aproape in totalitate controlat de catre jidanime- detin Presedentia, conducerea Sistemului Bancar, controleaza executivul, au pus labele pe Bugetul National pe care il taie si spanzura dupa cum vor ei, in mod discretionar, samd.
Iisus Presedinte ar fi un Presedinte fara nicio sustinere din partea partidelor politice romanesti actuale- IN TOATE fiind JIDANI care au un cuvant greu de spus- de pilda Iliescu, Prigoana, Basescu si multi altii. Practic au impanzit intreg aparatul central de stat, pe care il controleaza in momentul de fata.
"Presedintele Iisus" ar fi imediat indepartat din functie de catre adunatura de criminali, borfasi si lichele de toate soiurile si calibrele. Nu se poate regasi Iisus intre acesti indivizi- s-ar repeta practic povestea de acum 2010 ani.
Si atunci Iuda Iscarioteanul i-a propus Lui Iisus sa intre in politica, sa faca pact cu Sinedriul si sa intre in intrigile si masinariile politice de la curtea lui Irod. Ceea ce Iisus a refuzat categoric- este evident ca TOT ASA ar proceda si in momentul de fata daca i-ai propune sa vina in functia de presedinte al republicii.
Dar ce este "republica" in varianta romaneasca!?! Este forma de guvernamant adusa de catre jidanimea-bolsevica si impusa natiunii romane- caci jidanii nu au venit aici in vizita, ci erau cocotati pe tancurile sovietice. Au venit sa extermine poporul roman si sa distruga crestinismul- IN MARE PARTE au si reusit aceasta: i-au dat pe romani inapoi la capitolul "civilizatie", au pus in fruntea statului tot ce era jeg si starpitura, au omorat in lagare de exterminare intelectualitatea, burghezia si taranimea cea adevarata. Dupa 70 de ani de domnie au lasat o Romanie stearpa, saracita si dominata de cele mai imorale si abjecte trasaturi ale naturii umane- trasaturi pe care dinadins le-au scos la suprafata si le-au intretinut. Exact asta se face si de 20 de ani incoace dar si in momentul de fata- iar in atmosfera asta NU AI CUM sa-L aduci pe Iisus Galileeanul in postura de "presedinte".
Aceasta postura este la ora actuala bine ocupata de Basescu Jidanul (by the way- niciunul din membrii familiei Basescu NU ESTE ROMAN, toti sunt JIDANI sadea, unul si unul; avem un presedinte NE-ROMAN) care este cat se poate de adecvat situatiei de fata : la asa adunatura de hoti si lichele, asa presedinte!
Lasa-L pe Iisus sa stea la El in Ceruri- macar ACOLO sa dam si noi oamenii peste cineva de calitate, daca aici in timpul vremelnicei vieti pamantene nu avem parte decat de jeguri din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ...cum ar arata Romania daca isus daca r fi presedinte? pai in forma de pesteca si acum THE!

| madycumada a răspuns:

Bunahappy
In primul rand Iisus se scrie cu 2 de ''i'' si in al doilea rand ce intrebare e asta?laughing