| Crazyghost a întrebat:

Cum credeti ca va arata lumea in viitor? Se va dezvolta incredibil de mult, atingand noi frontiere, sau in cele din urma ne vom autodistruge? Eu consider ca tehnologia va fi extrem de avansata, si oamenii vor trai intr-o epoca infloritoare, plina de noi descoperiri. Care e parerea voastra?

23 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Depinde dacă viitorul ăsta de care zici tu se întinde pe mai mult de 50 de ani. Dacă da, chiar nu-mi pasă. N-am să mai fiu viu atunci cel mai probabil, deci oamenii se pot bate cu beţe şi pot mânca moluşte, am să fiu prea mort să mă mai bucur de asta.

| DakotaRoyse a răspuns:

Autodistrugere. Ingineria genetică se joacă cu omul ca un Dumnezeu, naiba ştie ce mutanţi pot ieşi, pentru că, evident, omul greşeşte de nenumărate ori până să înveţe.
Foamete. Suntem mulţi, suntem proşti, şi continuăm să ne înmulţim în condiţiile în care dacă toţi ar trăi ca americanii consumerişti, am avea nevoie de 4 Terre ca să trăiască toţi.
Colaps în multe domenii. Cum totul se învârte în jurul banilor, datoriile nu vor fi plătite, vor fi rostogolite sau şterse, lumea va trăi într-o societate unde abia vor reuşi să se întreţină dar plătind multe procente din venituri pentru şomeri (care se vor înmulţi), pensionari (care şi ei se vor înmulţi), alţi asistaţi sociali (faceţi puţin research, să vedeţi, de exemplu în Suedia ce se întâmplă, unde toţi "refugiaţii" din ţările arabe sărace se duc şi trăiesc pe spatele contribuabililor - şi asta se observă grav).
Lumea o ia razna încet-încet, cel puţin la noi în ţară, unde dreptatea se face fiecare după posibilităţi, căci justiţia şi politica ce-o controlează sunt sub preş.
E foarte posibil să murim dintr-un virus pe care 95% din lume îl are, pentru că dragii noştri medici nu sunt în stare să distingă scarlatina de mononucleoză.
Desigur, tehnologiile pot avansa până ne mutăm pe Marte (care de asemenea, a trecut de stadiul de proiect), dar degeaba dacă nu vom avea provizii de pus pe drum sau dacă combustibilul fosil devine imposibil de scump pentru că SE TERMINĂ. Dar lumea preferă să dezvolte aplicaţii pe telefoane decât să se înroleze în armata inginerească de creatori de soluţii alternative pentru energie şi căldură.
Eu văd viitorul sumbru. Foarte sumbru chiar. Dar neluând în considerare surprizele ce le poate aduce planeta sau Soarele (gen furtuni solare, vulcani, vreun cutremur uriaş etc), sper din tot sufletul, că la un moment dat, cineva sau ceva se va trezi şi va reuşi să ne unească, să întoarcem lumea cu susul în jos ca s-o putem lua de la capăt şi să creăm o altă societate pentru copiii şi copiii copiilor noştri. Sper.

| Crazyghost explică (pentru DakotaRoyse):

Un raspuns interesant, am aflat cateva lucruri noi, insa as dori totusi sa te contrazic. Intr-adevar, omenirea va avea parte de multe dezastre, insa ma indoiesc ca atunci cand vom ajunge in pragul autodistrugerii, vom continua cu aceasta nebunie. Nu ma astept sa fie o lume buna si evoluata, asa simplu. " Din greseli se invata", asa cum noi vom invata mai tarziu, dupa mult rau, si vom putea face lumea mai buna.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru Crazyghost):

Sincer nu văd cu ce m-ai contrazis, n-am spus cu niciun cuvânt că ne aducem sfârşitul asupra noastră într-un mod anume, până la urmă viitorul e imprevizibil şi poate lucrurile se aşează de la sine, cine ştie laughing Eu îmi doresc binele pentru viitorul nostru, sper doar să nu facă omul cine ştie ce porcărie, din care să "înveţe" laughing... Să rămână planeta întreagă şi să poată susţine viaţa în continuare ca să tragă concluziile cineva.

| RAY a răspuns:

Nu stiu, nu-mi plac fanteziile prefer prezentul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sincer eu cred ca la un moment dat tot boom-ul asta tehnologic va stagna. totul se incerca acum sa se duca spre inteligenta artificiala, dar cred ca mai este mult tare pana acesta sa fie implementata la un nivel serios.

| horia2012 a răspuns:

1. Cu cat dezvoltarea tehnologica o va lua inaintea dezvoltarii spirituale (fara legatura cu religia) va fi rau.
In loc sa incecam sa ne cunoastem pe noi insine mai bine, ne bazam din ce in ce mai mult pe tehnologie.
2. Toate aceste site-uri de socializare care credeti ca e scopul lor. Sa ne fereasca de contactul direct.
Pentru ca oameniii cind se intalnesc vorbesc, dezbat idei in urma carora pot apare actiuni care nu sunt pe placul puterii, oricare ar fi ea.
3. De ce noi oamenii nu ne intelegem la nivel global?
Datorita lipse de comunicare. Care comunicare?
Sunt site-urile de socilaizare. E-mail.
Intrebarea e " in care limba". In alea "500" cu inca "500" dialecte?
VA PUN O INTREBARE DE BARAJ.
DACA TOTI AM VORBI ACEEASI LIMBA
CARE AR FI CONSECINTELE?
1. Ar mai exista tari?
2. Dar granite?
Cum ar fi daca de ex.toti oamenii destepti ai omenirii care lupta impotriva cancerului, acum separat,
in concurenta unii cu altii, posibil folosind aceleasi cai, ar lucra impreuna. De unde iese o idee
buna. De la 20 de creiere sau 2000.
Dar aici ne intoarcem din nou la putere.
Altceva.
Cate tari in lume au programe spatiale:
America, Rusia, China si Uniunea Europeana.
Au mai ajuns vreunii pe LUNA?
Dar daca toate resurse omenirii ar fi folosite la constructia navelor spatiale intergalacttice.
Cum ar fi? Ne intoarcem la putere.
Totul se invarte in jurul banilor.
3. Daca ar dispare bani?
4. Cum ar fi o lume fara bani?
Cum va fi viitorul. Din pacate sumbru.
Pana nu se va gasi cineva care sa inteleaga probleme omenirii la nivel global va fi greu.
CE CREDETI?

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Ca şi până acum.
Important să existe Internet că altfel eu unde mai intru.
Pe curând!

| aumih16 a răspuns:

Va evolua ca asa este firesc normal lucrurile trebuie sa evolueze in viata oricum noi sa fim sanatosi si dupa mai vedem ce va fi in urmatorii ani numai dumnezeu stie ca el stabileste viitorul si el il si schimba de altfel trecutul si prezentul probabil atunci nu vor mai conta asa mult ci doar viitorul

| Delicacy a răspuns:

Orice ar fi, tot superficialitatea şi artificialul vor sta la bază.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Da,superficialitatea va fi in floare, si va continua sa se extinda, odata cu evolutia tehnologica...

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Există vreo explicaţie?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Delicacy):

Natura piere, respiram un aer superficial, lipsit de sunetul naturii.Progresam in pierderea noastra, si involuam in dezvoltarea tehnologiei.

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Adevăr grăieşti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu te supara, dar tot ce spui tu nu se cheama superficialitate, ci inconstienta si lipsa de respect fata de urmasi.

| CryChristiAN a răspuns:

Lumea va arata mai bine sau ma rau in viitor? Acest lucru le-a dat batai de cap pana si celor mai multi oameni( pot spune ca aproape tuturor). De ce? Este greu sa-ti dai seama. Ai auzit de principiul Ying-Yang? Unde exista bine, trebuie sa existe si rau. Din moment ce ne aflam in NewAge, da stiinta si tehnologia sunt-n progres, dar oare cat timp vor ramane? Oare omenirea sa fie pregatit pentru acest impas?
Omul este o fiinta unica, dotata cu 1 intelect sustinut de ratiune, constiinta, sentimente etc.
Eu imi imaginez viitorul ca fiind groaznic din punct de vedere economic si structural. Vom ajunge intr-un timp sa fim ''sclavii'' ai masinariilor si robotilor! AM sa spun cateva lucruri care vor fi in progres, si cateva care, cu timpul, DUmnezeu stie, vor (de)cadea.
In primul rand, stim ca, stiinta fiind in progres, ( dupa cum am zis si mai sus) aceasta ar insemna un pas important pentru omenire intrucat obtinem pasi mai mari spre cunoastere. Atat in domeniul sanatatii, cu ajutorul geneticii cromozomilor, da, pot spune ca si aici exista inca ''un bonus''. Dar, privind pe plan politic si economic, unde viitorul este sustinut numai de mincinosi, politicieni corupti, unde cu timpul, probabil ca masoneria va ajunge la putere, aici voi vedea o ''lovitura'' fatala pentru omenire. Si cum am mai spus. Si educatia este la ''pamant'', unde elevii au ajuns sa ia note pe ''ochi frumosi''( ti-o spun aici din proprie experienta). Dar cum am mai spus, New Age in niciun fel nu reprezinta un beneficiu pentru omenire! NU! New Age nu face decat sa sustina criza mondiala, care cu timpul, omenirea va avea mult de suferit. Dar, Dumnezeu stie ce se va-ntamplahappy.
Oricum, mai e putin si vine Fiara, nu se stie ziua, nici ceasul, dar va veni cu siguranta.

O zi buna!:d

| iMaDreamer a răspuns:

LUMEA va trai intr-o epoca infloritoare? Unii poate ca da, nu toti. Unii vor munci si altii vor dansa si se vor desfrana pe spatele lor. Hei, asta e epoca noastra.

Insa pe viitor lumea va arata mai bine, suntem in secolul XXI, tehnologia e deja destul de avansata, putem produce energie curata cu ajutorul soarelui, vantului, apei :)... dar stai, suntem in secolul XXI si marile noastre resurse de energie inca se bazeaza pe conbustibil fosil?!? :| De ce? Pentru ca cineva are de castigat din asta, normal.
Deci, reformulez: pe viitor lumea nu va arata prea bine, chiar daca tehnologia inainteaza cu pasi de urias, deoarece totodata si armele devin mai puternice, si unii omeni tot mai nebuni. Cine stie ce va iesi?
Imi vin in minte cuvintele lui Einstein : Nu stiu ce arme vom folosi in al 3-lea razboi mondial, dar stiu ce vom folosi in al 4-lea: bastoane si pietre.
Nu prea are nimeni grija de Pamant. De fapt, nu avem noi grij nici de orasele in care locuim, d-apoi de intregul Pamant.

Uita-te la asta
https://www.youtube.com/watch?v=746Vb1jdvTI
Tehnologia ajuta, dar nu e nevoie sa inlocuim natura cu lumi virtuale pentru a fi fericiti.

| MessiMessiMuzaffer a răspuns:

Asa cred si eu! Acum chiar nu stiu ce sa zic!

| KentmanxD a răspuns:

Http://www.descopera.ro/dnews/7855244-cum-va-arata-lumea-in-anul-2025 ASA Cu masinii zburatoare pe sus ba =))))))))))

| Tєσ a răspuns:

Poate alte state sau tari vor fi avansate... Cu siguranta America... Dar noi, cu asemenea candidati la presidentie, nu cred ca o sa ajungem prea departe.

| PytterM a răspuns:

In viziunea mea lumea va intra in asa zisa epoca de aur cam pest 50 ani probabil vom avea tehnologi pe care nici nu ni le-am imaginat vom trai in lumi virtuale si multeee altele

Răspuns utilizator avertizat
| Armodar a răspuns:

Problema e ca pana prin 2030 oricat de rapide ar fi masinile, ele nu pot gandi singure si au nevoie de programare; ideea e ca pentru a incepe sa gandeasca singure au nevoie de cel putin 1390 nuclee interconectate (1390 neuroni are un vierme - la care se pot vedea deja reactii de invatare.dar doar reactii si nu procese cognitive); cam de atunci incolo o sa avem o adevarata problema. Procesoarele existente gandesc deja de multe milioane de ori mai repede decat creierul uman (estimat la 20 Hz avand in vedere cat de repede se pot polariza/depolariza neuronii) dar lipsindu-le capacitatea de autoinvatare; drept concluzie...nu cred ca noi ne vom autodistruge, ci - daca nu reusim sa bagam niste reguli fizice foarte puternice ne putem trezi intr-un final sclavii tehnologiei (suntem deja, dar ma refer la propriu...)