| SaveTheNature a întrebat:

Daca ai fi platit sa convingi romanii plecati in strainatate sa se intoarca in Romania, cum i-ai convinge?

Răspuns Câştigător
| Romanian a răspuns:

Fratilor,camarazi,tovarasi,a venit vremea! Frontul national de eliberare a Romaniei va cheama la arme.Va cheama la arme, sa-i distrugeti pe aceia care v-au alungat din patria stramosilor vostri.Va cheama la arme sa-i ucideti pe tradatorii, ori pe strainii ce v-au distrus si cumparat tara pe nimic.Sa-i ucideti pe aceia care au vandut resursele tarii pe nimic strainilor, astfel ca voi sa lucrati pentru profitul strainilor.Sa-i ucidem pe aceia care au scumpit absolut totul, astfel ca voi sa nu mai puteti trai pe pamantul pentru care au murit stramosii vostri.Veniti camarazi, veniti sa-i tragem in teapa, cum trebuia 22 de ani in urma.Veniti acum si alaturati-va armatei eliberatoare.Nu va fi mila, precum nici lacomia lor nu a aratat.Veniti sa readucem dreptatea si libertatea pe pamanturile noastre, a tuturor romanilor.Veniti,sa feceti ceea ce trebuie.

Cam asa ii mai putem convinge sa vina inapoi, altfel, nu stiu cum.

| SaveTheNature explică (pentru Romanian):

Bravo! Esti singurul care a inteles intrebarea. Uita-te si tu ce raspunsuri pe aici.Nicu unul nu a priceput intrebarea. Si toti se dau solidari cu romanii plecati.Dar CU SIGURANTA s-ar angaja cu toti la vreo firma de tepuit oameni. Cata solidaritate mincinoasa.

| SaveTheNature explică (pentru Romanian):

Se mint singuri. In primul rand,noi romanii,nu suntem nemti,britanici, sau italieni.
Noi nu am navalit peste altii sa-i punem sub sclavie.
Noi avem sange de romani.
Noua romanilor ne place sa ne privim unul pe altul, noi suntem solidari. Nu degeaba a castigat Vocea Romaniei Tutu, pentru ca a spus ca este orfan.
Noi romanii avem 4 anotimpuri cu veri calduroase si ierni friguroase si simtitm cu adevarat trecerea de la un anotimp la altul.
Noi romanii suntem legati de copilarie, si noua romanilor ne place sa ne imbracam frumos,sa fim la moda, sa nu ne facem de ras.
Noua romanilor ne plag glumele,ne place sa facem haz de necaz.
Noi romanii suntem mai saraci,dar mai umili, si plecam capul in fata strainilor.
Noi romanii avem radacini in Romania si e rau sa ne dezradacinam si istoria noastra e alta.
In alte tari, nu doar ca nu umbla cainii cu covrigi in coada dar mai mult.Romanii suporta conditiile vitrege de viata la care sunt supusi, spiritual vorbind.
Romanii sunt privit ca oamenii de lumea a 3-a,ca o mana de lucru si nimic mai mult. Romanii indura singuratate si izolare,romanul e in plus.
Romanul isi inneaca amarul privind televizorul plasma,masina din fata casei,frigiderul plin. Dar aici in strainatate de fapt nimic nu ii apartine-nici padurile,nici muntii,nici limba,nici aerul,nici obiceiurile,nici tipurile de mancare,nici animalele. Toate sunt ale italienilor,ale nemtilor,ale britanicilor. Iar romanii sunt mana de lucru si nimic mai mult.
Romanii plecati isi pun o masca pe fata si atata tot,dar multi dintre ei se chinuie mai mult decat in Romania. Pentru ca toata lume stie.
Romanii in strainatate se feresc de romani-pentru ca toti datorita vitregiilor vietii din strainatate devin,duri,neincrezatroi,reci,retrasi.
Romanii plecati isi pierd prietenii,se transforma,multi devin mai rai,mai apasati,mai nervosi,si atunci cand vin in Romania nu uita sa isi puna masca pe fata, lantul de aur poate,hainele de firma,poate masina cea noua.
Pentru un roman plecat acestea nu au cum sa aiba valoare,pentru ca in strainatate nimanui nu ii pasa,ce masina ai,ce haine ai,ce femeie ai. Nimanui.
De asta si merge in Romania in vacante -sa se arata,sa-l bage cineva in seama,sa mai auda o lauda,o apreciere, o jignire, priviri, In strainatate romanii nu mai au parte de acestea.In strainatate romanii sunt ai nimanui.
Romanii plecati sunt robii banilor, sclavii strainilor, oameni la mana a 2-a.Ghimpele Europei.
Desi Romanii nu recunos,si nu vor recunoaste niciodata,banii si munca ii transforma pe toti in niste roboti.
Toti sufera atunci cand nu sunt in tara de Craciun,De Paste,De Revelion.
sa traiasca in spirit romanesc asa cum le sunt radacinile,Sa auda peste tot vorbindu-se romaneste
Si titi spun sincer strainatatea si banii infiripa in aproape toti romanii o ura fata de ceilalti romani, un orgoliu sec, hranit de neputinta de a mai fi EI INSUSI!
Fie painea cat de rea tot mai bine-n tara ta!

20 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

I-as convinge sa ramana acolo, ca doar n-au plecat de bine ce le mergea in tara. Tu, personal, ai putea sa manipulezi un om si implicit viitorul acelui om in schimbul unei remuneratii? Mai sunt slabuti de minte, si-i poti intoarce pe degete, dar ai putea sa-i convingi, stiind ca-i aduci inapoi in chinuri? Eu n-as putea.

| harciog a răspuns:

Haideti inapoi in tara pentru ca s-a facut salariu minim pe economie de 2500 euro.

| DorelSudoru a răspuns:

Va dau 1 leu daca va intoarceti...
Parca ii vad venind navala

| IMC90 a răspuns:

As legaliza drogurile usoare. Sa vezi atunci cati s-ar intoarce in Romania, si nu numai romaniwinking
Evident, le-as si impozita, ca sa strang bani la bugetul de stat.

| Woodenpints91 a răspuns:

De ce aş vrea să fac asta? Să se întoarcă toţi cocliţii de prin Spania şi Italia,ca să ce? Să fie mai aglomerat oriunde m-aş duce eu? Să mă lovesc de "de puta madre" la fiecare pas?
Lasă-i acolo,stau bine oriunde ar fi ei, atâta timp cât sunt departe de mine.
Şi da, ştiu că nu toţi cei plecaţi în străinătate sunt aşa (doar 90%), însă nu a vrea să se întoarcă nimeni în ţară. Chiar vreau să mai plece câteva milioane de români în afară. Cu cât sunteţi mai puţini, cu atât este mai mult aer de respirat pentru mine.

| GusWaters a răspuns:

N-as face-o.De ce sa ii fac pe oameni sa se intoarca in tara asta de căcat? Doar pentru ca se presupune teoretic ca e a lor? Nu, multam!

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru GusWaters):

Să ştii că ai mai multe şanse să prinzi un loc de muncă în România, decât în UE. Spania şi Grecia au o rată de şomaj de vreo 20-25%.
Faţă de multe ţări mai dezvoltate România surprinzător se descurcă mai bine. Da ştiu, mă miră.

| SaveTheNature explică (pentru GusWaters):

Deci ai pierde slujba din solidaritate.Ma mir cata solidaritate pe aicilaughing

| Adina77 a răspuns:

Buna!
Pai nu i-as convinge sa se intoarca.
I-as convinge sa ramana acolo.
Toti banii din lume nu ar trebui sa ne determine sa dorim raul cuiva.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au plecat pentru ca nu au din ce trai aici, nu de alta. Daca pui economia pe picioare, se creaza locuri de munca si salariile sint decente. In situatia asta nu mai ai nevoie sa convingi pe nimeni de nimic, oamenii se intorc singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Locuri de munca, salarii decente, serviciile pentru care platesti prestate asa cum trebuie (incluzand cele pentru care platesti prin taxe impuse), politie corecta care te face sa fii (sa te simti) in siguranta. culmea ca astea mi se par de bun simt, nici macar nu as cere nimic iesit din comun.

| MadaZuza a răspuns:

Le-as spune ca a murit basescu laughing

| BrIa_7731 a răspuns:

Nu prea ai cum atat timp cat sunt salarii cu care nu ai cum sa traiesti cei care sunt plecatii cu siguranta duc o viata mai buna decat in Romania... cand se va trai bine in tara noastra cu siguranta vor venii cu toti singuri fara sa ii convinga cineva happy

| SaveTheNature explică (pentru BrIa_7731):

Deci ai pierde din start slujba.Nu ai fost convingatorlaughing)