| anonim_4396 a întrebat:

Daca am incheiat o relatie in urma cu +6 luni si eu inca ma mai gandesc la acea persoana (chiar daca acea persoana a trecut peste, si stiu asta dar a cam insemnat ceva pentru mine ), INSEAMNA CA SUNT RETARDAT sau?!

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu. înseamnă că ești sufletist

| Bondarel99 a răspuns:

O sa îți treacă când o sa ti se aprindă călcâiele după altcineva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, e normal sa te gandesti, eu m-am gandit un an si ceva la o fosta relatie, in timp trece sau daca gasesti pe altcineva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da nu trebuie sa ne spui noua cum esti. Gasesti alta si gata.

| Uvox a răspuns:

Nu esti retardat, nici sufletist, nici bun sau rau.
Iti cam lipseste ceea ce se numeste inteligenta emoțională. Atat. Dar să știi că se dobândește cu putin efort de voința si determinare.
O sa depășești momentul si vei sti si cum sa o faci cand vei intelege ca nu este ok să procedezi asa. Nu este ok față de tine.
Te rog sa ma crezi ca stiu ce spun.
În rest, baftă.

| supadeceapa a răspuns (pentru Uvox):

De ce ii lipseste inteligenta emotionala?

| Uvox a răspuns (pentru supadeceapa):

Pentru ca el singur spune că a încheiat de peste 6 luni o relatie.
Deduc din afirmația că acea persoană la care inca se mai gandeste a trecut peste dar el/ea nu. Din asta deduc si cum anume se gandeste. Poate am greșit, e posibil.
Dar in cazul in care nu am inteles greșit, nu e ok sa ruminezi la ce a fost. Nu mai mult decat e firesc. Da, sfârșitul e dureros uneori, lasa răni si de cele mai multe ori ramai cu sentimentul ca ceva nu e ok, ca nu ai pus punct dar daca nu închei un capitol nici nu vei putea înainta.
Este echilibrul dintre inima si rațiune.
În multe cazuri doar o parte pune punct, cealaltă rămâne cu sentimentul ca ceva nu e ok de cele mai multe ori din cauza ca nu a depins de voința ei.
Intelege ca relatia s-a sfarsit dar nu a pus punct pentru ca nu a decis ea. "No closure" e termenul.
Iar în situații mai nasoale una dintre parti nici macar nu are șansa unei discuții. Raman... neterminati ca sa spun asa. happy iar asta este frustrant.
EQ la asta ajuta. De voie, de nevoie aa pui si tu punct. Asta e mai dificil.
Daca se gândește cu detașare, tot ce am scris se poate arunca, dar daca nu, e perfect adevarat.

| supadeceapa a răspuns (pentru Uvox):

Nu cred ca poti alege timpul in care sa te vindeci.

| ș53fan a răspuns:

Salut! Nu! Doamne ferește! Cum poți spune că ești retardat pentru faptul că ai ținut la acea persoană foarte mult? Eu zic că ești un om super bun, sufletist! Mai pot spune că și eu sunt bun la suflet, exact ca și tine! Și mai pot spune că noi ăștia buni, din păcate uneori suntem călcați în picioare de persoanele la care ținem mai mult uneori chiar decât la propria viață, cât și de oameni în general!

| Edy132006 a răspuns:

Nu esti, doar ai indragit acea pers mlt!