| ShadowAngel a întrebat:

Daca ar trebui sa oferi un singur sfat unui copil despre viata, care ar fi ala?

Răspuns Câştigător
| ioanaabt a răspuns:

Cred ca i-as spune sa incerce sa nu se increada in orice persoana ce se da drept "prieten", pentru ca viata este mai cruda decat isi poate el imagina la aceasta varsta. happy

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Gândeşte critic!
Atât.

| Vizitiul a răspuns:

Degeaba ii ofer eu sfaturi, ca oricum n-o sa le inteleaga. Insusi viata o sa-l invete ce e viata, pe percurs. I-as spune doar atat: Fii tare! Invincibilitatea sta in aparare!

| Flav a răspuns:

Nu lasa pe nimeni sa-ti spuna ''n-ai sa reusesti''. Daca ai un vis, urmeaza-l pana la capat!

| Maximus a răspuns:

Invata cat mai mult, citeste cat mai mult, nu te lasa influentat de prieteni, caci ei iti pot deveni cei mai mari dusmani. Intai fi corect cu tine insuti, apoi cu ceilalti. Ai curajul sa infrunti viata, accepta realitatea si niciodata nu visa cu ochii deschisi, caci poate deveni crucial pentru tine. Viata nu este usoara pentru nimeni, doar ca multi incearca sa o faca si mai grea pe a altora, asa ca nu asculta tot ce auzi. Fa ceea ce este bine pentru tine, dar ai grija la sfaturile ce le primesti. Unele te pot ridica, altele te pot aduce in stari depresive. Cel mai important, accepta viata asa cum este, imprevizibila, dar frumoasa!
Maximus

| chelstone a răspuns:

Pai, o sa fie nevoit sa aleaga singur ce face, deci sfatul meu: sa invete din gresle.

| deeeeeebora a răspuns:

Sa creada in Dumnezeul care il iubeste si care este aparatorul celor micuti.
si aceasta credinta sa fie cu fapte si cu rugaciuni.schimba viata!

| morningstar a răspuns:

Cred ca orice copil nu are nevoie de un singur sfat doar.
Dar daca doar unul ar trebui sa i-l dau, acela cred ca ar fi de a urma modelul de viata al lui Isus si atunci n-ar mai avea nevoie de alte sfaturi pentru ca ar gasi orice raspuns la El.

| BadLuckBryan a răspuns:

Viata e nedreapta!

| missReckless a răspuns:

"Atragi ceea ce gandesti, gandurile tale devin lucruri."

| Question_3829 a răspuns:

Oameni puiule...oamnei...de acestia trebuie sa te feresti
(fraza nu imi apartine)

| Incubus a răspuns:

Daca este baiat:daca viata iti intoarce spatele nu fi prost, pune-i mana pe cur (ups iar, scuzati... fund)
iar daca este fata...
sa stea linistita ca nimeni nu moare virgin...viata ne f*u***te pe toti

| dandelion a răspuns:

"Caută-L pe Dumnezeu cu toată inima ta si cu toate forțele tale, si atunci vei fi cu adevărat împăcat cu tine!"

| Sinitar a răspuns:

Un singur sfata pentru un copil mai mic
:ai grija cu cine vorbesti si cu cine umbli, in ziua de azi sunt multi sacali iar tu trebuie sa fi in fruntea lor. mai pe scurt viata este o curva.

| Hurricane20000 a răspuns:

Nu lasa pe nimeni sa-ti spuna ''n-ai sa reusesti''. Daca ai un vis, urmeaza-l pana la capat!