| T0T a întrebat:

Dacă ați putea, v-ați modifica genele ca să puteți fi mai compatibili ideologiilor pe care le susțineți?

Deși întrebarea este una generală, ideea pleacă de la multele discuții pe care le văd pe aici și prin alte părți, unde unii asociază nuanțe negative sexului, o nevoie primară, instinctuală, chiar de bază în piramida lui Maslow. Și aici se naște o altă întrebare: Societatea se adaptează după nevoile generale umane sau nevoile generale umane se adaptează după ideologii sociale schimbătoare? Aceeași întrebare, dar cu cuvântul „trebuie"...

Foarte interesantă mi s-a părut propunerea unei cunoscute feministe.

https://www.vice.com/......r-problems

Nu numai că aici este vorba de o inginerie genetică prin care să fie născute mai multe femele, dar doamna propune ca cei 1-10% bărbați rămași să fie izolați și ținuți în rezervații. Ca femeile să nu simtă nevoia lor, s-ar putea face inginerii genetice și sociale pentru ca să își aleagă orientarea sexuală. Nu cred că putem nega faptul că ingineria genetică va evolua mult în viitor, deci nici visul doamnei nu ar fi imposibil. Scopul îl reprezintă, deci, ideologia sau nevoile? Ce este bine și ce este rău și cine decide? Pare un scop nobil prezentat de acest „femitheism" și dorințele doamnei par unele oneste pentru binele umanității.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"v-ați modifica genele ca să puteți fi mai compatibili ideologiilor"

gresit: genele n-au nimic cu asta. Umblă la educație. Din gene clipești des după, in semn că ai ințeles

| T0T explică (pentru sierra1):

Nu ai înțeles ideea. E același principiu cum unii și-au tăiat organele genitale pentru a nu fi mânați de pofte pentru că credința lor le considera păcate. Educația, oricum ar fi ea, nu îți poate controla instinctele primare. Educația te face să încerci asta, dar va exista mereu acea parte care instigă la dorință. Mi-ai ignorat complet exemplul din postare. Orientarea sexuală nu ține de educație.

| anonim3248 a răspuns (pentru T0T):

Am șters ce am răspuns.

| T0T explică:

Unul dintre ăia pare a fi din curentul emo din 2008. BVB și Tokyo Hotel erau adorate de fete. Să vezi cum sunt acum formațiile de coreeni...
Faptul că pui bărbați în armată ca modele, e nasol rău. E cum comunismul spunea că trebuie să faci armata ca să ajungi la maturitate. O doctrină care încurajează războiul. Aici mi-ai cam arătat destule. Nu trebuie să mori pentru cauze meschine ca să ai femei. Adică, nu trebuie să fii atât de prost ca să ai femei.

| anonim3248 a răspuns (pentru T0T):

Am șters ce am răspuns.

| relian a răspuns:

Sa fie nascute mai multe femele, nu e o idee foarte rea laughing pentru ca vor avea barbatii mai multe femei.Nu vor reusi ele sa tine nici 10% barbati inchisi pe undeva.
In afara de asta femeile is slabe fizic, si mental, asa ca vor avea nevoie de ajutorul barbatilor, nu doar sa faca copii.

O sa spui ca isi moodifica genele sa devina mai puternice laughing si alte povesti.
Astea is doar basme. Daca na putut natura sa faca asa ceva in milioane de ani, te asigur ca no sa poata omenirea sa faca prin ce spui tu inginerie chestia asta.

Daca e cum spui, atunci manipulezi si faci femeia sa nasca fara barbat, asa ca nu mai e nevoie de barbat pentru nimic laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate ideile astea cu feminismul au apărut de curând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonimul 3248 mă ignoră laughing pentru dumnealui (că urăște adevărul în ochi):
Este clar laughing Nu mai comentez. Când îți văd inepțiile mă gândesc că totuși nu sunt așa ghinionist. happy

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Sunt mândru că ai intrat în zona celor decapitați:
https://ibb.co/K6N47JY

PS. Pare că din rușine și-a șters răspunsurile laughing

| EliLeli a răspuns:

Nu. Dar mi-as modifica genele pentru alte lucruri.