| Cristian2003 a întrebat:

Daca ceva depaseste viteza luminii se poate intoarce in timp? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Poti merge in viitor, nu te poti intoarce in timp. Conform teoriei relativitatii cu cat viteza de deplasare creste cu atat timpul se scurge pentru cel care se deplaseaza. Deci daca tu te deplasezi cu viteza luminii timp de 1 an de zile pentru tine sa zicem cand te vei intoarce pe pamant desi tu ai imbatranit doar cu un 1 pe pamant s-au scurs de fapt 10 ani. Ma rog cifrele nu sunt exacte, am dat doar un exemplu dar cam despre asta e vorba.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Da. De ce? Pentru ca raportul v^2/c^2 este >1 atunci cand v>c.
Daca integrezi in formula ai sa ai t=-t. Deci timpul este negativ, calatoresti practic in timp. In teorie este posibil, insa tot in teorie este imposibil.
Exista un numar de argumente teoretice pentru care teoria in timp ar fi posibila si un numar de argumente tot teoretice pentru care nu este posibila. Asa ca atunci cand teoretic se poate si infirma si confirma ceva, lucrurile sunt incerte.

| sublime89 a răspuns:

Teoretic da, insa s-ar putea sa nu fie posibil si-n practica asa ceva pentru ca nimic nu poate depasi viteza luminii. Asta din cate stim pana in prezent.

| Grimmjow69 a răspuns:

Uite citeste aici: http://www.ziare.com/......or-1122811

Bafta!

| SonicAndrei a răspuns:

Eu cred că se poate călători în timp. Nu știu dacă îți trebuie neapărat o viteză mai mare decât cea a luminii, dar se va găsi o metodă (în viitorul depărtat). Există niște particule care depășesc cu puțin 300.000 km/s, dar nu cred că ele călătoresc în timp.

| usuk a răspuns:

Nimic nu se poate intoarce in timp; calatoria in trecut e absurda si de domeniul fantasticului si va ramane de domeniul fantasticului
de ce?
am sa-ti explic dandu-ti un exemplu:

daca luam o foaie de hartie, si o rupe in 2, ce constatam? ca am exercitat o forta asupra foii de hartie, asupra celor 2 parti a foii ce a determinat ruperea hartiei in 2.
acuma: presupunand ca am da timpul in apoi, cele 2 bucati de hartie s-ar lipi una de cealalta la fel ca inainte?
gandeste-te de ce forte ar fi nevoie pentru a inversa procesul de rupere, de ce forte ar fi nevoie pentru a lega fiecare atom a unei bucati de fiecare atom a celeilalte bucati; chiar daca am inversa fortele intre ele, bucatile tot nu s-ar lipi intre ele
e ca si cum ai incerca sa produci un fenomen invers arderii>dai foc la ceva si mai apoi astepti ca acel ceva sa revina la normal din cenusa
unele procese fizice pur si simplu nu au un revers echivalent fizic
ps-nu exista corp care sa fi depasit viteza luminii si probabil, nici nu va exista vreodata

| Accero a răspuns (pentru usuk):

Gresesti, nimic nu e imposibil! doar ca... mintea ta gandeste prea scurt si te multumesti cu ce ai primit ca informatii, fara sa incerci sa creezi alta noua, sa iti faci propriul scenariuwinking

| usuk a răspuns (pentru Accero):

Te crezi poet? crezi ca stiinta e un lucru subiectiv? ei bine..NU, nu este deloc un lucru subiectiv; singura minte limitata de aici e a ta deoarece nu prea percepe realitatea cum trebuie;
particulele care se zice ca ar fi atins o viteza mai mare ca cea a luminii, nu au existat, a fost demonstrat ca, calculele au fost gresite
crezi tu ca poti creea un revers al arderii?
ce altceva am mai "gresit" cu mintea mea limitata in cele spuse mai sus?
sfatul meu e sa te mai documentezi putin, si mai apoi sa aduci argumente(nu de mic poet, lipsite de obiectivitate si absolut nefondate)

| Accero a răspuns (pentru usuk):

Stai linistit nu am adus argumente nefondate prietene, orice mare inventie a aparut dintr-o greseala, stii tu te documentezi despre faptele altora si te crezi probabil un geniu, dar nu incerci sa creezi tu nimic, tocmai de asta mintea ta e atat de limitata!

| usuk a răspuns (pentru Accero):

Mda, ai dreptate; probabil tu, cu mintea ta geniala ai inventat pana acum o multime de lucruri inovatoare si probabil esti si miliardar.dar pentru ca esti cam plictisit, iti permiti sa stai aici pe TPU si sa porti discutii[ce tii se par probabil atat de puerile] cu oameni limitati ca mine
bine, fie;

"Stai linistit nu am adus argumente nefondate prietene"
mda, si aici ai dreptate; tu de fapt nu ai adus nici un argument

"dar nu incerci sa creezi tu nimic,"
oh, ce bine ne cunoastem; deja stii care e programul meu zilnic si ceea ce fac/nu fac; creez/nu creez

in ceea ce priveste viziunea mea "limitata" asupra realitatii un lucru trebuie sa-ti mai spun; indiferent ce viziuni avem, nu putem schimba realitatea
iar daca realitatea e "limitata", evident, un om mai putin poet si mai mult rational, va avea o viziune mai, "limitata"
daca realitatea spune ca nu exista orci, vampiri, varcolaci, etc atunci fi sigur ca nu exista; indiferent cat de real ti s-a parut tie filmul ala 3d de la cinema si indiferent cat de bogata iti este imaginatia
asa cum pot fi aduse argumente impotriva existentei acelor creaturi tot asa pot fi aduse argumente si in sprijinul a ceea ce am spus eu mai sus

| IQ156 a răspuns:

S-au descoperit particule care depasesc viteza luminii, deci nu.

| NumeciudatT a răspuns:

In ziu-a de azi orice e posibil.e o intrebare in care nu putem da raspunsul noi.astfel de faze am vazut doar in filme deci nu putem garanta.dar...