| Vizitiul a întrebat:

Daca esti bun, esti luat de prost? Ce credeti, este sau nu asa? Argumentati raspunsul.

30 răspunsuri:
| Vizitiul explică:

Secretname-ti-am dat folositor. Rar dau fundita, raspunzi pentru funda, atunci evita-mi intrebarile pentru ca n-o sa primesti.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

In ziua de azi, da. De unele persoane.Altii stiu sa aprecieze si o persoana buna, si o persoana rea. Imi pare rau ca eu sunt una dintre acele persoane care nu stie sa aprecieze bunatatea. Profesor, coleg, orice ar fi; daca este bun, imi permit sa "il iau de prost", daca este sever[profesor] ascult ca altceva.Im pare rau pentru mine.

pa, pa.

| Flav a răspuns:

Dupa raspunsul lui GenOm, ma declar prost.

| Razvan a răspuns:

De ce zici? Mai exista oameni buni in ziua de azi? N-as baga mana in foc pentru asta.Bineinteles ca daca ne iei pe fiecare in parte toti zicem ca suntem buni ca doar nu ne doare gura sa ne facem reclama, dar judecand dupa fapte si nu dupa vorba constati ca oamenii buni sunt mai rari ca speciile pe cale de disparitie. Bunatatea nu mai e o valoare, e doar un subiect de filozofiewinking

| danut a răspuns:

In general la noi la romani asa este. Motivul este simplu dar neacceptat de majoritatea celor din tara noastra, Daca voi spune motivul real sigur voi fi apostrofat si "marcat" stupid sau nefolositor. Este greu de digerat ce am sa spun dar adevarul trebuie spus cu orice fel de consecinta. Totul tine de educatia care se face in casa pana la varsta de 6(7) ani si in special este vorba de acea educatie care tine de partea spirituala si care trebuie facuta ACASA si nu la scoala. Daca acea educatie a lipsit din diverse motive unele mai reale (religia majoritara, dar lipsind cu desavarsire dpdv spiritual ci doar prozelita, traditionala si fara Dumnezeu) si altele inventate, vezi vina asazisilor comunisti, in speta o minciuna pentru a motiva lipsa dorintei de spiritualitate ci doar de "afirmare". Fara Dumnezeu nu exista blandete, renuntare de sine ci numai "indivizi" care se "catara" pe ceilalti pentru SUCCES. Dureros dar adevarat. sad

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Uneori da, alteori nu. Nu este o regulă. Dar de cele mai multe ori, da, bunătatea fiind luată ca un semn de slăbiciune decât ca un semn de putere. Depinde cum e folosită.

| costi a răspuns:

Mai, si eu credeam asta de multe ori, si uneori chiar asa e, insa trebuie explicat mai pe indelete ce inseamna sa fii bun. mai degraba, ce inseamna sa fii luat de prost. cand spui ca esti luat de prost, de fapt, accepti pe de-o parte ca lumea nu iti recunoaste meritele in a fi bun. insa cred ca problema e la cel care ofera, mai mult decat la cel care primeste. de ce? pentru simplul fac ca acela care ofera are asteptari mult prea mari, si desi se crede bun, cand asteptarile sunt mari inseamna ca e o problema. de multe ori, astepti un favor inapoi, sau astepti alte lucruri care sa te puna pe tine in valoare in proprii tai ochi ca persoana. poate faza cu bunatatea o faci doar ca sa iti mangai tie orgoliul. solutia cea mai buna e sa astepti cat mai putin, si asta sa vina natural. un zambet, un multumesc spus calm si fara fasoane, sa-ti fie suficient. de fapt, sa-ti fii tu suficient tie insuti si sa astepti cat mai putin de la altii e unul dintre scopurile cele mai mari ale unui om. atunci nu iti mai pui problema bunatatii, ci pur si simplu oferi, te multumesti cu cat primesti, si iti vezi de viata ta. ti-o zice cineva care a luat multe palme in decursul timpuluihappy
deci, sa nu facem confuzie intre orgoliu si asteptari mari de valorificare prin ceilalti, pe de o parte, si bunatate, pe de alta parte.

| costi a răspuns:

Mai lasati fratilor cliseul asta cu 'lumea e rea'. lumea e rea pentru ca in capul tau o vezi asa, nu pentru ca asa e de fiecare data. as explica mai mult dar ma irita la culme cand arunca unii cu cate o idee preluata de-a gata.

| hândel a răspuns:

Bun nu este sinonim cu prost. Daca esti bun, esti bun. Daca esti bun si esti luat de prost, inseamna ca esti prost. Simplu!

| Cσσкiє a răspuns:

Da, pentru că în ziua de azi majoritatea adolescenţilor sunt "de bani gata", fiţoşi etc., iar cei timizi şi buni sunt mereu daţi la o parte.
Îmi pare rău de ce se întâmplă în ziua de azi...

| AdelinaC a răspuns:

Cred ca da, dar asta nu inseamna sa nu mai ajuti sau sa nu mai fii bun.Cum a zis si GenOm, conteaza foarte mult pe cine ajuti si sa stii cand sa te opresti.

| shtephie a răspuns:

Asa este! In lumea asta rea nu este bine sa mai fi bun pentru ca esti luat de prost! Insa sa fim buni cu cine merita, cu cei care ne iubesc, ne ajutawinking

| lifeForJesus a răspuns:

Ești luat de prost de cel ce este..., și binecuvântat de cel înțelept! ps: ajuta pe cel ce nu are de unde sa iți dea înapoi(adica pe cel sărac)! Peace!

| dudu_4306 a răspuns:

Fenomenul asta l-am observat la profesori in cele mai multe cazuri.
Si cam ai dreptate.

| Danitzu a răspuns:

Daca a fi bun daca pentru tine inseamna a fi luat de prost afla ca pentru mine nu inseamna acelasi lucru.Tot ce trebuie sa stii este cand cu cine si in ce circumstante sa fii bun.Este adevarat ca nu poti fi bun cu toata lumea mai ales daca sunt persoane care te trateaza ca pe ultimul om... dar nici sa fii rau cu cine nu merita.big grin

| Denisa444 a răspuns:

Depinde pe unde umbli...

| Psihologul a răspuns:

Asa este.
Daca esti bun cu cineva, il ajuti, ai grija de el, persoana aia o sa te ia de prost, crezand ca tu vei face tot timpul acelasi lucru iar tu poti profita din plin de asta.
Este bine sa fii bun cu toti, dar intr-o anumita masura, stii tu vorba aia " ii dai un deget si ti-a mancat toata mana ".

| Bella_2124 a răspuns:

Ce coincidenţă! asta e şi părerea mea, din păcate!

Eu cred că trebuie să fii bun până la un anumit punct, pentru a nu fi luat de fraier.
Desigur că, e bine să ajuţi persoanele la greu, să le oferi sprijinul tău, însă trebuie să fim destul de inteligenţi pentru a şti care este limita la care trebuie să ne oprim. Cunosc multe persoane care au de suferit pentru că nu ştiu până unde să-şi stăpânească bunătatea. De aceea, până la urmă tot cel care ajută pică de prost, fiind bârfit pe la spate şi devenind motiv de râs pentru "prieteni". halal prieteni!

În concluzie, cam aşa "sună" opinia mea!happy

| Buggy a răspuns:

In unele cazuri da, in unele cazuri nu.Pe pielea mea raspunsul e da.

| Breakingthehabittonight a răspuns:

Mda... daca dai de la tine si esti bun, lumea profita de tine...incearca sa ia mai mult de pe tine si cand nu mai ai te lasa balta sau incep sa te bajocoreasca(asta e un singur caz)

sau :noi nu umblam cu ala ca ii fricos. bun-fricos si care ii faza.stam cu el sa il aparam pentru ca ne e prieten

sau esti silitor si incerci sa inveti lumea te ia ca pe un tocilar:CE NAIBA FRATE NU VREAU SA AJUNG BOSCHETAR...

lumea percepe foarte gresit chestiile astea. daca nu esti smecher nu supravietuiestilaughing cam asa vrea sa sune ideea care vrei sa o promovezi.
si da ai mare dreptate in ziua de azi bun=prost
degeaba esti tu bun ca esti luat peste picior
si eu nu sunt asa, am obs. la unii mei amici-nu imi place cand vad asta si ma enerveaza.
subiectul asta e f. f. bine ales si sa fiu sincera ai avut o idee foarte buna sa pui intr. astawinking

bye bye

| Charger a răspuns:

Normal, daca esti bun nu ca ai fii prost da nu pui pret pe persoana ta ci pe a celor din jur si cand vor fi prin preajma ta. e normal sa faca si ei la fel sa te foloseasca. chiar o sa ajunga sa te ignore sau chiar sa isi bata joc in fata(pentru ca la inceput o fac doar pe la spate)
ia la prostu/a asta mi-a dat o plasa cu mere pentru 2 mere laughing

| merry_2783 a răspuns:

Asa este.Problema de fapt este la noi astia mai tolerantii.Probabil ca ar trebui sa ne alegem cu grija prietenii si sa ne gandim de doua ori inainte sa ii iertam imediat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU, inseamna ca nu ti-ai ales prietenii/colegii cu grija. Orice sut in fund este un pas inainte si PLANUL pe care il ai pentru viata ta ( daca nu ai unul ar trebui sa-ti faci ) ar trebui sa ti de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu esti androgin.esti luat de prost sau de proasta? lasand gluma la o parte, asa e nene androginule.cum iti vezi de treaba ta cum vrea unul sa te indoaie si sa urce pe spatele tau ca pe o treapta. e bine sa-l scuturi oleaca mai tare si sa vina iar pe picioarele lui.pana nu incepe sa-i creasca coarne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argumente? pai uite avem noi romanii o vorba; tot pe boul care trage, cade biciul.de ce? fiindca interesul e sa mearga carul. nu conteaza care trage mai mult.sau; il doare in paispe pe sobolanul de siloz ca, fata vaca greu. el are ce manca. cei trebuie mai mult? e bine, cand cineva isi vede mai mult de treaba ta decat de a lui sa-i explici ca nu e treaba magarului de unde beau oile apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii de treabă, toleranţi, întotdeauna prompţi în a-i ajuta pe alţii, sunt luaţi de proşti de către proştii care nu au aceste calităţi şi nu au cum să înţeleagă existenţa persoanelor atât de cumsecade, când ei au un caracter atât de urât. Este tot un fel de "Sătulul nu crede celui flămând" în această situaţie.
Întotdeauna cel care nu-i în stare de ceva bun, nu crede pe celălalt sau încearcă să-l tragă pe el în jos. E mai uşor să tragi pe cineva în jos decât să te înalţi tu. Calitatea celor buni îi atrage pe escrocii care după ce profită de ei, se distrează pe seama lor cu alţii de teapa lor.
Acest comportament este o consecinţă a felului în care omul evoluează (evoluţia neînsemnând neapărat progres).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt rau si sunt mandru.

| eluboy13 a răspuns:

Cam da si nu merita argumentat. e vina fetelor laughing

| MasterSpirit a răspuns:

Da,da si da, trebuie sa fi indiferent si rece, ajuti pe cineva. atunci cand se roaga de tine, pana mai are putin si se pune in genunchi in fata ta!, si da, pshihologul are dreptate, daca faci ceva pentru. cineva. dupa aia ea crede ca vei face mereu acelasi lucru, de exemplu : ba frate m-a batut unu...il bati tu pentru. mine te rog? Da ma ***, il bati asa....si dupa aceea iti va cere acelasi lucru, si te va trata ca pe o sluga, asta e un exemplu, deci de aia trebuie. sa fi rece si indiferent! mai bine spus rau! Nu fi mereu bun! Doar cu cei care merita

| Calinescu_Marinica_1961 a răspuns:

Asa este! mi-ar lua toata ziua sa enumar argumentele...