| Steregoi a întrebat:

Daca pe un om il doare capul este necesar un studiu stiintific pentru ca sa fie crezut acel om ca il doare capul? Durerea se vede sau e doar simtita?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Unii refuza sa accepte ca sunt unele lucruri nu pot fi cunoscute decat prin credinta, cum ar fi durerea cuiva, aceasta nu poate fi demonstrata fata de altcineva.
La fel este si cunoasterea lui Dumnezeu, omul limitat nu poate cuprinde maretia Sa infinita.

11 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Necesar nu este, posibil da.

Nu putem vedea multe chestii pentru ca organele noastre perceptive nu au evoluat sa percepa chestiile respective. Nu poti vedea durerea la fel cum nu poti auzi caldura sau pipai mirosurile.e destul de logic.

Cat despre vizualizare avem echipamente care pot traduce stimulul. Poti transforma durerea intr-o harta luminoasa pe care o proiectezi pe un monitor si o vezi la fel cum camerele acelea speciale transforma cadura emanata de corpul tau in zone cu temperaturi similare care sunt codate in functie de temperatura.

Intrebarea adevarata e alta, de ce pui o intrebare la care nu accepti un raspuns?

| Steregoi explică (pentru RoCkKiD):

Problema e ca ceea ce e imaterial nu poate fi supus vreunui studiu stiintific din punct de vedere doar material. Problema e ca necredinciosii nu accepta ca exista imaterie. Ei o tot da cu materia neagra care e doar 23% din univers pe langa energia neagra care e 73% din univers si restul de doar 4% materie.

Cat despre partea cu durerea stiam ceva ca s-ar putea vedea insa v-am lasat pe voi sa vad ce explicatii dati.

Multumesc pentru raspuns *

| Steregoi explică (pentru RoCkKiD):

Daca ai fi fost informat ai fi descris procedeul prin care durerea este afisata pe un monitor. Am cautat pe internet si nu exista dispozitive de monitorizare a durerii prin masurarea "zbaterii" nervilor sau neuronilor. =)) Am dat pe google sa caute dupa "pain monitoring" si nu apare niciun filmulet cu ce ai spus tu sau ai sugerat tu. =)) Ar fi fost o realizare in domeniul medical si ar fi aparut pe prima pagina de cautare. Efectul analgezicelor este determinat prin metode indirecte precum: presiunea sangelui, ritm cardiac, alti parametrii indirecti nementionati.

https://www.youtube.com/watch?v=96746lf5JYg

| RoCkKiD a răspuns (pentru Steregoi):

Lumina este o chestie imateriala si a fost studiata in toate felurile posibile, radiatiile sunt imateriale, gravitatia este imateriala, electromagnetismul este imaterial.

Sunt o multime de chestii imateriale care au fost studiate foarte rigurios si despre care stiam o multime de chestii.

Materia neagra si energia neagra nu sunt chestii imateriale. Materia neagra au denumit-o asa ca nu reflecta lumina si la energia neagra le-a trebuit ceva sa sune dragut pentru ca n-au idee ce sau ce ar putea sa fie. Aparent astonomii au si simtul umorului.

Raportul acest componente din univers este interesant si inexplicabil momentan dar de la asta la a zice ca orice chestie imateriala nu poate fi studiata e cale lunga. Practic tot studiul universului il facem prin a traduce to felul de chestii imateriale emanate de galaxii in stimuli pe care ii putem percepe.

Nu inteleg de unde vine si pe ce se bazeaza remarca "ce e imaterial nu poate fi supus vreunui studiu stiintific din punct de vedere doar material". Asta trecand epste faptul ca trebuie s ane zici ca intelegi prin imaterial si "studiu stiintific din punct de vedere material".

| Steregoi explică (pentru RoCkKiD):

Imateria are nivele de energie nedetectabile in mod direct si aceste nivele de energie sunt intre zero si constanta Planck. Lumina despre care vorbesti are nivele de energie peste nivelul constantei Planck si poate fi considerata materie chiar daca nu are masa. Energia neagra e imateriala si nu are nici o legatura directa cu lumina materiala sau cu energia masurabila. Orice cioban isi poate da seama ca e mai mult intuneric decat lumina privind cerul senin noaptea. Se pot studia dpdv material sau material doar efectele imateriei. Nu degeaba am amintit si despre durere. Durerea nu poate fi masurata direct. Imateria nu poate fi studiata direct prin metode materiale. Ceea ce masoara medicii sunt doar efecte ale durerii precum presiunea sangelui si ritmul cardiac. Energia neagra imateriala este responsabila de aparitia materiei si a luminii materiale. Nu vorbesc acum despre materia neagra care e materie. Vorbesc despre cele 73 procente de energie neagra sau imateriala.

| christine99 a răspuns:

Unele tehnologii medicale pot vedea o zona a creierului activandu-se in persoanele cu dureri fizice cronice, indelungate. Deci da in cazul acesta se poate vedea. Si in viitor medicina va evolua mult mai mult, deci da, durerea este un fenomen real. Daca nu am fi simtit durere, omenirea nu ar fi ceea ce este astazi, este necesara pentru a ne feri de pericole, de exemplu daca un copil atinge o plita fierbinte si se raneste, garantez ca nu o va mai atinge din nou.

| Steregoi explică (pentru christine99):

Vorbesc despre prezent. Eu nu vorbesc despre dureri cronice ci despre o durere de cap trecatoare. Durerile cronice pot afecta in timp niste neuroni.

| Csander a răspuns:

Durerea se poate si vedea pe langa ca estw simtita. Dar la cat de falsi sunt oamenii in ultima perioada, mai poti crede o banala durere de cap?

| Steregoi explică (pentru Csander):

Te-ai referit ca durerea se poate vedea doar pe chipul celui care simte durere doar ca daca nu ar spune nimic nu ai sti ce il doare si unde il doare. Durerea nu se vede la RMN, CT.

| Csander a răspuns (pentru Csander):

Nu la aia m-am referit, nimic medical. Ai dat funda unuia care ti-a zis tot de Dumnezeu, ca si cum aveti grupuletul vostru.

| Steregoi explică (pentru Csander):

Fii concret. Cum vezi tu un neuron sau un nerv ca se zbate de durere?