| anonim_4396 a întrebat:

De ce fetele care umbla noaptea pe strada sunt violate dar baietii nu? Oare ce au gresit ele? Pentru ca traim intr-o societate de rahat? Ele nu ai dreptul la opinie?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au dreptul la opinie, dar să nu și-o manifeste noaptea pe stradă. Cu asta au greșit.
Sunt și băieții violați, tot din cauza opiniei. Căci trăim într-o societate care dă și violatorilor dreptul la opinie. Și îl manifestă și ei cu ce au în dotare.

| Catrice a răspuns:

Ca sunt aia de cred ca dacă o fata/femeie umbla noaptea și îmbrăcate cu care ceva piele la vedere cer sa fie violate.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce fetele sunt violate dar baietii nu? Pai nu stiu hai sa vedem. In primul rand majoritatea oamenilor sunt heterosexuali, in al doilea rand majoritatea covarsitoare a violatorilor sunt baieti deci concluzia logica e ca majoritatea victimelor vor fi fete...
Esti certat cu logica? Plus ca baietii sunt mai puternici si mai greu de agresat decat fetele. Traim intr-o societate de rahat? Da, lol. Iar la ultima intrebare de ce naiba crezi ca ar conta opinia unei femei in mintea unui violator? Tu crezi ca unui nebun îi pasa ca deranjeaza oamenii atunci cand urla ca un lunatic?

| siriusblack98 a răspuns:

Ce treaba are dreptul la opinie cu faptul ca unii sunt pedofili? Anual au loc violuri atat asupra fetelor cat si a baietilor dar bineinteles ca marea majoritate a victimelor sunt fete.De ce? Pentru ca au vagin.Nu e asa un pic logic de ce sunt alese fete si nu baieti?! Cu ce au gresit ele? Cu absolut nimic.In viata nu trebuie sa gresesti neaparat ca sa fii pedepsit.Dar totusi tu ca fata de 13 anisori cum ai zis, ce cauti noaptea pe strada daca stii ca unii nu si-o pot tine in pantaloni cand trebuie?! Zic daca nu putem schimba anumiti oameni sa ne schimbam noi insine obiceiurile ca sa ne fie bine.Nu mai umblati noaptea pe strada si mai ales imbracate sumar.Am tot auzit pareri in ultimele zile pe subiectul asta inceput de Colo iar vesnica replica a minorelor care se imbraca intr-un anume fel este ''eu nu sunt datoare sa ma imbrac cu vor barbatii''. Complet adevarat.Dar tineti cont ca unii barbati nu se simt datori sa-si tina penisul in pantaloni ca vrei tu.Indiferent ca au o problema psihica sau nu.Iar la o asemenea situatie tu ca fata/femeie te conformezi si iti schimbi obiceiurile daca vezi ca legea nu misca un deget.Mi se par niste lucruri foarte simple dar unii refuza sa le priceapa.

| eckblume a răspuns (pentru siriusblack98):

Si ziua se intampla evenimente nasoale. Nu vrei sa stii ce teama ai ca fata cand deodata intalnesti privirea fixa a unuia, iti zambeste dubios si vine langa tine ori te urmareste. Am patit asta intr-o statie de autobuz unde era lume, pe la ora 12 (ziua). S-a tinut dupa mine si prin autobuz. Noroc ca s-a aglomerat si cand am coborat am fugit spre casa. A fost ingrozitor sa il vad de la fereastra cum ma cauta. Cativa oameni au observat, dar au tacut. Evident, nu se implica nimeni. Daca are cutit, pistol?
Este nevoie de invatare sociala. Ca astfel de comportamente nu trebuie,, scuzate" si nici trecute cu vederea. Te poti imbraca decent, sa iti tii privirea in pamant cand mergi, dar un nesimtit/obsedat tot se poate lua de tine. Da, noaptea e periculos, dar la unele licee orele se incheie la 19:45. Nu e deloc normal sa existe teama ca poate vine cineva si te ataca. Inteleg ce vrei sa spui, dar gandeste-te ca nimeni nu merita sa aiba aceste griji cand iese din casa.

| siriusblack98 a răspuns (pentru eckblume):

''gandeste-te ca nimeni nu merita sa aiba aceste griji cand iese din casa'' sunt foarte constient, nu trebuie sa ma gandesc. Daca eram inconstient nu scriam ce am scris.Cu toate astea am mentionat ce ar trebui sa faca fiecare persoana de sex feminin ca sa se fereasca cat de cat de acesti paraziti violatori, pe timp de noapte.Pentru ca autorul intrebarii a pus problema ca fiind pe timp de noapte.Pe timp de zi legea sa-si faca treaba.Pui frumos mana pe telefon si suni la politie cand vezi unul din asta. Ziua ai mai multe posibilitati.Mai ales daca stai in locurile aglomerate si publice.Acolo sansele sa incerce ceva sunt foarte mici. Daca individul este bolnav psihic nu v-a intelege nimic din educatie civica.

| Meme10Memu a răspuns:

Oamenii au fost creati sa umble si noaptea. Altfel omul nu avea si celule cu bastonase.

| TheGentleman a răspuns:

Pentru că noaptea este activă cealaltă parte a societății, vandalii, interlopii și cürvele. Nu ai pretenția să aibă minte și principii aceste categorii, nu-i așa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce opinie? Nu inteleg. Si baietii o mai patesc. Era o stire cu un taximetrist violat de o doamna.

| MValentin a răspuns:

Ce legătură au fetele cu baietii si actele de agresiune cu dreptul la opinie?

| MaryMaria333 a răspuns:

Dar CE cauta ele noaptea pe strazi? Asta e intrebarea. Noaptea, cum ii intuneric, se ascund tot felul de personaje care stau la panda sa vaneze ceva, ca apoi sa le ia cu japca. Las ca is si baieti violati, numa fetele in general ca na, "is frumoase si bune".
Toata lumea are dreptul la opinie.
Da. Prin urmare chiar traim intr'o o societate de rahat!

| Meme10Memu a răspuns (pentru MaryMaria333):

Barbatul nu a fost creat sa agreseze pentru ca capul e rotunjit si nu ascutit.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Poate merg la munca, munca cinstita. Nu putem fi toti directori sa lucram doar schimbul 1. Una lucra la o brutarie si a iesit pe la 22 sau 23, a luat o masina de ocazie, ca mno, Rromanica care ieste e o tara sigura si nu e nevoie de autobuze seara/noaptea, si a nimerit in masina unui recidivist inchis pentru viol. A violat-o, omorat-o, ciopartit-o si a aruncat bucati pe ici colo, ca de ce oamenii normali sa traiasca fara traume?

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ooo bine... mai is si exceptii care merg la lucru. Eu ma refeream la aia care noaptea umbla brambura pe strazi.
Is de acord cu ce ai spus tu. Oricui i se poate intampla dar e bine sa evitam noi astia la care nu ne e de musai sa iesim.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa ar trebui dar pe unii ii doare n 14.