| SatanaExistă a întrebat:

De ce am impresia cand fac un lucru mi se pare că l-am mai făcut o data,

aţi avut şi voi măcar o dată acest sentiment?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Eu o dată am visat de 7 ori la rând că m-am trezit şi m-am apucat de treabă şi de fiecare dată descopeream că ba dulapul e nelalocul lui, ba vana s-a mutat, ba oglinda arată altfel...şi iar o luam de la capăt, chinuindu-mă să mă trezesc. Abia la a opta oară chiar am reuşit să mă ridic din pat, de data asta pe bune (ultimele vreo 3-4 daţi m-am şi ciupit, dar tot degeaba : )) totul părea mult prea real, până nu dădeam de câte-o ciudăţenie ciudată, care-mi trăgea un semnal de alarmă : )) ce-i drept, eram şi ruptă de oboseală).

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

ιиgєяaѕ, vorbeşti despre efectul "deja-vu", care, apropo, are o mare legătură cu visele.

| Shammal a răspuns (pentru NOname):

Ce legatura are cu visele?

| NOname a răspuns (pentru Shammal):

O parte din deja-vu-uri cred că-şi ia naştere din vise, demult uitate, dar stocate undeva pe rafturile prăfuite ale subconştientului.

| thealchemist a răspuns:

Poate ca totul se repeta si ai mai facut acel lucru intr-o alta viata.

| Shammal a răspuns:

Am avut acest sentiment de mai multe ori, e destul de ciudat pe moment practic sti ce urmeaza sa se intample in timp ce traiesti acel eveniment - eu o vad ca o accesare a unei "amintiri din viitor", asa cum iti amintesti ce-ai facut in trecut, numai ca-i din viitor

| Inferno a răspuns:

Se numeste Deja vu, si nu este nimic mai mult decat o intarziere a perceptiei creierului in raport cu actiunea.

| Kaℓi a răspuns:

Da, e senzatia de deja-vu happy pe care si eu o am de multe ori cand citesc pe TPU "reluari" eterne... de exemplu, "ce a fost mai intai, oul sau gaina?" laughing
Fenomenul se pare ca e mai ales specific copilariei si adolescentei, dupa maturizare episoadele de deja-vu se raresc si treptat dispar happy
Dar exista o explicatie! laughing se pare ca noi percepem senzatia respectiva gresit si ar trebui sa privim lucrurile invers: adica, traim unele experiente banale, pe care subconstientul nostru le stocheaza fara a le eticheta sau a le marca drept chestii importante, memorabile... si in momentul in care experimentam ceva asemanator, apar amintiri vagi despre intamplari trecute, pe care nu stim sa le interpretam. Asa ca, de cele mai multe ori senzatiile de deja-vu sunt de fapt lapsusuri happy pentru ca nu ne amintim de fapt, ca am mai trecut prin ceva asemanator big grin

| LionDen a răspuns:

Deoarece creierul inmagazineaza toate informatiile din timpul vietii si din timpul somnului iar prin asociere aproximativa ti se poate intampla sa ti se para ca ai facut o actiune de mai multe ori.I se spune senzatie de deja-vu.

| WhatheWow a răspuns:

Eu în fiecare zi fac același lucru...și nu e doar un sentiment! laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru NOname):

Chiar de atâtea ori nu am pățit dar m-am trezit și eu de vreo trei ori într-o noapte și tot în vis eram. laughing

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu o dată am visat de 7 ori la rând că m-am trezit şi m-am apucat de treabă şi de fiecare dată descopeream că ba dulapul e nelalocul lui, ba vana s-a mutat, ba oglinda arată altfel...şi iar o luam de la capăt, chinuindu-mă să mă trezesc. Abia la a opta oară chiar am reuşit să mă ridic din pat, de data asta pe bune (ultimele vreo 3-4 daţi m-am şi ciupit, dar tot degeaba : )) totul părea mult prea real, până nu dădeam de câte-o ciudăţenie ciudată, care-mi trăgea un semnal de alarmă : )) ce-i drept, eram şi ruptă de oboseală).