| drogh a întrebat:

De ce atunci când o maşină se scufundă în apă toate geamurile se sparg?

11 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Trebuie sa se scufunde masina mai mult de 200 de metri sub apa sa fie presiunea indeajuns de mare incat sa sparga geamurilelaughing

| RAY a răspuns:

Daca in masina este apa atunci presiunea din interior cu cea din exterior se egaleaza vezi vapoarele care merg pe apa vezi legile lui arhimede

| relian a răspuns:

Uite am un amic care sia cumparat o masina care cazuse intro apa si sa scufundat de tot.Deci flood car si toate geamurile erau intacte, nimic nu sa spart.Nu stiu de unde luati povestile astea sau cine va pacaleaste. Poate daca ar cadea in ocean stiu si eu lace adincime la care presiunea din apa este mai mare decit cea din masina atunci da.Dar nici asa pentru ca masina odata ce se scufunda intra apa in ea ca atlfel logicnu sar mai scufunda, si deci intrind apa in ea presiunea din masina o sa fie egala cu cea din afara masinii si iar nimic nu se intimpla.

| robijam a răspuns:

Nu se sparg, banuiesc ca ai scos chestia asta din GTA 4.

| croissant a răspuns:

Unde ai vazut ca se sparg geamurile masinilor cand se scufunda? Nu se sparg decat daca masina se scufunda la o andancime foarte mare si cedeaza de la presiune.

| FlooPp a răspuns:

Datorita presiuni, pe care o exercita apa asupra geamurilor.
Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| Skizzi a răspuns:

Din cauza presiunii dar nu prea cred ca se sparg pentru ca intra apa prin alte locuri.S-ar sparge daca ar fi masina inchisa ermetic

| AllexWHy a răspuns:

Nu se sparg. Geamurile sunt prea rezistente.
Daca se loveste de o piatra sau ceva atunci se sparg.
Se mai sparg geamurile ca sa poata fi inundata masina mai repede sa poti iesi din ea. apa nu iti da poisibilitatea sa deschizi usa din cauza ca este prea mare presiunea iar masina trebuie sa fie cel putin jumatate plina de apa ca presiunea sa fie mai mica si sa poti deschide usa.
Masina poate fi inundata si fara sa se sparga geamurile.
De exemplu poti cauta pe google subacvatic car, geamurile sunt din fabricatie numai ca ei au sigilat masina sa nu intre apa.

| Vladasuper a răspuns:

Deoarece se afla sub presiune...Apa are o putere magnetica mult mai mare