| juststtefana a întrebat:

De ce Martorii lui Iehova scriu "Isus" si nu "Iisus"?

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Am o carte de rugăciuni ortodoxă, găsită în casa străbunică-mii. Intenţionez s-o scot la licitaţie.
Cartea e editată în 1908 şi Isus e scris cu un singur "i".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Lora: Colecţionarii străini dau oricând bani pe aşa ceva.
În trecutul îndepărtat am avut şi preoţi în familie aşa că am şi cărţi liturgice scrise în română cu alfabet chirilic.
Oricum, până mă voi hotărî să fac 700 de km, să le dau jos din pod şi să le restaurez pentru a le licita, mai trece o perioadă şi numai bune vor fi de vândut big grin.

| carpediem a răspuns:

Ei au probabil un Jesus upgrade.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Am o prietena care este Martorii Lui Iehova, si am sa o intreb. Si @Chrysk2 mai citeste Biblia, du-te la Biserica, instiinteaza-te ca se scrie cu 2 de "i" ne-a zis si profesoara de religie de multe ori, avem si in manual...Asa ca instiinteaza-te!
Nu stiu de ce scriu Martorii cu 2 de "i" dar in fine...Pot sa ma informez big grin!

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

@Chrysk2 vroiam sa te intreb. Daca va dati asa de tari voi cu religia voastra pot sa stiu de ce nu va impartasiti? Iisus Hristos spune clar ca vom avea viata vesnica daca bem Carnea si Sangele Lui! Voi de ce nu va credeti in stare sa va impartasiti? Asa mi-au spus multi Martori Al Lui Iehova ca nu va impartasiti pentru ca nu va credeti in stare! De ce nu faceti ce a zis Domnul Nostru Iisus Hristos? (sa nu zic Iehovisti pentru ca mi-as jigni cea mai buna prietena)!

| AllieAyl a răspuns (pentru NuConteazaCineSunt):

Stii de ce nu ne impartasim? Pentru ca doar cei 144 000 se impartasesc deoarece au speranta de a trai cu Isus in cer.Doar cei unsi se impartasesc.De exemplu Isus le-a spus discipolilor lui.Ei fac parte din cei 144 000. Dar mai exista in viata oamneni care vor trai in cer. Pentru ca numarul inca nu este complet

| BUBULINA a răspuns:

De cat ortodocsi scriu cu dublu (i)
inainte (aprox 100 de ani ) si ortodocsi scriau Isus cu un singur (i)

| NOBODY a răspuns:

,,Fiindca asa-i corect! Se spune ca "Isus" inseamna magar, d-aia il scriu crestinii astia cu 2 "i", ca sa nu lase loc de discutii deranjante. Am auzit si eu prin sat...''
zise măgarul.

| NOBODY a răspuns:

@Kronstadt
dar mi-am pierdut ursuleeeețul

| AndutzaAndu a răspuns:

Sincer habar n-am laughing, da ce mai conteaza, ca doar tot acelasi Iisus e, indiferent cu cati de 'i' s-ar scrie. tongue

| Chrysk2 a răspuns:

Pentru ca se scrie Isus nu Iisus,nu stiu de unde au scos-o pe asta cu Iisus,dar in fine fiecare cu scrierile lui.
Mai bine mergeti la popi care sunt gay, parsivi avari, decat sa mergeti la o sala de adunare a martorilor lui Iehova sa fiti primiti frumos laughing

| Chrysk2 a răspuns:

Ce sa caut la biserica?
eu umblu la martori lui Iehova, sincer nu de mult timp, dar bunica mea a fost 40 de ani.
Ai citit biblia vreo data?
In biblie scrie clar ca va pica cormetul ceea ce s-a intamplat,apoi v-a pica politica si apoi preoti/popi
Sa vb de popi,cu ce ajuta ei oamenii?
Cu nimic,cu absolut nimic,Isus a zis sa faca in amintirea lui pastele etc(dar nu cum il fac ei,)dar popi il invie in fiecare an,nu asta a zis Isus sa facem
Inca ceva de popi vostrii cei buni",sunt GAY,sunt avari,umbla numai dupa bani,daca te uiti la cei de la sat nu este unu sarac,toti au vile si bani la fel si astia de la oras,Isus a zis clar sa nu umblam dupa bani,mamona happy, dar ei asta fac.
Asa ca nu imi zi sa ma duc sa citesc biblia ca tu habar nu ai, citeste putin apoi poti sa discuti aici sau oriunde despre subiectul asta.
Puteti da 100 de stupid,toti care dati habar nu aveti nimic, dar trebuie sa dau sa ma simt mai tare, si bazat laughing rolling on the floor

| Chrysk2 a răspuns:

Noi nu ne impartasim, pentru ca nu suntem perfecti, cei care se impartasesc sunt cei care fac parte din legea cereasca adica cei 144000 de oameni care vor fi mana dreapta a lui Isus,noi nu mai avem cum sa ajungem acolo, pentru ca acesti Oameni au fost alesi pana in anul 1914, de atunci nu a mai fost ales nimeni si nu va mai fi.
In concluzie nu suntem demni de a ajunge in cer" langa Isus si nu facem asta,apostolii au facut asta pentru ca ei au primit Viata Vesnica in cer,ceea ce noi nuvom primi happy decat aici pe pamant, pentru noi Raiul inseamna o viata fara rau, fara boli aici pe pamant sper ca te-am lamurit happy

Răspuns utilizator avertizat
| llucixxl a răspuns:

Întreabă-i şi matale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca asa-i corect! Se spune ca "Isus" inseamna magar, d-aia il scriu crestinii astia cu 2 "i", ca sa nu lase loc de discutii deranjante. Am auzit si eu prin sat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@NOBODY, ia-ti imediat jucariile si treci in camera ta! Ti-am spus odata sa nu mai casti gura la cei mari.

| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

E indiferent daca scrii Iisus sau doar Isus nu este nici o greseala.Dar nu numai martorii lui Iehova scriu cu un singur "i" Iisus.

| namida a răspuns:

De fapt isus inseamna magar in ebraica si IISUS inseamna Mantuitor.