| benny7 a întrebat:

De ce ne-am născut, trăim și murim?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Asa a hotarat Dumnezeu sau evolutia.

| benny7 explică (pentru mentholinks):

Mulţumesc! Da un răspuns la nivel universal şi religios şi ştiinţific! Aici se termină limita cunoştiinţelor!

28 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna, draga! happy Sunt de acord cu Francisc51.

| RAY a răspuns:

Nu fi asa dramatic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa funcționează natura

| Frank51 a răspuns:

Din iubire. Parintii nostri s-au simtit bine. Am fost nascuti in urma unei bucurii

Dumnezeu ne-a facut din iubire, si noi trebuie sa il tratam asa cum ne-a tratat si el pe noi. Scopul nostru este sa il ascultam, sa ii fim loiali, sa il iubim, si prin asta sa ajungem la el.

Ca un rezumat: Ne nastem din iubire, traim iubire, murim si ajungem la el, alta bucurie mare=iubire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Stii din intamplare daca mai e vreun norisor pufos si roz cu locuri libere?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu il intrebi pe tati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Bine, dar tati e acolo cu tine ori aveti fiecare norisorul lui?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tati nu sta pe norisor, el nu are nevoie, sta unde si cum vrea el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Data viitoare cand te intalnesti cu el sa il rogi sa te aduca putin cu picioarele pe pamant sau macar sa iti coboare norisorul cat de cat mai aproape. Nu de alta, dar de acolo sus lucrurile se vad cu totul altfel decat in realitate.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam ca glumesti si de asta am continuat laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Asta se numeste viata, si o traiesti ca sa te bucuri de ea.

| Donsavas a răspuns:

Nu ne naștem cu un scop. Asta este in capul nostru. Ne naștem si murim. E un ciclu al vieții firesc. Se intampla pur si simplu. Treci peste! Totul e o iluzie, inclusiv ce gândești si ce simti.

| benny7 explică (pentru Donsavas):

Adică tu crezi că esti o iluzie? bine...

| Donsavas a răspuns (pentru benny7):

Gandurile vin si pleaca, sunt doar impulsuri electrice. Sentimentele sunt efectele unor chimicale cerebrale. Tu esti doar o "adunătură" de celule ce se nasc si mor continuu. Nu ti se pare a fi o aparență?

| benny7 explică (pentru Donsavas):

Nu orice aparenţă obscenitate e un semn de imoralitate, chiar și voința conștientă este o iluzie deoarece ea este generată!
Cum aflăm dacă trăim într-o simulare?

| Donsavas a răspuns (pentru benny7):

Ce simulare?
Eu am spus că ideea ca am trai cu un scop este doar un mod de a percepe viata. E o percepție "falsa" in sens ca e doar in capul nostru ideea. Scopul ni l stabilim noi, viata neavând unul prestabilit.

| benny7 explică (pentru Donsavas):

Care viaţă dacă viaţa e doar o iluzie?

| Donsavas a răspuns (pentru benny7):

Viata este existenta. Toate aceste iluzii care ne înconjoară.

| benny7 explică (pentru Donsavas):

Mulţumesc...ok*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai arunca atata viata in toaleta sau servetele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, asa a fost sa fie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba

| gabriielaaa a răspuns:

Ca viața sa continuie te nasti sa cresti la radu rău creiezi o viață o cresti si apoi murim alteori e alfel dar scopul e acelasi ca continuăm viața pe pământ. Depinde de tine cum trăiesti si ce vrei sa faci.

| AdiZNoni a răspuns:

Din același motiv pentru care o roată de bicicletă are un număr fix de spițe. Dacă ar lipsi una, roata nu s-ar mai învârte cum trebuie. Tu și toți ceilalți avem un scop în viață. Ne completăm unii pe ceilalți. Unii sunt doctori ai corpului uman, alții doctori ai mașinăriilor. Un doctor are nevoie de mașină să ajungă la operație, la fel cum și un mecanic bolnav are nevoie de un doctor să poată să-și continuie munca pentru ca oamenii care au nevoie de mașini să ajungă acolo unde este nevoie de ei.

Noi nu doar ne naștem, trăim și murim. Noi suntem însăși viața și moartea. Noi putem da naștere, putem ajuta la trăirea vieții și putem să murim pentru a lăsa un loc și o bază pe care se poate clădi o nouă viață.

Important este să realizăm cât de frumoasă și scurtă este viața și să o trăim la maxim, să ne bucurăm de fiecare moment, fie el fericit sau trist.

| benny7 explică (pentru AdiZNoni):

Mulţumesc! Un răspuns frumos!*

| WackoBeast61 a răspuns:

Exista un curent filosofic numit Existentialism care are drept ideologie ideea ca noi nu ne nastem cu un scop anume, ci ne hotaram noi (daca o facem) care este scopul nostru.

| benny7 explică (pentru WackoBeast61):

Mulţumesc!
da corect puterea voinţei...