| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu ne-au vizitat extratereștrii până acum daca ei sa zicem că ar fi mai avansați tehnologic? Cu ajutorul avansării tehnologiei ar fi putut să străbată distanțele dar nu au făcut-o până acum.De ce? Nu sunt avansați, nu exista sau e alt motiv?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca or mai exista si alte civilizatii pe undeca si is foarte departe,in alta galaxie,atunci nici o sansa ca o alta civilizatie sa ne viziteze,ori noi pe ei.
Poate trece si milioane de ani si sa avansam in tehnologie,tot nu am rezolva ceva,tot singuri o sa fim,pentru ca distantele la nivel de univers is colosale, iar sa le strabati asa cat ai clipi, no sa existe niciodata, totul se rezuma doara la vise laughing indiferent ce tehnologie ai folosi nu te ajuta mai cu nimic.

Daca exista extraterestrii avansati sau f avansati tehnologic, nu au cum sa ne viziteze pentru ca is f departe, plus de asta nu stiu unde sa caute.
Sa mergi de la o galaxie la alta pfff pai iti dai seama ce spui? Numa sa strabati galaxia noastra ai nevoie de 100 si ceva de mii de ani lumina, doara sa te duci de la un capat la altul, asta fara sa cauti ceva, sa te mai opresti si cu viteza luminii laughing.

O alta tehnologie sa ajungi rapid dintr-un pct in altul al universului ar fi sa indoi spatiul, chestie imposibil de realizat, chiar si la nivel de SF tot imposibil este.
Deci alte tehnologii in afara de astea 2 nu prea mai sint.Deci daca am avea nave care sa se deplaseze cu viteza luminii tot nimic am rezolva.
Unia spun ca ar fi o posibilitate,dar e doara speculatie,e doara SF ma refer sa ne deplasam cum se deplasau aia in filmul Star Trek,aia se deplasau fara sa foloseasca spatiu.

Dar asta e doara o teorie fantezista,daca ai auzit de particula aia cum se numeste tahion sau nu mai stiu,o particula inventata laughing care pur si simplu face exceptie de tot din jur,spatiu,timpul pentru acea particula nu exista, iar ca deplasare se deplaseaza cu viteze f mari, mult mai mari ca viteza luminii, dar e doara fantezie, desi unia chiar se ocupa, cauta aceasta particula.

Acum sa zicem ca undeva candva o civilizatie extraterestra f avansata ar fi descoperit aceasta particula.Ar fi trebuit sa fie deja aici,de mult chiar,dar avand in vedere ca tot singuri sintem,asta inseamna ca nu prea exista tehnologii care sa ne duca in univers rapid dintr-un pct in altul.

Asa ca cel mai bine este sa ne traim viata,sa nu ne mai stoarcem mintea cu chestii inutile laughing pentru ca calatoriile prin galaxie sau intre galaxii pentru OM este ceva ce no sa se intimple niciodata,deci ne irosim timpul aiurea,cand ar trebuie sa stam linga o fetita draguta, sa intelegi tu sa facem una alta sa facem chestii ce le putem face si sa face diferenta intre vise si realitate.

Vad cineva ii trage cu gaurile de vierme bla bla, adica sa indoi spatiu, chestia asta este imposibil de realizat pentru ca ar necesita cantitiati colosale de energie, poate juma sau toata energia din galaxie, deci este imposibil de realizat.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ignora-l pe Spo0ky, ma ignora presupun din acelasi motiv pentru care ma pregateam sa ii iau piuitul ca nu a vazut nici un film SF

sunt o tona de teorii care chiar au fundament stiintific, cum ar fi gaurile de vierme care NU sunt inventate de autorii de SF ci de insasi Einstein, stiintific se numesc "Einstein-Rosen bridge"
https://ro.wikipedia.org/wiki/Gaur%C4%83_de_vierme

| aditimus a răspuns:

Ei sunt printre noi stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista asa numitele legiile fizicii pe care indiferent cat de avansati ar fi nu le pot intrece. Dimensiunea spatiului e greu de perceput noi, iar in apropierea noastra sigur nu exista civilizatie extraterestra dezvoltata. In departare poate fi dar distanta este un obstacol prea mare ca sa ne vedem reciproc

| Sekim a răspuns:

Probabil nu vor sa aiba de a face cu unii de pe aici, cand vad cateodata ce vorbesc expertii pe Facebook parca si mie imi vine sa plec. Poate nu vor sa vina sau poate deja au venit. In cazul in care sunt printre noi, ce putem sa realizam foarte usor este faptul ca ei sunt n superiori oamenilor. Nu au incercat sa distruga lumea, lucru usor de facut daca erau foarte avansati, nu au incercat sa fure resurse, lucru usor de facut daca erau foarte avansati. Asta, contrar omului, care daca ar descoperi o rasa noua, ar exploata o in scopuri proprii pana la extinctie.