| AvalohAlyn a întrebat:

De unde pot sa aflu cât mai multe lucruri despre creierul uman,misterele acestui organ fascinant si potențialul lui de vindecare?
Dacă e sa vorbim de medicina îmi place mult specialitatea care se ocupa cu si despe creier (neurostiintele,neurologia, neuropsihiatria etc)dar și cardiologia imi place intr-o proporție asemănătoare.
Unde, pe ce site-uri, din ce cărți, din ce emisiuni/filme pot sa aflu cat mai multe despre creierul uman care ma fascinează numai si daca se aduce putin in discutie informatii despre el?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Potentialul de vindecare al creierului, adica? Cred ca citesti sau vizionezi multe filme SF, realitatrea este cu totul alta, cfreieirul nu vindeca nimic, el singur, organismul lucreaza ca un tot, nu este o singura piesa responsbila de mai stiu eu ce.

Un organ scos din acest ansamblu nu mai are nici o utilitate, nu mai functioneaza.
Daca te referi la chestii de genul te gindesti ca te faci bine si asta te ajuta, sincer nu stiu cit de adevarate sunt, iar cei care sau vindecat si care sau gindit ca o sa fie bine, este doara o conincidenta, el se vindeca oricum chiar de se gindea sau nu, putea sa dorma si sa se vindece, de fapt multi bolnavi se vindeca cand stau inrtro stare de somnolenta, decat cand se agita, ori se gindesc la vraja marii.
Bine nici gindurile negative nu-i bine sa ai, este adevarat ca o atitudine pozitiva face ca organismul sa functioneze corect, pe cand cele negative, aduc modificari, substante, etc care nu fac bine.

Dar nu putem spune ca ne vindecam gindindune doara ca o sa fie totu bine, creierul are grija.Creierul are grija si daca nu te gindesti, el are grija si cand esti inconstient, dar face atit cit poate si nu cai spui tu, ori te gindesti.

Carti bune din orice domeniu is alea americane, aia s tudiaza, explica f bine in carti, au f multe desene, poze, ppt ca altii mai putin is cu studiatu.
Filmele si documentarele nu-s pentru a invata ceva, alea is asa pentru relaxare si sa mai casti gura la ceva, dar acolo e mai multa reclama si uneori minciuna, se arata ceva pentru bani nu ca ar fi real.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu e neaparat necesar sa cautam parerile altora. Noi insine putem observa uimitoarea capacitate a propriului nostru creier. Cine, care alta fiinta de pe pamant, poate rezolva o problema complicata de matematica? Care alta poate scrie o carte, un roman? Sau care poate inventa un motor, un avion? un telefon mobil?
Daca as vrea sa devin un medic psihiatru, sigur ca ar trebui sa invat cate ceva despre structura si functionalitatea creierului. Dar daca nu am asta ca obiectiv, nu vad de ce m-ar interesa.

| AvalohAlyn explică (pentru sabin89):

Tocmai ca asta vreau sa studiez creierul in amănunt.Sunt atras mai nou de neurostiinte.Imi place sa citesc despre cum funcționează creierul di cum ti-l poți îmbunătăți (neuroplasticitate etc)

Dacă nu aveam probleme de sănătate meurolog ma făceam, am descoperit asta în ultimul an.