| anonim_4396 a întrebat:

De ce se presupune ca Dumnezeu e barbat, de ce nu e femeie?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poate pentru ca in Biblie este scris ca El este Tatal nostru, Creatorul.În nenumărate referințe la Dumnezeu, Scriptura este consistentă în a-L prezenta cu titluri, nume și pronume masculine. Deși, Dumnezeu nu este om, ci Duh, El a ales să se descopere omenirii ca bărbat. La fel este cazul cu Domnul Isus Cristos, care în mod constant a fost adresat cu titluri, nume și pronume masculine, atâta timp cât a umblat pe pământ. Atât profeții Vechiului Testament cât și Apostolii Noului Testament s-au referit atât la Dumnezeu, cât și Domnul Isus cu titluri și nume masculine. Dumnezeu a decis să se descopere așa pentru a fi mai ușor pentru oameni să-L cuprindă. Să afirmăm că Dumnezeu ar fi ales o formă feminină să se descopere, este contrar modelului demonstrat în Scriptură. Dacă Dumnezeu ar fi vrut să fie descoperit ca femeie, ar fi fost mult mai multe evidențe pentru acest lucru. Aceste dovezi, pur și simplu, nu există! Dumnezeu a făcut totul pentru ca să ne ajute să-L înțelegem mai bine pe El, dar nu trebuie să "punem pe Dumnezeu într-o cutie," punând limite care nu sunt potrivite cu Natura Lui Dumnezeu.

| 1Mihai1 a răspuns:

Dumnezeu este DUH, cum a spus şi Jasser.

| i86e2 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Da, îi cunosc intim.

| Kaleo a răspuns (pentru i86e2):

Ai probleme mari. Stiu eu un specialist bun si te recomand pe gratis daca vrei.winking

| RetardedRacoons a răspuns:

Dumnezeu nu este nici barbat si nici duh, El este Djin, are o lampa fermecata iar daca i-o freci BINE iti indeplineste 3 dorinte.

| i86e2 a răspuns:

Fiindcă biblia a fost scrisă de bărbați misogini, d'oh, logic că D-zeu e bărbat. Ar trebui să te miri că dracu nu e femeie.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru i86e2):

Să înţeleg că-i cunoşti foarte bine...

| Kaleo a răspuns (pentru i86e2):

Biblia nu e scrisa de barbati misogini, doar e rasfoita de imberbi inculti.

| anonim_4396 explică (pentru Kaleo):

Ha ha. Exact.

| casablanca40 a răspuns:

Acum 2000 de ani oamenii considerau femeia "sexul slab". Dumnezeu este considerat barbat doar datorita slabiciunii femeilor. deci sexul lui dumnezeu este definit de un caracter prost al omului?

| wpoieoit a răspuns:

Dumnezeu nu este duh, este ceva peste puterea noastra de intelegere...

| Wøodenpints a răspuns (pentru wpoieoit):

Păi şi cum poţi să crezi în ceva ce nu înţelegi?

| NoLoveU a răspuns:

Hmm... Am venit si eu pe aici. Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, dar sunt destul de sigura ca nu e Duh. Adica, hai sa i-au ceva cunoscut de toti. De exemplu cand va faceti semnul Sfintei Cruci, ziceti ''In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin''. Acestea sunt 3 fiinte diferite dar daca ar fi sa le punem pe toate la un loc, parca se numea Dumnezeul Treimic(am uitat cum se numea, am cautat acum pe google dar nu cred ca asa a zis profesoara de religie). Alt motiv pentru care Dumnezeu nu cred ca este Duh, ar fi faptul ca atunci cand noi suntem botezati primim Duhul Sfant, cand ne impartasim suntem uniti cu Hristos prin trupul si sangele lui, cand ne rugam Dumnezeu ne asculta gandurile si ne ajuta. Fiecare are rolul lui. Astea sunt motivele cele mai ''convingatoare'' pentru care sa sustin de ce cred eu ca Dumnezeu nu este Duh.
Acum, raspunsul la intrebarea lui MadScientist. Dumnezeu a existat mereu, chiar si atunci cand tot ce vedem acum nu exista. El ne-a facut dupa chipul si asemanarea Lui, aici nu am nici un motiv pentru care sa zic ca El chiar este barbat, cum ai zis si tu, putea sa fie femeie. Dar, acum gandim putin logic dupa biblie. Cand Sf. Fecioara Maria a ramas insarcinata, chiar daca Sf. Iosif a fost cel care a lasat-o insarcinata, este fiul Lui Dumnezeu. Acesta a fost adus pe lume prin Sf. Fecioara Maria, pentru a ajuta oamenii. Iti puteai da seama ca e copilul Lui Dumnezeu prin minunile pe care le facea. Si daca el a iesit din pantecul mamei sale si era si fiul unei anumite persoane din ceruri, normal ar trebui sa fie barbat persoana aceea pentru ca Sf. Fecioara Maria s-a ramana insarcinata. Nu putea sa fie fata persoana din cer si sa lase tot o fata insarcinata. Daca era o fata atunci poate Iisus iesea cu ajutorul unui baiat, dar sincer, nu cred ca este posibil ca un copil sa iasa din pantecul unui barbat. Bine, acum clar unii gandesc si trec si de imposibil ceea ce pot sa fac si eu, imposibilul devenind posibil, dar nu si in cazul asta. Pe langa, pe Dumnezeu il cheama Dumnezeu dinainte sa existam noi. Dumnezeu exprima un nume de barbat, nu unul de fata. Iar ultimul lucru care imi vine in minte ar fi faptul ca in biblie este scris la genul masculin. Pana si Iisus vorbea la masculin, ceea ce inseamna ca el chiar este barbat.
Sper sa nu fi pornit certuri raspunsul meu, doar ca asta este parerea mea. MadScientist, sper ca te-am ajutat!
P.S.: Stiu ca am scris mult dar am vrut sa dau un raspuns care sa te ajute.