| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dumnezeu e barbat sau femeie?

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

De ce ar fi barbat sau femeie?

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Primitivii care au scris povestile mincinoase, puerile, fanteziste, fara logica si fara sens erau misogini, pentru ca puterea fizica era considerata totul la acea vreme si atunci Dumnezeu a devenit barbat in povestile respective, dupa chipul si asemanarea acelora care au scris povestile.

| NotNamed a răspuns:

Personajul de poveste biblica numit Dumnezeu este un duh si nu poseda caracteristicile si limitele umane, e un spirit atotstiutor si atotputernic care face orice cu puterea mintii neavand nevoie de un corp cu membre genitale de reproducere.

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

S.a referit poate la inteligenta, ca noi evoluam si vom deveni egali lui atunci cand vom ajunge sa calatorim prin univers, vom putea crea forme de viata pe placul nostru si intr.un final poate vom crea universuri. Astea sunt lucruri codificate si interpretabile din textele bibliei pe care prostii religiosi nu le inteleg. Ei spun ca nu e posibila calatoria in spatiu, colonizarea altor planete si asa mai departe. Dar pe de alta parte se contrazice o chestie, spune ca pe Adam l.a facut dupa chipul si asemanarea lui, deci ar trebui sa inteleg ca totusi nu mai e neutru. O alta chestie din biblie spune ca Dzeu asta smecher cand a coborat pe Pamant s-a infatisat in barbat. Practic se leaga de genul asta masculin. Poate ca de fapt asa l.au descris scriitorii pe Dzeu pentru a reprezenta barbatia, puterea, inteligenta samd.

| AndreiNrcs a răspuns:

Numele pare de parte, bărbătească ce zici?

Răspuns utilizator avertizat