| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu nu are nimic impotriva cu dezvoltarea tehnologiei?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Tehnologia se ocupa cel mai adesea de latura materiala a vietii omului. Dumnezeu se ocupa de suflet, de spirit. De ce ar fi impotriva? Atita timp cit se descopera si se creaza lucrui bune si utile, Dumnezeu nu are nimic impotriva. Mai grav e atunci cind omul ia acele lucruri si le foloseste in scopuri rele - de exemplu, energia atomica - poate rezulta din ea curentulelectric atit de folositor noua, sau poate distruge orase cum au fost Hiroshima sau Nagasaki, daca este pusa intr-o bomba. De fapt, lucrurile in sine nu sunt rele, si nici dezvoltarea tehnologiei, ci modul in care noi le folosim conteaza.

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Larix:
Nu stiu in legatura cu Challenger sau Columbia. Insa Titanicul e o experienta a ironiei lui Dumnezeu. Se spunea despre el, in deplinatatea ingimfarii umane (era cel mai mare vas), ca nici Dumnezeu nu l-ar putea scufunda, iar cineva a scris pe el cuvintele "No God", adica "Fara Dumnezeu". Si atunci, desigur ca Dumnezeu le-a stat impotriva. Biblia spune ca Dumnezeu sta impotriva ceor mindri. De ce a fost ironic? Pentru ca, vasul fiind impartit in incaperi etanseizate, cu patru sau cinci (nu mai tin minte exact) incaperi sparte, ar fi putut inca naviga fara prea mari probleme, ori aisbergul a distrus exact cu o incapere mai mult. Interesant, nu? De ce nu mai multe, ci suficient doar cit sa se scufunde?

| Razvan a răspuns:

Cu cat progreseaza stiinta si explica mai multe, cu atat religia are mai putini adepti

| Angel0 a răspuns:

Citeodata da, citeodata nu. Exemplu Titanic, Challenger, Columbia.

| Dmonik a răspuns:

Bag de seama ca nu! Chiar o promoveaza, cum naiba crezi ca a aparut wireless-ul?

| DorelSudoru a răspuns:

Lui d-zeu ii place tehnologia pentru. ca daca nu era nu se mai vb de el pe TPU si nu se mai puneau icoane pe google image laughinglaughing

| shadovv a răspuns:

Nu atata timp cat duce spre rele...

| ema69 a răspuns:

"TOAE VA SUNT INGADUITE, INSA NU TOATE VA SUNT DE FOLOS". Avem liber arbitru, deci sa facem un efort si sa punem limita intre ce putem si ce ne e intr-adevar de folos...

| DanielJackson a răspuns:

Nu are nimic impotriva, ci ne lasa sa ne dam seama ca tehnologia ne distruge, si sa ne dam seama totodata ca santem mai inteligenti decat cel mai avansat computer existent. vezi tu, sunt unii oameni care doar se apropie de un aparat foarte,, inteligent''sa zic asa, si el se defecteaza. deci oricat de mult s-ar dezvolta tehnologia, nu va putea intrece un om niciodata, si vom avea doar de suferit de pe urma ei.

| 3ntzz a răspuns:

Nu are nimic in potriva deoarece el ajuta pe toata lumea la dezvoltarea tehnologiei.

| deny a răspuns:

Pai... El nea creeat si vrea sa traim deci nu putem fii prmitivi altfel murim

| madia a răspuns:

Ba da! Inchide calculatorul repede! happy

| hiphopbeatz a răspuns:

Noi evoluam, atata tot.ne facem viata mai buna, asta vrea si El, sa avem o viata buna.

| Cretzule a răspuns:

Dumnezeu nu exista deci nu are nimic impotriva

| anyska a răspuns:

Atat timp cat te poate ajuta si te poate conduce la ceva bun nu. Dar atat timp cat iti ia din timpul pe care trebuie sa i-l dedici lui. poate!

| LittleandLiars a răspuns:

El Vrea Sa Avem O Viata Mai Buna Deci Nu Cred Ca Se Supara

| Emi_3041 a răspuns:

Odata cu dezvoltarea tehnologiei, oamenii nu mai au timp de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atata timp cat sunt oameni care cred in El, nu are nimic impotriva tehnologiei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Dumnezeu"nu are nimic impotriva pentru ca el este o creatie a omenirii big grin Daca totusi credeti in dumnezeu nu ascultati de ce zice biserica pentru ca biserica e doar o afacere foarte buna! Daca simtiti nevoia de a crede ca cineva va indruma (dzeu de ex) sa stiti ca el va vrea doar binele si din moment ce tehnologia salveaza foarte multe vieti atunci dzeu este de acordbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Titanicu sa scufundat pentru ca pro*ti care lau facut nu lau facut cum trebuie si apa a trecut dintr-un compartiment in altu...Nare nici o legaatura cu "ironia" lui dumnezeu care nici macar nu exista...Si implus dumnezeul in care crezi u cristi pedepseste oameni nevinovati cum au fost cei de pe vas?

| JustyIsMyLove a răspuns:

Nu are nimic baiiiiii
funda please?