| alex90 a întrebat:

Este cineva dintre voi care crede ca pamantul are 6000 de ani? Scrie undeva in biblie ca pamantul are 6000 de ani? Am pus intrebarea pentru ca am vazut niste dovezi care arata ca pamantul nu e chiar atat de batran(cum spun evolutionistii). Se pot lua in considerare dovezile? Mentionez ca sunt ateu, dar vreau parerea voastra. As vrea sa stiu adevarul.

19 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Eron, eu cred in Dumnezeu-Creatorul, si cred in Cosmos, Ordine, si totusi nu cred ca viata pe Pamant exista doar de 6000 de ani. Cum se poate asta? Poate imi dai un raspuns tu.

| Razvan a răspuns:

Tanar pamantul asta.NASA nu stie nimic.Amatoriwinking
Ce dinozauri? Ce ere? Nimic nu exista. E tanar, doamna.Pamantul e tanar.Noi suntem batranisad

| ania a răspuns:

Mie mi/a dat de gandit ce l/am auzit spunand pe un evreu convertit la crestinism datorita unei revelatii directe( a auzit o voce care i/a spus: Eu si Fiul suntem Una- exact diferenta dintre iudaism si crestinism). Adam a fost creat ca un barbat matur. Daca l/ai fi supus tuturor testelor de laborator ai fi zis probabil ca are 30 de ani, dar avea o secunda.Asa e si cu pamantul.Pare mai in varsta, dar nu e"

| TipulVerde a răspuns:

Acum pe bune, cat de bou trebuie sa fii sa crezi ca Pamantul are 6000 de ani? Dovezi sunt in toate partile, dar mi se pare ridicol ca unii evolutionisti se agata cu disperare de asemenea chestii. Toata chestia asta devine dubioasa. Nu zic ca as sti eu totul, de fapt stiu sigur ca nimeni nu stie nimic, doar presupune.
E foarte greu sa afli adevarul, dar un pic mai usor e sa afli ce e prosteala pe fata.

Răspuns utilizator avertizat
| zorialbi a răspuns:

Eu am o carte foarte interesanta, Hronograf (cuvant care inseamna "numarare de ani"), scrisa de caldei, in vremea lui Avraam, in anul 3500 de la Facerea lumii. Acolo se arata ca din anul 3500 pana la nasterea lui Iisus Hristos sunt 2008 ani, iar cum de la Iisus Hristos pana la noi sunt 2010 ani, inseamna ca lumea exista de 7518 ani. Moise a scris primele 5 carti ale Bibliei (Facerea, Iesirea, Leviticul, Numeri si Deuteronom) in anul 4108 de la zidirea lumii. Lumea s-a folosit 4108 ani numai de Sfanta Traditie, din gura in gura. Deci Vechiul Testament este scris de 3410 ani.
Daca vrei si tu cartea, pot sa ti-o trimit pe mail, ca o am pe calculator, dar nu mai am linkul de unde am descarcat-o si e greu de gasit pe net.

| Eron a răspuns:

Vechimea Pamantului nu o stie nimeni.Insa viata nu are o vechime mai mare de 6000 de ani.Biblia spune ca la inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul.Acest lucru s-a intamplat la inceput, nimeni nu stie cand.Insa viata a aparut in saptamana creatiunii.
Tot ceea ce am spus nu o sa aiba valoare pentru tine, atata timp cat esti ateu.De multe ori imi pun o intrebare:cum sa crezi ca am aparut la intamplare si cum sa nu crezi ca exista un Dumnezeu care ne-a creat? Poate imi dai un raspuns tu.

| Eron a răspuns:

Hep-hap
Eu am o explicatie simpla. Tu pui stiinta mai pe sus de Biblie, adica de Cuvantul lui Dumnezeu, adica de Dumnezeu insusi. Tu mereu spui:s-a demonstrat stiintific, chiar daca Biblia spune altceva.Eu spun:Biblia spune asa..., si nu imi pasa ce spunea stiinta. O explicatie simpla.Pentru tine stiinta este mai importanta decat ceea ce a spus Dumnezeu.Sa nu te superi, dar eu la concluzia asta am ajuns.

| xibalba a răspuns:

Eu am invatat la scoala ca Terra s`a format acum 4, 5 miliarde de ani.

| cristiancristir a răspuns:

Nu scrie in biblie ca are 6000 de ani. Dar daca calculezi de la adam si eva toti descendentii cat au trait pana in anul 0 iti iese cu aproximatie. Eu nu sunt ateu. Cred ca Dumnezeu exista, dar nu cred o iota din ce scrie in biblie. Biblia este doar o colectie de carti folosite de preoti pentru a conduce lumea.

| RooN a răspuns:

Parerea mea de necunoscator ar fi ca pamantul a existat din totdeauna doar ca a fost populat de alte specii, cand au aparut oameni si au inceput ei sa deseneze si mai tarziu sa scrie de abia de atunci se gasesc dovezi concludente.

| tzugui_3815 a răspuns:

Pamantul are milioane de ani si daca faci calculul invers al generatiei lu avraam de la nastera lui iisus ajungi la vreo 6000 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul e dincolo de noi! iti ajunge raspunsul?batting eyelashes ok atunci treci prin muzee si ignora osemintele unor dinozauri.pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care adevar ma? al ateilor sau al bibliei? sau parerea mea? dar te avertizez ca nu este cea mai buna? daca ai dovezi de ce ne mai intrebi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex90, cu toate ca nu prea citesc Bibilia si imi pare foarte rau pentru asta( nu sunt ateista sau cum se zice). Dar oamenii au aparut in decursul a milioane sau chiar miliarde de ani(nimeni nu stie asta,(nimeni nu stie cand i-a creat Dumnezeu pe Adam si Eva). Scrierile si numaratoarea de ani au aparut cand omul era mai educat, iti dai seama ca nu stia sa numere daca era nomad.Deci, nu se stie de cand a aparut Terra! Nimeni (cu exceptia lui Dumnezeu) nu stie, poate e din totdeauna! Dar in niciun caz nu cred in evolutionisti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este adevarat in rest este o minciuna foarte mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvîntul „zi"‚ utilizat în capitolul întîi al Genezei‚ este considerat de către mulţi drept un interval de 24 de ore. Dar în Geneza 1:5 se spune că însuşi Dumnezeu a făcut o separare în cadrul zilei‚ delimitînd două perioade mai scurte‚ iar pe cea luminată a numit-o „zi". În Geneza 2:4 toate zilele de creare sînt numite o singură „zi": „Aceasta este istoria cerurilor şi a pămîntului în timpul creării lor‚ în ziua [toate cele şase perioade de creare] în care Dumnezeu a făcut pămîntul şi cerul."
Cuvîntul ebraic yohm‚ tradus „zi"‚ poate desemna perioade de timp de lungimi diferite. Printre sensurile lui posibile‚ lucrarea Old Testament Word Studies (Studii de lexic al Vechiului Testament)‚ de William Wilson‚ îl include şi pe următorul: „Zi; exprimă în mod frecvent ideea de timp în general sau de timp îndelungat; o întreagă perioadă luată în considerare (...) [Cuvîntul] zi mai exprimă şi ideea unei anumite epoci sau a unui timp în care se produc anumite evenimente extraordinare." Această explicaţie din urmă pare să fie aplicabilă „zilelor" de creare‚ deoarece‚ evident‚ ele au fost perioade în care se arată că s-au petrecut evenimente extraordinare. Este vorba‚ de asemenea‚ de perioade mult mai lungi decît un interval de 24 de ore.
Capitolul 1 din Geneza utilizează în legătură cu perioadele de creare termenii „seară" şi „dimineaţă". Nu indică‚ oare faptul acesta că ele erau zile de 24 de ore? Nu neapărat. În unele părţi oamenii se referă adesea la durata de viaţă a unui om cu expresia „zilele sale". Ei vorbesc despre ’zilele părinţilor noştri‘ sau despre ’zilele lui Shakespeare‘. Această durată de viaţă sau „zile" ale cuiva se poate spune că au subîmpărţiri ca şi ziua obişnuită‚ putîndu-se vorbi despre „zorii" sau dimineaţa vieţii cuiva‚ ca şi despre „apusul" sau sfîrşitul vieţii lui. Astfel‚ ’dimineaţa‘ şi ’seara‘ din capitolul 1 al Genezei nu limitează nici ele sensul cuvîntului „zi" la 24 de ore.
Aşa cum este folosită în Biblie‚ „ziua" poate include iarna şi vara‚ trecerea anotimpurilor (Zaharia 14:8). „Ziua secerişului" include mai multe zile. O mie de ani sînt asemănaţi cu o singură zi.
Apocalipsa 3:10 si 14:7 se spune de ora judecati unele traduceri folosec ceasul judecati sau vremea judecati aici se refera la o perioada scurta de timp dar in unele versete fac referire la ziua judecati
Ex Fapte 17:31 unele versete care folosesc zi se referala o alta zi de judecata sau perioada de timp mai lung decat ora judecati
Ar părea raţional să credem că „zilele" Genezei ar fi putut cuprinde‚ tot la fel‚ lungi perioade de timp‚ chiar milenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evolutionistii stiu cam multe. Pamantul conform Bibliei are aprox 6000 ani. de la Adam

| K.Samuel a răspuns:

Ateii care-si dau cu parerea aici, degeaba acuza crestinii ca iau de bune orice "presupunere" biblica, fiind creduli prin aceasta.

Si voi, ateii, faceti exact la fel: Tot ce vedeti pe Discovery sau alte canale de genul, le luati de bune, fara macar sa verificati veridicitatea informatiilor si modul in care au fost obtinute. In cazul in care nu stiti, metodele de determinare a varstei lucrurilor se bazeaza pe niste metode (Uraniu-Toriu-Plumb sau Carbon-14) care sunt pline de presupuneri si sunt supuse la extraordinare devieri in functie de mediul in care a fost gasita fosila sau roca respectiva.

In anumite conditii, cu metoda Carbon-14, o broasca testoasa hranita cu un anumit regim, a "inregistrat" o varsta de sute de mii de ani cu toate ca era inca in viata. La fel si unele plante de langa autostrazi.

Asa ca dragi atei, "dovezile infailibile" pe care va sprijiniti si care le asociati cu inteligenta absoluta, nu foarte indoielnice. In plus, teoria evolutionismului, necesita aceeasi cantitate de credinta care o cere si Biblia. Voi CREDETI, accentuez CREDETI, ca la inceput a fost un super-atom, din care, cu foarte multe lacune logice, a evoluat viata, iar crestinii cred ca D-zeu a facut pamantul.

Nu vreau sa starnesc o cearta cu postul meu. Am dorit doar sa atrag atentia asupra unor lucruri care rareori sunt luate in considerare. Imi pare rau ca oameni fara nici o pregatire, iau de bune orice argumente primite pe care "stiintifica".

Daca vreti sa fiti cu adevarat inteligenti, nu doar s-o faceti pe inteligentii, cercetati dovezile, cercetati metodele de obtinere a dovezilor, faceti-va propriile idei prin propriul proces mintal si ajunge-ti la o parere proprie, argumentata. Judecand astfel, nu stiu cati dintre voi ar mai ramane atei...