| ƤrÏncessØfƬheShadøws a întrebat:

Este adevara ca Biblia spune ca Pamantul a aparut acum 6000 de ani? Daca da,imi puteti da fragmentul in care se precizeaza asta?
Nu de alta,dar, am vazut multi atei sustinand ca asa scrie in Biblie si as vrea sa stiu daca e adevarat.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In Biblie nu este scris nicaieri faptul ca Terra ar fi avut o varsta de 6000 de ani, insa, prin deducere logica, analizand afirmatiile biblice, putem aproxima presupusa varsta a terrei.
In acest fel, teologul irlandez Sams Ussher, bazandu-se pe cronologiile biblice a aproximat in secolul 17 varsta Universului. Dupa calculele sale el a fost creat in octombrie 2004 Ihr.

| danut a răspuns:

Nu pamantul a aparut acum cca 6000 de ani ci VIATA si ATMOSFERA si OMUL au fost creiate de Dumnezeu si luna si soarele si restul sistemului solar. De pamant nu se spune cand a fost creiat.Cronologia este datata prin scrierile primelor cinci carti (tora) de catre Moise.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Are peste 7500

| sublime89 a răspuns:

Nu scrie explicit, dar s-a putut calcula.

| Moisie a răspuns:

In Biblie nu este scris asa ceva, ci o spune calendarul evreiesc care numara anii cica de la inceputul lumi si la ei este acum anul 5773!
Ateii spun ca pamantul s-a nascut cu cca 4, 5 miliarde de ani in urma, pentru ca asa a dovedit STIINTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti intalni, anul de la facerea lumii...da no sa intalnesti nici o dovada a oamenilor de stiinta decat fabricata de ei insisi si verificata tot de ei, crezuta de toti incuiatii care iau de bun tot ce li se spune.credinta imi permite sa cercetez.dovezile lor nu mai permit asta.sant vesnice.deci mult indepartate in timp si nu se mai poate face nimic.trebuie crezuti.

| sempreinvolo30 a răspuns:

De cand este omul pe pamant ar fi trecut aproximativ 6000 de ani dar Biblia nu spune nicaieri care este varsta pamantului.
Creationisti sant cei care ne induc in eroare.Dar zilele in care dumnezeu a creat totul, de fapt au fost perioade de timp care puteau sa dureze si mii de ani deoarece in (Geneza 2:4) scrie:"Aceasta este istoria cerurilor şi a pământului, când au fost create, în ziua în care Dumnezeu a făcut pământul şi cerul."
Deci, desi la inceput se vorbeste de 6 zile de creare, la sfarsit toata aceasta perioada este numita "ziua"

| Moisie a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Sa fi tu sanatos, omul; nu exista pe pamant de 6000 de ani, ci de cca 3 milioane de ani, asa cum ne dovedeste celebra Lucy descoperita de paleontolugul Leaky in Kenia!
Biblia nu este o lucrare stiuintifica ci o carte de povesti pentru oamenii maturi dar cu mintea de copil.
Sa crezi ca Pamantul a fost creat prin vorbe este ca si cum ai crede ca presedintele Partzulescu este fiul Duhului Sfant!

| Marius022013 a răspuns:

Logic si rational, nu exista posibilitatea ca pamantul sa fi apraut acum 6000 de ani.Un argument destul de solid, as spune eu, este gasirea unor fosile datate in jurul anului 10.000 BC. Sper ca te-am ajutat

| Moisie a răspuns (pentru Marius022013):

Ce prostii vorbesti.
Dar de fosile de dinozauri ai auyit_
Sunt si pe la Hateg.
Dar de faptul ca dinozaurii au murit cu cca 40 de milioane de ani in urma ai auzit?
Daca nu, atunci mars la gradinita!

| Marius022013 a răspuns (pentru Moisie):

Era doar un exemplu happy. Keep calm!

Întrebări recente