| SaveTheNature a întrebat:

Cum de s-a intamplat ca in "milioane" de ani de cand a aparut viata pe pamant. Nici o specie din 10 -50 de milioane cate exista pe pamant(ca asta e aproximarea facuta de om).Cum de nici macar 1 specie nu reusit sa ajunga cat de cat la nivelul nostru?
Si de ce doar 1 specie (noi oamenii), s-a intampla sa aiba creierul mai mare, si "configuratia" cromozomiala diferit astfel incat DOMINAM PLANETA? De ce doar noi? am fost mai norocosi respectiv ghinionisti?

24 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De ce nu avem urechi de elefant?
De ce nu suntem portocalii?
De ce Mos Craciun are burta mare? E gravid?
De ce penultima intrebare n-are sens?
De ce o sa-mi de-a lumea sutpid? De ce? De ce? De ce?

| SaveTheNature explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Eu am pus intrebarea aia sa vad pareri. Raspunsul la intrebarea mea este:
Dumnezeu ne-a creeat sa Stapanim pamantul.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dca stiai raspunsul de ce ai mai pus intrebarea?

| richarddawkins a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Crestinii pleaca mereu cu un raspuns din start, desigur ca tot ce nu le convine vor refuza si te vor contrazice

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică:

Concluzia e : Dumnezeu exista.

| muffy1 a răspuns:

Parca nu erai asa indoctrinat la primitivismul asta cu dzeu ne-a pus sa stapanim planeta, si parca intelegeai evolutia. se pare ca m-am inselat, si esti inca unul din crestini icare au impresia ca pamantul are cateva zeci de mii de ani si cumva esti aici ca sa fii peste celelalte specii, in loc sa te consideri egal cu fiintele de pe planeta asta.

| Purec a răspuns:

Nu este omul cu nimic special. In trecutul indepartat al planetei naostre alte specii au dominat planeta. Inaintea noastra au fost dinozaurii, acum suntem noi, iar peste 10 milioane de ani p[robabil va fi o specie total diferita de noi. Noi am reusit sa conducem planeta datorita unei inteligente superiaore, alte specii au facut-o datorita marimii lor, alte specii au domnat planeta pentru ca erau mult mai bine adaptate la mediu. Oricum Planeta asta are un "obicei" ca la o anumita periaoda sa "organizeze" extincii in masa...si am banuiala ca nici noi nu vom scapa

| SmexyBoy a răspuns (pentru Purec):

Pardon, cine a spus ca planeta asta va mai rezista 10 milioane de ani?

| Purec a răspuns (pentru SmexyBoy):

De ce nu ar mai rezista? happy in viata unei planete, 10 miliane de ani este un timp foarte scurt. In plus, nu exista niciun fel de amenintari probabile pentru planeta in aceasta perioada. Sunt absolut sigur ca si peste 10 milioane de ani planeta va fi tot aici

| SmexyBoy a răspuns (pentru Purec):

Stai linistit ca tot noi o vom distruge, sau ne vom auto-distruge, poate va fi aici peste 10 milioane de ani, dar nu in conditile actuale, si mai mult ca sigur asta e o tampenie... fi realist dragul meu, deja credinta in lumea asta a inceput sa piara, si tot odata sfarsitul e aproape, el nu va veni in 2012 cum zic mayasi, stai linistit te asigur eu de asta. Pregates-te pentru el daca vrei, numai daca vrei, daca nu stai linistit in lumea ta.

| AxyTM a răspuns:

"Omul este coroana intregii creatii".
Si in plus, nu suntem singura specie din Univers cu un randament atat de ridicat.
Sunt altii ca noi si mult mai avansatihappy

| mixxjim a răspuns:

De unde stim ca Pamantul nu este iadul altei planete? happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar pui intrebari fara a avea cunostintele necesare formularii lor. Vorbesti de creier mai mare, fara a avea notiunea de "mai mare". Dupa formularea ta, elefantul de ex. il are mai mare si ca dimensiuni si ca greutate.Mai sunt si alte vetuitoare in acceasta situatie.Configuratia cromozomilor, diferita de la o specie la alta, nu este un indiciu al inteligentii. Daca imi spui ce intelegi tu, prin dominatia planetei, iti voi dovedi ca te insel.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Oamenii formeaza un tot. Oamenii, impreuna au reusit sa ajunga la un astfel de nivel, din toate punctele de vedere.
1000 de oameni daca isi pun inteligenta la un loc pot realiza foarte multe. Oamenii sunt diferiti, si au diferite abilitati, talente etc. Pictorul are rolul lui, matematicianul rolul lui, fizicianul rolul lui. zidarul are rolul lui.Dar impreuna au schimbat planeta.Doar folosind cunostintele de la o generatie la alta am ajuns la un stfel de nivel
Si 1 milion de maimute la un loc, nu pot realiza nimic.Sau in fine nici un animal nu a evoluat in milioane de ani.Animalele doar s-au adaptat.
Cat o sa mai stati in negare? Dominam planeta. Facem ce vrem din ea.Si momentan avem puterea si de a o distruge. Oamenii fac mult. animalele nu fac nimic, decat traiesc..Noi suntem creati de Dumnezeu sa stapanim acest pamant. Si fiecare om are datoria sa inteleaga asta.Stiinta pana la urma ar trebuie sa duca in acel punct. Dumnezeu exista!

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Permite-mi sa te contrazic! Da inteligenta depinde de configuratia cromozomiala si de marimea creerului. Totul : inteligenta, culoare,par, nas, maini, picoare, formele, creierul. Toate depind de ADN si ARN respectif cromozomi. Au legatura.Circumvolutinulile de pe creier de asemenea depind de ADN.

| i86e2 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu avem puterea de a distruge planeta, nu inca. Viata ar supravietui si unui razboi nuclear.

Daca D-zeu exista, nu e nevoie sa spui ca exista, ar trebui sa fie evident. Eu nu incerc sa conving pe nimeni ca Universul exista, tocmai pentru ca Universul chiar exista. Doar chestiile care nu exista au nevoie de convingere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Imi pare rau.Folosesti notiuni pe care nu le stapanesti si faci legaturi gresite de cauzalitate.Singurul sfat este sa citesti mai mult inainte de a fii categoric in afirmatii

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ultima propozitie, este strigatul neputintei de a-ti sustine ideea pentru care ai o fixatie.

| i86e2 a răspuns:

Pai o specie trebuie sa fie prima. Atunci cand au aparut primele animale zburatoare puteau sa-si puna aceeasi intrebare: de ce suntem singurele care zboara? Peste cateva milioane de ani poate vor fi mai multe specii cu capacitatile noastre sau poate superioare noua.

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a inviat! Dumnezeu ne-a creat pe noi oamenii dupa chipul Sau pentru a stapani peste celelalte creaturi ( bineinteles a stapani in sensul de a avea grija de univers, nu de a-l distruge ). Acesta o spune Dumnezeu in cartea Facerii: " Creste-ti si va inmultiti si stapaniti pamantul ". Noi oamenii nu suntem simple vietuitoare ci suntem creati dupa chipul Creatorului, suntem dotati cu ratiune, cu sentiment, nu suntem simple animale. Celelalte specii de animale si de fapt intreaga creatie are rolul de a-i ajuta omului, de aceea au fost create inaintea lui. Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca precum inaintea venirii unui imparat totul se pregateste dinainte, tot asa, inaintea crearii " imparatului ", Dumnezeu adus la existenta tot ceea ce are nevoie omul pentru a-si implini planul sau, si anume de a se mantui!

| richarddawkins a răspuns:

Viata exista de 4, 3 miliarde de ani pe pamant dovedit stiintific

au existat multe specii de homonoizii care au fost chiar si peste noi,sa nu uitam ca fizic ne intrece multe specii,iar cu memoria,vazul, auzul, simntul sunt multe specii ce ne depasesc, multe specii au limbaj, si multe lucruri
asta nu inseamna ca noi suntem inteligenti noi neam adaptat unui mediu, ele la mediul lor
elefantul are un creier mai mare, nu doar creierul conteaza si legaturile intre neuronii, am evoluat timp de 7 milioane de ani desigur ca si creierul a crescut, du-te in jungla sa vezi daca domini tu ceva pe acolo

| enash86 a răspuns:

Oameni buni, sa fim seriosi... e destul de greu sa faci pe cineva sa creada ca exista Dumnezeu, atata timp cat are o fixatie in creier in legatura cu evolutionismul pe aceasta planeta. ganditi-va putin. De ce sa nu credem cele spuse in biblie? doar pentru ca acum aproximativ 200 de ani s-a nascut o asa zisa minte sclipitoare, un om pe nume Charles Robert Darwin? pentru ca acel om a spus ca a aparut totul din nimic si a evoluat treptat pana acum? cu ce este el mai intelept decat o scriere a carei existenta a fost apasata de mii si mii de ani? Acelora care vor să ştie dacă există Dumnezeu, Dumnezeu Însuşi le spune: „Mă veţi căuta şi Mă veţi găsi; dacă Mă veţi căuta cu tot dinadinsul, Mă voi lăsa găsit."Ieremia 29:13-14.