| DorelSudoru a întrebat:

Filme vs carti!
Alegeti si argumentati!

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În general depinde. Există exemple și exemple de povești care sunt mai bine, la fel de bine, sau groaznic ilustrate în filme, comparativ cu cărțile.
Totuși, pe general aleg filmele (și documentarele - ca alternativă la cărțile științifice) din motive pragmatice!
Viața e scurtă a naibii și trebuie și muncit ca să trăim dar vreau cu tot dinadinsul să învăț cât mai multe pentru mine și pentru dezvoltarea mea ca individ.
Filmul, oricum ai da-o, ocupă mai puțin timp. Chiar și un film greoi care necesită o reparcurgere tot e mai dezirabil din punct de vedere al timpului investit față de o carte.

P.S.: În ultima vreme am dat-o pe cărți pentru că am primit și cumpărat câteva titluri de referință pe care mi le doream de ceva vreme însă per ansamblu opinia de mai sus mi-o mențin.

Apache
| Apache a răspuns:

Depinde de carte si de film!
De exemplu la o carte de gen avatar.prefer sa vad filmul pentru ca esenta este data de efectele vizuale!
In schimb la un film de gen sherlock holmes.cred ca mai buna e cartea, pentru ca te lasa sa descifrezi misterul si te provoaca sa gasesti o proprie versiune a povestii!
Per total. merg pe film!
Fac parte din generatia care prefera sa vada filmul intr-o ora decat sa citeasca cartea intr-o saptamana

nony
| nony a răspuns:

Never, never, copia ( filmul ) nu va reusi sa se ridice la inaltimea originalului ( cartea ).

| roberta7087 a răspuns (pentru nony):

Mare dreptate ai! smug Cartile nu le poti compara

| carminaburana43 a răspuns:

Filmele sunt ca aventurile sexuale.Te satisfac repede produc senzatii tari pe moment.Iar cartile sunt ca dragostea adevarata te adincesti in ei iar trairile si sentimentele sunt mai intime si mai profunde ai vrea sa fii doar tu si cartea voi doi impreuna o viata intreaga.

| Ecea a răspuns:

Grea decizie.
Desi sunt obsedat si dependent de filme bune,pot spune ca am o slabiciune pentru cartile bune si imi face mare placere sa le cumpar...
Nu stiu sa raspund concret,daca ar fi sa aleg intre a citi o carte si a vedea un film facut dupa cartea respectiva,prefer cartea deoarece ofera povestea mult mai detaliat.
La mine este problema ca sunt foarte pretentios la carti,nu imi plac basmele,povestile de gragoste, horror, etc.Prefer o biografie sau o carte de stiinta.Deasemenea cartea respectiva trebuie sa fie o editura foarte buna, nu pot citi o carte daca are coperta de carton care se indoaie si foile subtiri.In fine, e complicat...

| KyraW a răspuns:

Cartea.Mai multa imaginatie in timpul citirii.Un film dureaza cam in jur de o ora-doua si trebuie sa-ti pui fundul in scaunul de la cinema sau acasa si sa mananci rahat turcesc in timp ce-l vezi.Cartea dureaza mai mult, trebuie sa ai si un gram de creier s-o intelegi, ca sa nu mai zicem de gramul de creier sa stii s-o alegi.Degeaba iei o carte despre...feshan.Plus ca dureaza ceva pana o termini.Mi-se pare (poate e doar opinia mea) ca trebuie sa fi mai intelgent ca sa citesti o carte si sa-ti creezi propriul film in minte dupa ea.

| Narcis2007 a răspuns:

Daca as avea timp as alege cartea...dar cum nu am, aleg filmul

| aliceinchains a răspuns:

Cartile, clar! In carti imi imaginez eu totul, cum arata personajele, locurile descrise. Si de cele mai multe ori cartile sunt mult mai bune decat filmele lor.

| evostyle7 a răspuns:

"Degeaba citesti mii de carti, vezi mii de filme
Daca nu treci totul prin propriile filtre".

Ontopic: depinde de starea mea la acel moment.

| Fineness a răspuns:

Sincer nu as putea alege, dar daca ar fi, as alege cartile, dar nu orice fel de carti, ci din astea de groaza, pentru ca trezesc niste sentimente si trairi coplesitoare-dar nu exclud nici filmele!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! e buna si cartea si filmul, mai ales daca sunt filme documentare, intelegi mult mai repede ca din carte, dar fiecare are partea ei buna.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Cartea.De ce? Cand citesti o carte tu-ti imaginezi peisajele, personajele in felul in care-ti place.La film, acestea iti sunt "impuse". Numai bine.

| Biggiesan a răspuns:

Deși mulți le bagă in aceeași oala, acestea sunt mancăruri diferite! Dar vedem cu toții că ele nu se duc in stomac! Unele doar dau bine la ochiometru.Deci cum am zis, depinde despre ce fel de momeli vorbim și pentru ce fel de pești! Uneori alegi un film, alteori alegi o carte, nimeni nu vrea sa citeasca despre Schwarzenegger intr-o carte si de-asemenea care ar fi rostul să se transpună Critica rațiunii pure intr-un film?

Răspuns utilizator avertizat
| Bobby26 a răspuns:

Filme. Dupa 2 pagini adorm, la filme cu floricele, seminte si bere rezist mai mult daca e filmul interesant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca a-si alege filmele, deoarece e mai sigur care spune unele cuvinte, in carti trebuie sa stai si sa descifrezi, ba una, ba alta. partea rea la filme e ca te cam dor ochii daca stai si privesti prea mult. Secretul sanatatii si a mai mult timp liber e: nici cartea, nici filmele, dar pacat ca ramai prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Referitor la filmele care sunt facute dupa romane, respectand intrucatva actiunea romanului prefer romanele.dar vad si filmele. cele facute dupa scenarii si imaginatie, imi plac filmele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre carte si varianta ecranizata a acelei carti, prefer cartea, fara doar si poate. Pana acum, singurul film pe care l-am vazut si s-a ridicat la valoarea cartii dupa care a fost facut, ba chiar as indrazni sa spun ca a depasit-o, e Fight club.
Daca te referi la ce-as alege dintre o carte si un film, in general, depinde de starea in care ma aflu. Dar, ca sa dau un raspuns, carte.

@EinsteiNEL, spui ''Cred ca a-si alege filmele, deoarece e mai sigur care spune unele cuvinte, in carti trebuie sa stai si sa descifrezi, ba una, ba alta''. Cred si eu asta, daca te uiti la filme gen American pie.