| anonim_4396 a întrebat:

Funcționează legea atractiei din The Secret?

19 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu, nu functioneaza. Oamenii au tendinta de a crede ca totul o sa le mearga din plin, chiar si atunci cand calculele arata contrariul. De asta, unor oameni li s-a parut plauzibila aceasta pretinsa lege. Sa zicem ca noi doi am vrea sa devenim sudori. Eu citesc 10 carti despre sudura si platesc un sudor ca sa imi dea cursuri practice. Tu citesti The Secret, mai citesti si cartea pastorului lui Trump care a teoretizat gandirea pozitiva, citesti si cateva carti de dezvoltare personala ca sa te motivezi psihic sa devi sudor, iar ca exercitiu aplici legea atractiei. Cu asta ne ocupam fiecare timp de trei luni. Ce zici, cine dintre noi va fi un sudor mai bun?

| dullcat a răspuns (pentru minrest):

Eu sunt de parere ca legea atractiei se aplica mai mult pentru lucrurile care nu sunt cuantificabile.De aceea exemplul cu meseria si implicit cunostintele care se invata, nu mi se pare potrivit in acest caz.In film zice si de bani si de orice, dar cel mai bogat om e cel care este multumit si recunoscator pentru ce are.Cand ajunge in acel punct, cu siguranta universul il rasplateste cu mai mult. Daca acelasi om este vesnic nemultumit, evident ca atrage valorile gresite.In teorie poate fi o legatura si cu,, the butterfly effect''.

| minrest a răspuns (pentru dullcat):

Spui ca cel mai bogat om e cel ce este multumit cu ce are. Iar legea atractiei spune ca poti obtine lucruri pentru care nu ai invatat si nu ai muncit, printr-o anumita atitudine. Adica te invata sa nu fi multumit cu ce poti obtine pe cai cinstite, invatand si muncind.

| dullcat a răspuns (pentru minrest):

Tu ai vazut filmul sau ai citit despre ce e vorba? Tind sa cred ca nu, altfel nu sustineai cele de mai sus.

| minrest a răspuns (pentru dullcat):

Omul multumit cu ce are este cel mai bogat om, el realizeaza ca are ce merita, ce ii permit abilitatile pe care le-a cultivat si le aplica. De unde sa ii dea universul mai mult? Sa ia de la cei care meriata mai mult. O multime de oameni cred ca merita mai mult decat au, si tocmai cand unul isi accepta nivelul, vine universul si strica tot, dand-ui mai mult.

| minrest a răspuns (pentru dullcat):

Ma mai uit, nu as vrea a gresesc.

| dullcat a răspuns (pentru minrest):

Mna, eu consider ca este normal sa fii rasplatit pentru efortul tau, nu sa ti se puna in traista pe ochi frumosi sau rugaciuni.Iar prosperitatea si evolutia oricum nu le poti extrage din tot ce inseamna umanitate.

| minrest a răspuns (pentru dullcat):

Pai vezi. Cine poate, isi pune efortul in munca, cine vede ca nu poate face mare lucru, cauta cai laturalnice, cum ar fi legea atractiei.

| dullcat a răspuns (pentru minrest):

Inteleg unde bati, dar legea atractiei nu inseamna deloc sa primesti in sac pe ideea prost sa fii noroc sa ai, ci este o extensie sau un efort psihologic, direct proportional cu efortul tau fizic, ca sa spunem asa.

| minrest a răspuns (pentru dullcat):

Trebuie sa vad mai clar despre ce e vorba.

| Hyperion7 a răspuns:

Posibil,adică la mine funcționează în chestii mici (gen mă gândesc la cineva și îmi scrie ), dar doar arat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu functioneza! E doar un film si o carte, nu stiu de ce ai crede asa ceva! Trebuie sa iti rezolvi problemele tu nu sa crezi in energii si filosofii si teorii demonstrate?

| EestiSodalane a răspuns:

Nu. E o prostie

| THRUSTMASTER a răspuns:

Suntem energie, gandurile noastre sunt energie, gandurile pot influenta realitatea, s-a dovedit deja asta. Exista teste pe net cu 2 borcane de orez, la un borcan i-a adresat numai cuvinte rele, ura cateva zile iar in partea cealalta opusul, iubire si afectiune. Dupa cateva zile primul borcan mucegaise in schimb borcanul 2 era perfect alb.

| THRUSTMASTER a răspuns (pentru THRUSTMASTER):

Raspuns: Da, functioneaza. Oricum, conteaza pe cine intrebi, cel mai bine poti testa singur / singura sa vezi daca chiar functioneaza.

| Fatwagienurse a răspuns (pentru THRUSTMASTER):

Sa nu-ti stergi niciodata profilul terminatule ca raspunsurile tale sunt cel mai bun material de comedie

| THRUSTMASTER a răspuns (pentru Fatwagienurse):

Iti doresc tot binele din lume si sa ajungi ce vrei tu in viata. Spor

| Fatwagienurse a răspuns (pentru THRUSTMASTER):

Te pacalesti singur