| fwegvfwevfqwec a întrebat:

Hei TPU
Am o intrebare la care nu vreau sa imi raspunda nici copii nici visatorii si adeptii celor mai stupide conspiratii ok?!

Ei bine am tot auzit de conspiratia aceea conform careia elita mondiala ar dispune de tehnologie bine ascunsa de ochii publicului larg care este capabila sa produca energie libera! ( sa capteze din neant energie infinita fara nici un cost )

Stiu ca suna cam ciudat insa se vorbeste foarte mult despre asta si se spune ca este o tehnologie inventata de Tesla...

Vreau doar sa stiu voi ce parere aveti despre asta si daca credeti ca este posibil asa ceva!

Foarte multi mi-au spus ca este posibil deoarece totul in jurul nostu este energie insa mi se pare o explicatie stupida... POATE REUSITI VOI SA MA LAMURITI! (dau funda + vot)

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere sa am, aberatii!

| Admunssen a răspuns:

Citeste mai mult despre fenomenul Tesla. Nu e ceea ce stii sau ai auzit. Daca ti-as spune mai multe, ai putea sa ma acuzi ca sunt un stupid conspirator. Ca idee, fenomenul Tesla nu consta in captarea energiei ci in generarea si transmiterea ei. Poate te scutesc de citit.

| fwegvfwevfqwec explică (pentru Admunssen):

Dar lasand deoparte conspiratiile si vorbele in vant cum poti tu sa imi explici logic si stiintific ca este posibil sa generezi energie din nimic? Energia se obrine doar prin transformarea altor energii in cea dorita : Fuziune si fisiune nucleara, energie solara, eoliana si asa mai departe! big grin

| fwegvfwevfqwec explică (pentru Admunssen):

Oricum daca stai sa te gandesti si noi dispunem de energie infinita si gratuita, aceea se numeste energie solara big grin

| Admunssen a răspuns (pentru fwegvfwevfqwec):

Nu vad unde am spus cum ca eu sustin obtinerea enegiei din nimic.

| fwegvfwevfqwec explică (pentru Admunssen):

Pfff crying Nu ai spus tu asta! Asta sustine teoria

| anonim_4396 a răspuns (pentru fwegvfwevfqwec):

"Dar lasand deoparte conspiratiile si vorbele in vant cum poti tu sa imi explici logic si stiintific ca este posibil sa generezi energie din nimic?"
Pai nu poti, dar cica exista o energie undeva intr-un loc denumit eter, si cica de-acolo vine toata energie. Cum ai zis si tu, diferitele tipuri de energie se poate obtine in urma unor reactii fizico-chimice. Einstein, a suger prin formula E=mc2, ca materia si energia sunt coversibile, adica conform fomulei, cand materia (m) atinge viteza lumini la patrat (c2) este convertita in energie (E), totusi nu e ceva posibil, deoarece limitate vitezei la materie e doar de 300.000 km/s.

| fwegvfwevfqwec explică (pentru anonim_4396):

Omule e doar o conspiratie! Nu observi ca nimic nu e logic si demonstrabil din teoriile pe care aceasta conspiratie le prezinta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fwegvfwevfqwec):

"energie infinita si gratuita, aceea se numeste energie solara"
Nu este infinita puisor, ce clasa esti?

| Admunssen a răspuns (pentru fwegvfwevfqwec):

"...cum poti tu sa imi explici logic si stiintific ca..." In raspunsul tau am gasit TU, adica eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fwegvfwevfqwec):

Faza cu energia din eter e conspiratie, dar formula pe care ti-am dat-o se gaseste in fizica, in mare parte are legatura cu teoria relativitatii.