| aannoonniimm098 a întrebat:

Heii sunt clasa 8 si nu stiu chimie, si vreau sa invat foarte bine chimia si sa devina o materie preferata, dar nu stiu cum sa o invat pe aia de a 7 a in 2-3 saptamani! ajutati-ma chiar am nevoie! spuneti-mi un mod de invatare! dau funda!

Răspuns Câştigător
| Tudor_Uifalean_1995 a răspuns:

Z= Nr electroni
A= Nr de masa (nr protoni + nr neutroni)
Valenta se aplica pe substanta de langa si e folosita doar la subst compuse(ex Fe valenta 3 cu Cl valenta 1=Fe Cl3)(Daca doua substante au aceeasi valenta se simplifica valentele intre ele)
Masa moleculara= masa unei element O2=2x16 si intro reactie gen O2 + Cl2=Cl2O apoi egalizezi O2 + 2Cl2= 2Cl2O(masa moleculara =2(2 x masa clorului + masa oxigenului)
Mol= unitatile atomice de masa eprimate in grame (ex O2= 2 x 16 = 32 g)

GRUPARILE ATOMICE

OH= Hidroxil (Valenta 1)
NO3= Azotat (Valenta 1)
CO3=Carbonat(Valenta 2)
SO4=Sulfat (Valenta 2)
PO4=Fosfat (Valenta 3)

Masa dintr-o reactie se conserva (E aceeasi in ambii membrii)

Raportul atomic (raportul dintre nr atomilor.ex PO4=1:4)

Concentratia procentuala = md/masa solutiei x 100

La stoichiometrie faci cu regula de 3 simpla si e ok.

Bafta. Daca mai ceva de intrebat spune.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îţi procuri cărţile şi te apuci de studiat, pas cu pas, de la simplu la complex. Poţi să-ţi iei şi un meditator.

| RAY a răspuns:

Nu e chiar asa grea tot ce exista e facut din atomii,atomi sunt facuti si ei din netron si proton, atomii adunati la un loc in urma fusionari nuceare rezultata tot felul de noi combinati hidrogen cu carbon,cu cat legatura e mai puternica cu cat e mai stabila si invers,nu-i asa grea chimia e o materie complexa dar trebuie si sa te intereseze de aia,citeste articole depe scienetia,descopera,vezi scoala discovery despre chimie,nu trebuie sa fi obsedat de ea ca viitor in chimie poti avea doar daca urmezi o facultate si apoi in strainatate vrei sa devi chimist? daca vrei sa nu devi nu are rost la ce patron i pasa de chimie el vrea sai muncesti,scoala e degeaba uitate la elevi care au luat bacul someri,fara o meserie, practic nu au nimic, scoala te ajuta dar nu aici sin dincolo asa ca invata engleza, germana mai bine ca e de viitor, chimia e o pasiune intelegeti tu

| Duucu a răspuns:

Dacă nu înțelegi un rahat de chimie de a 7-a, nu ai șanse în a 8-a.

| VictorL a răspuns:

Buna. Daca vrei sa stii chimie bine ar trebui sa ai pasiune. Nu asa pur si simplu.
Ar trebui sa-ti dedici timpul tau liber doar chimiei sa cauti pe internet formule si chestii din chimie.
Si fii atent chimia cere jertve uneori
Iar daca esti pasionat de experimente chimie te sfatui sa dau un search pe youtube si vei gasi exact ceea ce iti trebuie. Succes!

| Mămăligă59 a răspuns:

Meditatii

| Tudor_Uifalean_1995 a răspuns:

Chimia de a 7-a e usoara tot ce trebuie sa faci este sa inveti gruparile:sulfat hidroxil carbonat fosfat cu valentele si trebuie sa stii ce inseamna un mol cum se calculeaza masa moleculara si chestii daca nu te descurci la stochiometrie fa cu regula de 3 simpla. Exista nr atomic Z care e egal cu nr electronilor si nr de masa A care e suma dintre nr protoni si neutroni, cam atat.Alte intrebari?

| aannoonniimm098 explică (pentru Tudor_Uifalean_1995):

Pai da eu nu prea inteleg nimic! crying((

| Tudor_Uifalean_1995 a răspuns (pentru aannoonniimm098):

Pai ti-am zis invata gruparile atomice cu valentele si masa moleculara si alea... daca vrei iti explic toate formulele alea.

| aannoonniimm098 explică (pentru Tudor_Uifalean_1995):

Daca te rog puppy dog eyes

| Tudor_Uifalean_1995 a răspuns (pentru aannoonniimm098):

Z= Nr electroni
A= Nr de masa (nr protoni + nr neutroni)
Valenta se aplica pe substanta de langa si e folosita doar la subst compuse(ex Fe valenta 3 cu Cl valenta 1=Fe Cl3)(Daca doua substante au aceeasi valenta se simplifica valentele intre ele)
Masa moleculara= masa unei element O2=2x16 si intro reactie gen O2 + Cl2=Cl2O apoi egalizezi O2 + 2Cl2= 2Cl2O(masa moleculara =2(2 x masa clorului + masa oxigenului)
Mol= unitatile atomice de masa eprimate in grame (ex O2= 2 x 16 = 32 g)

GRUPARILE ATOMICE

OH= Hidroxil (Valenta 1)
NO3= Azotat (Valenta 1)
CO3=Carbonat(Valenta 2)
SO4=Sulfat (Valenta 2)
PO4=Fosfat (Valenta 3)

Masa dintr-o reactie se conserva (E aceeasi in ambii membrii)

Raportul atomic (raportul dintre nr atomilor.ex PO4=1:4)

Concentratia procentuala = md/masa solutiei x 100

La stoichiometrie faci cu regula de 3 simpla si e ok.

Bafta. Daca mai ceva de intrebat spune.

| AdelaXzw a răspuns:

Hei, si eu sunt in clasa a 8 si acum 3 saptamani nu stam deloc chimie, nu o intelegeam.Intr-o ora de chimie profesoara m-a scos la tabla si mi-a spus ca daca nu ma pun cu burta pe carte o sa imi dea 4. Nici eu nu stiam cum sa invat toata materia in 3 saptamani...asa ca, am inceput sa citesc cu atentie fiecare lectie in parte si sa fac exercitii la fiecare lectie. O alta metoda este sa iti chemi acasa pe un profesor de chimie sau pe un coleg care stie chimie si sa te mediteze. O alta metoda este sa iti cumperi un manual de chimie (invatat fara profesor scrie pe coperta sau ceva de genul asta). Cartea se gaseste la librarie. funda?

| alexdodo5000 a răspuns:

Pai nu pot isa inveti materia de a 7 a daca tu nu stii in a 6 a. Daca nu ai invatat in clasa a 6 a nu mai ai ce face.
La chimie daca ramai in urma cu lectile celelalte nu se mai prind de tine si o sa ramai in ceata totala

| aannoonniimm098 explică (pentru alexdodo5000):

Chimia se face din 7!

| Nicola_Ramona_1981 a răspuns (pentru alexdodo5000):

Nu este adevarat. Poti invata chimia chiar daca nu ai invatat prea bine in clasa 6. Tot ce trebuie sa stii din clasa 6 sunt proportiile, fractiile, regula de trei simpla si transformarile. Nu este mare lucru.

| Nicola_Ramona_1981 a răspuns:

Ma ofer sa te meditez contra cost bineinteles online daca te intereseaza. Garantez ca o sa iti placa chimia daca esti serios!