| KeopsJr a întrebat:

De ce biserica discrimineaza homosexualitatea.

Adica daca stam sa o luam logic, asta e ceva natural, ei nu aleg sa fie asa ci se nasc asa...

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Normal nu este sinonim cu natural, darkmagic. Cel putin nu din punct de vedere biologic.

Orice trasatura biologica, atat timp cat exista, este naturala.
Dar nu orice caracteristica biologica este si normala.

Schizofrenia este evident naturala din moment ce se gaseste in natura si este produsa de natura, dar nu este normala.

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

"Normal: Generally used as a positive-value or reassuring word to tell yourself or others that behaviors or preferences are within acceptable bounds. Still implies some agency on the part of the person being reassured. "It’s normal to sleep in on the weekends."

Natural: Implies that thoughts, behaviors or preferences are inevitable or inherent. Also on the "reassurance" spectrum, but it implies less agency. "It’s natural to be angry if your boyfriend forgets your birthday."

"As adjectives the difference between normal and natural is that normal is according to norms or rules while natural is that exists and evolved within the confines of an ecosystem. "

Nu știu cum ar putea cineva sa confunde termenii. Natural se refera la entități ce au drept cauza a apariției lor natura, legile fizicii, biologia, etc.
Și e antonimul lui "artificial", care se referă la acele entități ce apar mulțumită oamenilor.
(Deși din punctul meu de vedere și oamenii aparțin unui ecosistem natural, dar in fine, exista aceasta diatinctie)

Homosexualitatea este naturala deoarece are drept cauza natura, iar nu omul. Idem pentru schizofrenie.
Daca homosexualitatea se datora unei mutații genetice create de om atunci ai fi putut spune că nu este naturala.

| Inferno a răspuns:

Nillson, exista studii pe gemeni monozigoti care dovedesc ca homosexualitatea este din nastere.

Daca homosexualitatea nu ar fi din nastere atunci nu ar exista niciun motiv ca un om sa aiba o probabilitate mai mare de a fi homosexual atunci cand geamanul sau este homosexual decat in cazul in carea geamanul este heterosexual.

| RAY a răspuns:

Pentru ca in biblie homosexualitatea este condamnata, vezi sadoma si gomora, levetic

| RAY a răspuns:

Darkmagic normalitatea este relativa,conform bibliei daca as vrea as putea sa violez o virgina as plati ceva si ea sar casatoria cu mine si as fi obligat sa stau cu ea o viata, si asta era ceva perfect normal sau sa omor o vrajitoare, un ateu, un homosexual, normalitatea o definim noi, cred ca o definim de multe ori fara a tine cont de natura umana

| Donsavas a răspuns:

Nimeni nu se naște cu preferinte sexuale.

| xerxes1 a răspuns:

Biserica a ramas in urma cu gandirea de pe vremea cand oamenii erau ucisi cu pietre.
Acum sa fim seriosi, cati neuroni lipsa trebuie sa aiba o persoana ca sa creada povestile cu spiridusul biblic?

| Darkmagic a răspuns:

KeopsJr a grait!
"Adica daca stam sa o luam logic"
Prima fractura in..."logica" asta este daca sa stai, sau sa o iei...

Eu nu stau, ti-o dau direct.
Adica...ia-o p'asta:
Vezi ce inseamna conceptul de Eritabilitate, (termen cred niciodata scris pe acest minunat site plin de intelepti), il intelegi, apoi realizezi ca:
"Daca homosexual = "normal"&"natural" pentru ca "nascut asa", atunci:
Toti schizofrenicii, maniaco-depresivii, obsesiv-compulsivii = "naturali/normali"..."pentru ca nascuti asa!"

Ceea ce... misto! big grin
Cauta te rog alte dovezi de normalitate, asta cu "nascuti asa", face ca intrebarea sa sune:
"De ce biserica discrimineaza homosexualitatea, daca logic, 2+2 fac 55, deci si schizofrenicii sunt tot naturali, din nascare?" big grin

| Darkmagic a răspuns:

@inferno
Stiu foarte bine ca "normalul" este consistent, fiind o combinatie intre social/comunitar/cultural/educational...+ (alti 378 de termeni) + un pic din adevarul fiecaruia.
DAR..."caracteristic", este "trasatura", precum si "trasatura", este "caracteristica"...la fel cum Natural, il are ca sinonim pe...Normal. big grin
Firesc, (sa fiu al naibii, alt sinonim!), poate sunt niste greseli prin dictionarele de sinonime, am sa controlez... happy
Pana atunci, te mai las si pe tine sa scrii pe TPU ca "homosexualitatea nu este normala/naturala/fireasca", prea ai fost menajat pana acum. happy

| Nilsson a răspuns:

N-a dovedit nimeni ca homosexualitatea e din nastere.

| Mircea08 a răspuns:

Nu e vorba de discriminare, este vorba de ingradirea partiala a libertatii omului. Nicairi in Evanghelie nu este acceptata ingradirea libertatii, iar bisericile grsesc daca vor ca printr-o lege sa se ingradeasca libertatea cuiva. Evanghelia spune ca NU E BINE SA FII HOMOSEXUAL, si daca cineva a ales sa traiasca potrivit acestei invataturi nu o va face, dar nici nu il va interesa ce fac altii. Lumea nu este a preotilor, ea este a lui Dumnezeu, si de ce se ingrijesc preotii de ceva ce nu este al lor? Daca Stapanul i-a lasat omului libertatea de a alege de ce se baga altcineva in decizia Stapanului.
Crestinii adevarati nu impun nimanui nimic. Ei propovaduiesc Evanghelia si ATAT! Cine vrea sa urmeze acest stil de viata care este descris in Evanghelie o face, cine nu, nu o va face.

| Teffan a răspuns:

Pt ca aceasta biserica face parte din coalitia abrahamica,impreuna cu islamul si iudaismul,coalitie in cadrul careia,la nivel scriptural, se aduce la cunostinta cat de pacat e sa fii homosexual si cat de mult o sa arzi in iad.
Nu exista asa ceva in celelalte religii, altele decat religiile abrahamice!

Nici o alta religie n-are scrise versete si capitole intregi despre cat de pacatosi sunt homosexualii, alta decat crestinismul, iudaismul si islamul, adica cele 3 mari otravuri ale omenirii.

Deci biserica discrimineaza gay-ii pentru ca asta INVATA biblia!
Si crestinismul ESTE dogmatic, colectiv!
O ideologie colectiva trebuie sa fie respectata intocmai de catre un grup de oameni, prin urmare râd cand aud ca unii subiectivisti considera ca, crestinismul accepta de fapt gay-ii, si doar cativa popi si fanatici sunt homofobi.

Nu este adevarat, crestinismul nu este pentru gay si homosexualii ar trebui sa stea departe de o religie care reprezinta discriminarea intruchipata in ceea ce ii priveste.

| Romanul86 a răspuns:

Te-ai născut cu limba română sau cu capacitatea de a vorbi?
Te-ai născut cu instinct sexual sau cu orientare sexuală?

| KeopsJr explică (pentru Romanul86):

Te nasti cu orientare sexuala, si limba o inveti.

| Romanul86 a răspuns:

Și instinctul sexual ce este dacă te naști cu o orientare sexuală?

| Vizit a răspuns:

Pentru că biserica ai Dumnezeu în sine sunt retardați.

| MissRx a răspuns:

Biserica a devenit o afacere, doar manipuleaza in interesul lor, majoritatea preotilor nu o sa inteleaga ca fiecare e liber sa faca ce vrea, doar cred ca fac voia Domnului, dar au uitat de,, nu-ti judeca aproapele''.