| DBlack a întrebat:

In primul rand, scuzati categoria ( in caz ca nu-i bine)

am si eu o intrebare thinking de mult incerc sa-i dau de caphee hee
si vreau sa vad si parerile voastre

de ce credeti ca a murit Eminescu?! i-am intrebat pe foarte multi, am cautat si eu, si unii spun ca a fost asasinat, altii ca a murit de sifilis, altii ca nu stiu ce-o patit. am cautat si pe net, si am gasit si o teorie cum ca ar fi fost asasinat.
am mai gasit si ca a murit de sifilis, pentru ca pe timpul acela multi mureau pe capete de sifilis.

ascult big grin

Răspuns Câştigător
| Evileye6 a răspuns:

Uite, multi cred ca a murit de o boala dar a fost asasinat prin otravire de lunga durata cu mercur, de catre oamenii care doreau ca el sa nu mai fie cel mai destept critic cred de pe atunci, dar ca sa se musamalizeze tot s-a inventat povestea cu boala acea.
(Profesoara mea de romana mi-a spus asta si ce voi screie mai jos).
Mi-a spus ca i s-a facut autopsia, in vazul tuturor, dar creierul era de dimensiuni normale iar venele i s-au spart si acel sange avea o cantintate mare de mercur.
Deci, da, a fost otravit cu mercur pe parcursul a mai multi ani, deci putem spune ca a fost asasinat.

8 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

A murit in urma tratamentului cu vapori de mercur (este otravitor, toxic).De unde stii tu ca pe vremea aia mureau pe capete de sifilis, crezi că fetele Romaniei de atunci era pe varianta, cârduri cum sunt acum?

| alessia5158 a răspuns:

Suferea de psihoza maniaco-depresiva( caracterizata prin alternarea simptomelor depresive cu cele maniacale urmate de lungi perioade de luciditate ) care nu i-a alterat spiritul creator, intelectul si memoria ( daca ar fi suferit de sifilis cerebral acestea ar fi fost alterate! ) De fapt, a murit intoxicat cu mercur dintr-o eroare medicala.
Datorita unor ulceratii pe care le avea la picioare a fost tratat, de dr. Iszak, cu frectii mercuriale provocandu-i-se o intoxicatie cu mercur( dr. Iszak presupunea cauza ulceratiilor ca fiind de natura sifilitica iar sifilisul, la acea vreme, se trata cu mercur! ). Ulterior si alti medici( dr. Vines) l-au tratat cu injectii mercuriale pornind de la acea nefericita presupunere a dr. Iszak! Citeste de aici aceste concluzii in studiul unui specialist neuropatolog, contemporan cu noi : http://www.scribd.com/......vidiu-Vuia

Deci, Eminescu a murit intoxicat cu mercur presupunandu-se ca ar avea sifilis( la acea vreme tratat, in mod obisnuit cu mercur )

| DorelSudoru a răspuns:

La trasnit luceafaru'laughing De sifilis cica

| Inferno a răspuns:

Ucis de securisti

| AG a răspuns:

Buna,
Ce stiu eu e ca: Eminescu facea un fel de tratament pentru sifilis, tratament cu mercur, si cineva i-ar fi dat o supradoza de mercur. Intr-un fel e din ambele cauze: asasinat din cauza bolii salebig grin

| ieu a răspuns:

Eminescu a fost asasinat intr-adevar, dar a fost asasinat de evrei pentru ca facea parte din loja masonica - Eminescu era mason - si a inceput sa se opuna lojei atunci cand si-a dat seama ce vor sa faca...chiar, - daca nu ma insel - a si scris in unele poezii de-ale lui fazele astea cu jidanii si lor nu prea le-a placut. S-au ghandit sa ii faca de petrecanie...

| Plague a răspuns:

A murit de geniuhee hee. Din cate stiu eu, de sifilis, dar sunt mai multe teorii, si parerile sunt impartite; nimeni nu stie sigur.

| valceleanu a răspuns:

Din cate stiu eu el a avut o boala care il imbatranea fizic foarte repde...de aceea este o dovada si masca mortuara a lui de la un muzeu(nu mai stiu exact care) care arata un eminescu foarte imbatranit.