| GulDan a întrebat:

In urma auzirii la ce se intampa intre rusia si ucraina multi oameni vorbesc ca cica incepe razboiu, ca trebuie sa facem armata cei de la 18 ani in sus ca il vor da jos pe Basescu ca pe Ceausescustraight face
E ceva adevarat? imi expicati si mie ce se intampla?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea situatii zvonistica este in floare. Deocamdata nu este adevarat si nici nu cred ca o sa fie, din ultimele stiri se pare ca Putin da inapoi, nu mai este atat de belicos.

| Andrei7520152 a răspuns:

Delir.

| DEBrown a răspuns:

Nu va fi niciun razboi...nu s-ar permite asta, mai bine zis. Si daca totusi ar aparea vreun conflict destul de dur, exista armele nucleare, nu ar mai fi nevoie de tineri sa faca armata, lumea poate fi nimicita mult mai usor, au trecut vremurile cand luptam la baioneta. Se va ajunge cel mult la un "razboi rece". Daca ar sti Einstein ce urmari putea sa lase teoria relativitatii, nu cred ca ar mai fi publicat-o. Oricum, imi amintesc de un citat de al lui: "Nu stiu cu ce arme va fi luptat cel de-al treilea razboi mondial, dar cu siguranta cel de-al patrulea va fi luptat cu bete si pietre." Se poate trage o usoara concluzie de aici despre soarta lumii in eventuala posibilitate a unui razboi acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DEBrown):

Ce legatura are teoria relativitatii cu armele nucleare? Faci confunzii grave. Ca sfat, nu aborda un subiect daca nu-l stapanesti.

| DEBrown a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand au fost atacurile cu bombele din Japonia de exemplu, energia aia depindea de masa micuta a bombei multiplicata cu viteza luminii la patrat...intelegi tu?

| FollowTheLight a răspuns:

Dap, e adevart. :) Peninsula Crimeea totusi a aparatinut mereu Rusiei si acum si-a luat-o inapoi.Se zvoneste ca Rusia ar vrea sa ia si alte teritorii printre care Moldova Romania si Bulgaria. Daca vom fi chemati la razboi vom fi chemati impotriva Rusiei, dar nu cred ca avem noi vreo sansa sa luptam cu ei :))) Iar americanii nu stiu cat de mult o sa intervina.Si daca vin rusii clar Basescu Ponta si toti astia pica. Poate pana la urma nu ar fi un lucru atat de rau.Si totusi pentru cine si pentru ce sa luptam? Pentru a ii apara pe Basescu Udrea Ponta etc? Sa devenim noi carne de tun pentru ei? Nu are nici un sens. Uite pentru mai multe informatii citeste aici :D http://stareanatiunii.com/......rusia.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are razboiul dintre Rusia si Ucraina cu Basescu?

| sublime89 a răspuns:

Ce se intampla e ca aproape nimeni nu intelege ce se intampla de fapt. Majoritatea oamenilor nu sunt la curent cu evenimentele globale sau macar regionale, si atunci cand aud ca ceva nu e in regula, se sperie si incep sa raspandeasca zvonuri care mai de care mai paralele cu realitatea. Nu e nimic adevarat din ceea ce ai auzit tu. Sansele unui razboi care sa afecteze Romania sunt aproape egale cu zero.

| Theo94 a răspuns:

O parte este adevarat ce ai spus:

http://www.gandul.info/......e-12582134

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basescu isi va incheia mandatul de presadinte in ciuda unor prosti despre care pot spune ca; vrabia malai viseaza, si calicu praznicul.cat despre razboi,daca o fi sa fie prin noiembrie cam asa, nu o sda-l fac eu fiindca sant batran, ci tinerii care sant curajosi, puternici, au tupeu si stiu sa moara frumos.sant viteji.deja imi dau lacrimile de atata eroism.da, daca vei muri, patria iti va fi recunoscatoare.iti vor face statuie, si urmasilor tai le va da m..e.asa a facut istoria politicienilor de rahat pe care-i avem de la revolutie incoace.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Prima data cum am auzit si eu Ucraina sau Rusia Vor sa Inceapa al 3 razboi mondial. deja in ucraina, trupele ruse ataca, am vazut la televisor, Romania va fi probabil implicat in acest razboi. Suntem aproape si marile puteri doresc sa-si gaseasca aliante pentru a avea mai mult putere.

| suntserios a răspuns (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Nu vrea nimeni sa inceapata niciun razboi, iar trupele ruse nu au atacat nimic.

| DevidALex a răspuns:

Nu mai suntem in secolul 18, S-a modernizat lumea,Russia nu va primi nimic mai mult decat partea Ukrainei,Da suntem langa ei,si au cam pus parca ochii pe Moldova,dar cam acolo se opreste toata treaba,Asa cum barbatii isi doresc sa puna mana pe ceva,dar vor ramane doar cu "privitul".
Nu cred ca Russia ar indrazni sa intre la noi,Da sunt ei mari si tari,au cu ce,Dar daca intra la noi,ce ii mai opreste sa nu ocupe si alte teritorii europene? Desi,rusii au o reputatie buna cand vine vorba de curaj,dar impotriva tututor tariilor europene,nu vor avea nici o sansa,Russi nu isi vor asuma o asemenea risc incat sa devina lacomi.
Mai ales,ca nu e prima oara cand au facut treburi de genu,Au intrat peste Georgia cu multe vreme in urma,si apoi s-au calmat.
Crimeea a apartinut Russiei, si au luat-o inapoi, Dar Moldova si Romania nu are nici o treaba cu Russia.
Se zvonesc multe, dar nu cred ca se pune problema de vreun razboi cu Rusia, nu acum si nici prea curand.

| Radu284 a răspuns (pentru DevidALex):

"Desi,rusii au o reputatie buna cand vine vorba de curaj, dar impotriva tututor tariilor europene, nu vor avea nici o sansa, Russi nu isi vor asuma o asemenea risc incat sa devina lacomi."

Cred ca vrei sa zici impotriva NATO happy