| gabrielutzu a întrebat:

Intr-e predestinare si intamplare...

Intrebarea ar fi: Credeti ca tot ce se intampla in lume si in univers in general, si ceea ce se intampla cu soarta omului in particular este ceva predestinat, adica hotarat de "cineva" inainte inca de a se fi intamplat lucrul respectiv, sau din contra, totul este facut la voia intamplarii?
De ce unii se nasc mai "egali" dacat ceilanti?

Răspuns Câştigător
| miriam a răspuns:

Nimic nu e la intamplare...
Fiecare se naste sub o stea mai mult sau mai putin norocoasa.

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cred ca este mai multa intamplare decat predestinare. Daca ar fi predestinare n-am face nimic decat sa asteptam. Mira

assiris
| assiris a răspuns:

Este un joc a hazardului in care predestinarea are rolul ei.

Bula
| Bula a răspuns:

Lumea este compusa din macro- si microcosmos.
Fiecare are legile proprii (principii) de functionare, care hotaresc linia generala al functionarii lor.
In detalii, elementele sunt supuse hazardului, care este motorul sistemului. Componentele se misca relativ si intamplator. Relativ fata de sistemul propriu si intamplator in cadrul acestuia.
Destinul este cea data de macro-, iar soarta de elementele ce le compun. Intregul univers functioneaza pe baza punctelor, verigilor lipsa, care trebuiesc completate din alte parti, unde se va produce o alta lipsa din aceasta cauza, etc.
Acesta-i motivul si pentru care unii se nasc "mai egali", iar altii incearca sa completeze pe seama lor.

| andreutz a răspuns:

Eu cred ca cineva joaca la zaruri soarta noastra...hop un 6-6, ii mai da omului un castig la loto...hop un 2-1, ii mai ia o mana intr-un accident de masina...si tot asa...nu sunt ateu si nici credincios peste masura, dar cu toate astea cred totusi ca toate lucrurile se intampla....pentru ca asa au fost menite sa fie!

| gabrielutzu explică:

Parerea mea ar fi ca nu exista nici intamplare, nici predestinare.
Dumnezeu a lasau fiecarui om liberul arbitru, adica omul face ceea ce vrea el, dar Dumnezeu ii cunoaste atat trecutul si prezentul, cat si viitorul, si il lasa pe om sa-si decida singur drumul fara sa inrervina decat eventual atunci cand i se cere ajutorul(prin rugaciune).

| elena a răspuns:

Nu...nu...nu...toti suntem o apa si-un pamant"...si atunci stim cine ne hotaraste sfarsitul...

| irynna a răspuns:

Eu cred totusi ca nimic nu este facut 'la voia intamplarii'cu toate ca se mai poate spune ca 'eu am ales sa fac asta'sau 'esti propriul tau stapan'. este adevarat ca exista si aceste principii iar atunci cand crezi in ele si devin posiblile crezi ca nimic nu te va impiedica sa crezi in ele in continuare. dar, exista si conceptia,''nimic nu este intamplator''care ar trebui luata in calcul. uneori oamenii sunt atat de preocupatii de ceea ce se intampla in jurul lor si uita cel mai important lucru cum ar fi credinta in Dumnezeu. ei sunt atat de preocupati asupra carierei lor, asupra tuturor lucrurilor din viata lor incar la un moment dar, atunci cand obtin ce vor cred cu desavarsire ca este numai meritul lor.se merita oare sa credem asta?

| cribus a răspuns:

D-zeu stie....si eu ma intreb de multe ori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru noua oamenilor. daca gresim santem judecati dar in dragostea lui cea mare ne-a dat ca mantuitor pe singurul sau fiu.deci oriocum am face noi seva face voia lui Dumnezeu, precum in cer, asa si pe pamant, conform planului sau pentru omenire. individual nu cred ca e bine sa faci rau, fiindca este legea compensatiei, si nimic nu ramane neplatit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Santem predestinati sa fim "mai egali" toti; am fost creati sa fim fericiti si sa ne bucuram de viata care ni s-a dat; am primit un dar minunat, liberul arbitru. Depinde de fiecare cum il foloseste, cum si ce drum alege. Daca alegi sa fii ceea ce ai fost creat (om cu inima de carne si sange iar nu de piatra, sa ai bunatate, intelegere, iubire, iertare, sa nu judeci pe altii, sa respecti si sa iti pui increderea in Dumnezeu) atunci vei merge pe drumul drept si toate ti se vor intampla bine si vei fi fericit. Daca vei alege sa fi invidios, rautacios, orgolios, vicios, nu vei putea alege drumul cel bun in multe situatii si atunci te autopedepsesti. Pedeapsa este rezultatul faptelor noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine sunt ceilanti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea corecta suna cam asa...

Intr-e predestinar-e s-i intimplar-e
Intrebare-a a-r f-i: Credet-i c-a to-t c-e s-e intimpl-a i-n lum-e s-i i-n univer-s i-n genera-l, s-i cee-a c-e s-e intimpl-a c-u soart-a omulu-i i-n particula-r est-e cev-a predestina-t, adic-a hotara-t d-e cinev-a inaint-e inc-a d-e -a s-e f-i intimpla-t lucru-l respecti-v sa-u di-n contr-a totu-l est-e facu-t l-a voi-a intimplari-i.-.-?
D-e c-e uni-i s-e nas-c ma-i egal-i deci-t ceilant-i...-.-?

| cornelmarius a răspuns:

Nu exista liber arbitru aici! este o mare amagire! cum poti sa alegi tu intre satana si Dumnezeu, libertatea ai avut-o in starea desavarsita inainte de a veni aicii in pacat! aici ne nastem in pacat, ce libertate sa ai? predestinarea este si dovedita biblic si logic! gandeste-te ca aici venim ca urmare a ceva ce s-a intamplat de aia uni se nasc asa de aia uni sunt doctori si tu nu poti si! pentru ca nu aici a ales ci in preexistenta!