| RAY a întrebat:

Libertatea de exprimare inseamna propaganda? Care e diferenta?

Dau fundita

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In democratiile liberale propaganda nu este monopol de stat, ci este liberalizata (privatizata).

| RAY explică (pentru doctorandus):

Deci orice exprimare e propaganda? mai pe intelesul tau, daca raspunzi la categoria religie si isi exprimi gandirea care include teorii stiintifice, e propaganda stiintifica, ateista sau exprimare libera?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți.

| RAY explică (pentru supadeceapa):

Nu ma intereseaza definiti, vreau sa isi folosesti mintea sa vezi diferentele, copy paste

| supadeceapa a răspuns (pentru RAY):

Daca nu intelegi o definitie simpla eu nu am cu ce sa te ajut.

| RAY explică (pentru supadeceapa):

Eu vreau sa isi folosesti mintea, nu copy paste, cer prea mult

| unvecin a răspuns:

Nu e tot una, pentru că poate exista una fără cealalată.

Poți face propagangă chiar dacă libertatea de exprimare nu ți-e recunoscută. (Până te prinde. big grin)

Poți să te folosești de libertatea de exprimare și fără să faci propagandă. (Exemplu: răspunzi când te întreabă cineva ceva.)

Libertatea presupune că ai voie să te exprimi.
Propaganda înseamnă (cum se spunea): acțiunea sistematică prin care propagi teoria, cucerești oamenii.

| RAY explică (pentru unvecin):

Eu nu fac propaganda ateista da?

| unvecin a răspuns (pentru RAY):

Din punctul meu de vedere a pune întrebări și a da răspunsuri pe un site făcut pentru așa ceva... nu prea are cum să intre la propagandă, atât timp cât respecți regulamentul în literă și spirit.

Deci votez că nu faci propagandă.

| RAY explică (pentru unvecin):

Ca sunt acuzat de multi ca fac propaganda ateista

| unvecin a răspuns (pentru RAY):

Atunci votăm să nu faci propagandă. big grin

Cine acuză? Cei care pun întrebări la care au deja răspuns și așteaptă pe cineva să-l ghicească... sperând să fie și cu spectatori? happy

| RAY explică (pentru unvecin):

Da,dogmatici,ignoranti,limitati care nu accepta absolut nimic, nu inteleg de ce pun intrebari daca nu accepta nimic nou

| lilianaadelina a răspuns:

Vreau fundita!

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

Daca dai un sarut vine si fundita

| Mihai354 a răspuns:

Libera exprimare este mod prin care un om isi poate exprima gandurile ideile si sentimentele necenzurat in public in timp ce propaganda reprezinta promovarea sau chiar falsificarea unei informati in scop personal(sper ca ti-am fost de folos)

| RAY explică (pentru Mihai354):

Care e diferenta? de unde stii care e diferenta?

| supadeceapa a răspuns (pentru RAY):

Din definitiile lor stie.

| RAY explică (pentru supadeceapa):

Supica poate esti taiata si de asta