| AvalohAlyn a întrebat:

Merita sa cumpar cartea Inteligenta emotionala de Daniel Goleman? A citit-o careva? Cum e?

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Este o carte foarte buna pentru dezvoltarea personala, eu sunt la capitolul 9, si eu nu am cumparat-o, am gasit-o gratis pe scribd.Cartea pune accentul pe teoria inteligentelor multiple care este opusul testului iq in sensul ca omul are 2-3 atuuri, specializari genetice (aptitudine la muzica,desen, litere, cifre) si slabiciuni si nu se poate definii sub un test anume, si ca omul cu un iq normal sau mai mic fata de unul care a scos un punctaj mai mare se poate realiza foarte usor si mai repede daca pune accent pe socializare si comportament, autodezvoltare. Eu ti-o sugerez, si nu numai asta, mai poti gasi carti foarte interesante, cauta pe google : carti de dezvoltare personala, in genere toate sunt psihologice.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Te ajuta mai ales daca ai o functie de conducere la nivel mic. Este destul de stufoasa si greu de aplicat in practica. Ar fi de preferat sa o citesti ca lectura daca o poti imprumuta de undeva dar nu sa o cumperi.

| OOOLEOOO a răspuns:

E o alegere foarte buna!
Pana ajungi sa achizitionezi cartea citeste cateva articole despre inteligenta emotionala sunt foarte utile ^_^
http://florinrosoga.ro/blog/inteligenta-emotionala-idei/
http://www.nlpmania.ro/category/controlul-emotiilor/

Exista si un test facut tot de Daniel Golem ca sa afli la ce nivel de afli pe scara maturitatii emotionale
http://www.la-psiholog.ro/teste-psihologice/test-eq-inteligenta-emotionala

| Ghostplayer a răspuns:

Depinde de ce fel carte iti place sa citestiwinking Aceasta carte este una emotionanta care te tine cu inima la gat, dar si una care contine putina aventura!