| LaviniuA a întrebat:

Mi se pare mie sau vremea e cam ciudata? Ieri a fost innorat toata ziua, azi la fel. Mi se pare ciudat sa nu fie soare. Nu prea e lumina afara sad
Parca e vreme de noiembrie, decembrie.
Sa fie de la poluare sau exces de carbon, manipulari meteo etc? sad

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E de la manipularea creierilor. tongue
Daca te uiti la statisticile meteo anuale, vei observa ca asemenea fenomene meteo au existat si inainte.
Diferenta de "incalzire globala" vine din 2 mari motive:

1. Populatia globului s-a marit, dar consumul (si degajarea de caldura) s-a marit si mai mult. Sa nu uitam ca, prin "modernizarea" lumii "civilizate" s-a ajuns la folosirea masiva a aparatelor care degaja cantitati uriase de energie termica (motoarele masinilor, aparatele casnice, etc.). Din acest motiv a disparut zapada din marile orase.

2. S-au taiat si se taie cantitati enorme de paduri, care sunt "plamanul" Pamantullui. Padurile (si plantele in general) transforma bioxidul de carbon (in oxigen si carbune).

Natura doar incearca prin mijloacele proprii (cicloane si anticicloane atmosferice) sa repare daunele provocate de oameni.
Efectul lor este accentuarea furtunilor.

| RAY a răspuns:

La mine nu a fost inorat in Timișoara, dar m-am saturat de căldură, acum e perioada ceea cu ploi multe și zile cu nori, a fost prea cald luna asta, stai sa vezi in decembrie cat de repede vine noaptea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți se pare ție.

| T0T a răspuns:

După două zile înnorate spui asta? Lol
Aș spera la mai multe.

| dullcat a răspuns:

Manipulari meteo? Crezi in teorii conspirationiste?

| relian a răspuns:

Sigur nu este de la rotatie, ma refer ca sar roti pamintul mai repede cum spuneai in alt comentariu.

Nu e prea lumina pentru ca or fi nori, iar daca is si grosi, poate arata miezul zilei ca seara.
Am fost in zona cand asa ceva s-a intamplat, erau nori atit de grosi, incit nu aveai senzatia, chiar era ca noaptea laughing numa ce iesisem dintr-un mall, pe la prinz, afara era noapte, asa de grosi erau norii ca lumina de abia mai patrundea.

Nu mai vazusem asa ceva niciodata, bineinteles nu am dat vina pe chestii anticonspirationiste sau rahaturi scrise de mai stiu eu cine pe net.
Mmanipulari meteo, astea is schestii conspirationiste, omu e vai mama lui, deja ne jucam si cu vremea acum, planete am colonizat deja, asta cu vremea e asa de gradinita laughing

Ti se pare ciudat sa nu fie soare adica? Vrei sa spui daca is nori, soarele tot ar fi trebuie sa se vada sau ce ai vrut sa ne desenezi laughing

| LaviniuA explică (pentru relian):

Aici e deja a treia zi fara soare... nu e normal pentru Buc.
Nu cred ca e de la manipulare meteo pe Buc, dar poate s-or fi jucat in alta parte cu vremea si aici se vad consecintele.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Normal ca se joaca unia cu vremea, probabil sf Ilie sau care e responsabil cu vremea in RO laughing eu asa parca tin minte de cand eram copil, asa vorbeau batrinii, ala da cu ploaie, cu nori, dar nu stiu daca ala e responsabil tot anul, sau e pe anotimpuri, uite asta nu stiu.

Uite ce spune cineva din Cluj, asa e si pe acolo, asa este si prin estul tarii, asa ca e un val de asta de nori, sau aer mai rece care venind spre sud, face posibil formarea norilor, daca vremea e tot asa, norii persista.

Cum am spus te uiti prea mult la filme sf, sau citesti teorii de alea conspirationiste, in orice vezi ceva ciudat.
Nu mai te uita, nu mai citi, sa nu o iei razna laughing omu na mai miscat nimic de cel putin 50-80 de ani, ce vezi tu sau citesti is povesti, aia atrag lume, lumea naiva se uita, fac bani pentru seama ta, a altora care ii urmaresc.

Mai tot cei pe net, mare parte is doara reclame si postari care asta urmaresc, bani.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Da, asa e, Sf Ilie se mai tine de sotii laughing Mersi ca mi-ai amintit. Acu i-am zis sa o lase mai moale, ca vreau sa-mi pastrez bronzu pana in dec. Azi deja s-a mai indreptat vremea, chiar e soareee.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Aha iti place sa fii bronzata.Te poti bronza si cand nu-i soare, e chiar mai indicat, si lumina fara raze directe te poate bronza, ori te duci la solar, te bronzezi si in ianuarie.
Sau mergi si iarna la ecuator, te bronzezi, vii acasa bronzata, bine prajita, numa buna de consumat laughing

Vara cand este soare si e tare, te bagi si la umbra, sub un pom ceva si tot te bronzezi, mai ales de esti alba.

Daca esti alba imi place alba laughing asa ca nu cauta sa stai maronie, femeile cu pielea alba parca is mai bune, asa cred eu.

| Freya1 a răspuns:

Nu,e de la toamna.
Toamna în general e întunecoase și noroasa.E normal sa fie asa având în vedere ca deja s-a dus vara de aproape o luna.

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

Inca este vara (pana la 21 septembrie).

| Freya1 a răspuns (pentru Bula):

Eu stiu ca anotimpurile sunt împărțite altfel.
Adică tot cate 3 luni din fiecare, da fiecare cu ce stie happy.

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

Da, asa este.
Iarna este intre 21 decembrie si 21 martie.
Primavara este intre 21 martie si 21 iunie.
Vara este intre 21 iunie si 21 septembrie.
Toamna este intre 21 septembrie si 21 decembrie.
(calendaristic)

| Freya1 a răspuns (pentru Bula):

Eu stiam ca decembrie,ianuarie si februarie e iarna,martie,aprilie,mai primavara,iunie,iulie, august vara, septembrie, octombrie, noiembrie toamna.
Apoi nu stiu.

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

Sa, popular asa se considera.
Insa, calendaristic, sete cum am scris.

| LaviniuA explică (pentru Bula):

Ce inseamna calendaristic? Scrie asta in vreun calendar?

| Bula a răspuns (pentru LaviniuA):

Mai invata! tongue
(sau intreaba IA)

| gabicoo a răspuns:

E de la extratereștri. Au alimentat OZN-urile cu iahnie de fasole.

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Stiu. Am vazut ca i-au adus si in parlamentul mexican.

| gabicoo a răspuns (pentru LaviniuA):

Ăia erau falși-făcuți din fasole mexicană săltăreață.
Ai noștri sunt adevărați - bio crescuți la Crevedia și alimentați cu GPL.
winking

| DeMicUnCălător a răspuns:

Manipulari meteo? Crezi ca e posibil?

| ALM2000RO a răspuns:

Și aici în Cluj-Napoca e cam la fel. Mai mult înnorat pe parcursul întregii zile aproape, și asta cam de peste o săptămână. Probabil e și de la poluare și de la excesul de carbon + de la încălzirea globală. De manipulări meteo nu știu ce să zic că nu mă pricep, deci mai bine nu mă pronunț.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Eu ador când e înnorathappy