| anonim_4396 a întrebat:

Vreme nebuna de mizerabila si frig. E normal ca de acum sa inceapa durerile in gat si racelile? Nu e prea devreme? Uitandu-ma pe istoricul personal de sanatate (retete, etc) prin noiembrie-decembrie incepeau la mine racelile si durerile in gat.
Ciudata vreme... de pe acum incepe sa ma doara gatul si se pare ca trebuie sa iau pastile de dureri in gat si Imunogrip (dupa ce ca imi propusesem sa incep din noiembrie sad )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Durerea in gat si raceala apare cand iei un virus indiferent cum e vremea afara

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Exact. Lumea sta mai puțin pe afară și mai mult adunată la un loc. Viruși, bacterii se transmit mai ușor.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Vreme nebuna de mizerabila si frig.
Nici mie nu-mi place. Iar racelile vin dupa vremea de afar, nu dupa data din calendar.

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Sincer, nu e normal deloc. Vremea asta ne cam ataca organismul, adica acum e cald, maine e frig de ingheata pietrele si de asta si racim, ne iau durerile de gat si cate mai cate...
Te sfatuiesc sa porti mereu la gat, o esarfa grosuta sau un fular pufos sau o helanca pe gat dintr-un material foarte bun, ori de cate ori iesi afara. Asa ai putea elimina durerile in gat care sunt foarte neplacute.
Sper ca te-am ajutat!

| Ωmega a răspuns:

Corpul fiecaruia este afectat diferit de vreme si schimbarea anotimpurilor. Iar avand in vedere ca vremea se schimba din ce in ce mai mult de la an la an, ce a fost valabil anul trecut e posibil anul acesta sa nu mai fie. Asta e o vreme propice pentru virusi, pentru ca se produc schimbari bruste de temperatura, umiditate si presiune atmosferica tot la cate 2-3 zile, schimbari care sunt deocamdata prea dese pentru ca imunitatea organismului sa ne protejeze mereu. Incearca sa te tratezi cum se cuvine si daca simptomele persista, mergi la medic pentru un tratament mai adecvat. E greu sa preintampini astfel de afectiuni in zilele noastre pentru ca organismul nostru se adapteaza mai incet raportat la cat de des se schimba clima si vremea in sine.