| harciog a întrebat:

Nu putem rapi timpul altora pentru noi,de fapt cel mai jena imi este la gindul ca as putea plictisi si atunci nu-mi ramine de facut decit sa ma retrag,undeva in propria carapace, indiferent cit de mult sustin ceilanti ca ma vor.Problema este ca nici aici nu pot sta linistit si atunci scriu dar,imi dau seama, ca pina si lucrul asta cara dupa el discrepanta intre cei cu dependenta cronica de cultura si ceilanti.Ma gindesc ca cele mai fericite pe lumea asta sint prostituatele pentru simplu motiv ca accepta viata ca fiind materiala,nu se plimba intr-o lume frumoasa,a gindurilor iluzorii, de fapt ele accepta in felul lor ca imaterialitatea lumii consta in ginduri si vise.Sint frumoase,dar fiecare om viseaza frumos, dincolo de orice norme.Care este calea?

20 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Nu-mi mai plange atata si bucura-te de viata...da-i valoarea cuvenitawinking

| harciog explică (pentru 4b):

Nu plinge nimeni, am trecut pur si simplu involuntar printr-o stare naspeta.Acum e ok.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu există o singură cale.Era mult prea simplu așa.Trebuie să ai în orizont mai multe căi, chiar dacă pe o cale calci în rahat, iar pe cealaltă calci pe bani cu superglue.
Trebuie să guști din toate, ca mai apoi să-ți poți da seama care este adevărata cale pe care dorești să o urmezi.

| DragosConstantin a răspuns:

Ca sa afli care este calea trebuie mai intai de toate sa fi impacat cu tine insuti.Numai apoi ti se va deschide usa dupa ea aflandu-se o poteca plina cu obstacole unele dintre ele ti se vor parea imposibile de depasit, dar atata vreme cat ai incredere in tine vei iesi victorios.

| dragos9234 a răspuns:

Prima la dreapta.
happy

| harciog explică (pentru dragos9234):

Dau in Braila, naibii...

| dragos9234 a răspuns (pentru harciog):

Atunci prima la stanga...

| harciog explică (pentru dragos9234):

Am notat, vad eu...

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Vezi drumul catre Dunare, ai grija, piatra cate ti-o pui de gat sa fie suficient de mare altfel ratezi calea.

| harciog explică (pentru Hombre):

Hombre.adevarul este ca sint deznadajduit,nu ma pot sinucide. Dunarea nu ma vrea,otrava nu-si face efectul, am apasat pe tragaci a fost incident, cutitul s-a rupt, trenul a frinat la timp, nu mi-a mai ramas decit sa-mi pun talanga poate ma gasesc astia care fac manevre cu carnea de magar si de cal si spun ca-i de vita.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Nu nedejdui, bulgarii inca mananca mici de magar, pana la urma o sa ai noroc si tu, iti tin pumnii.

| suffarstar a răspuns:

Calea spre cunoastere e presarata cu suferinta.Calea spre ignoranta e placuta. Calea spre adevar e dureroasa.Calea spre anonimat duce la pierzare.
Isus a spus :Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Numai iubirea, doar iubirea iti da speranta sa traiesti" Pepe via harciog :-).

Go within or go without. Si prostituatele au o lume a lor interioara care e foarte pretioasa pentru ele.

| harciog explică (pentru anonim_4396):

Fi-r-as al naibii, ce naibii mi-a trebuit sa-l citez pe Pepe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filozofule,nu crezi ca ti-ai depasit limitele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, ok. Văd că vrei să primești aprecieri sau critici în funcție de filosofiile pe care ni le prezinți. Nu e așa?
Hai că le iau pe rând. Facem schimb de opinie:
„Nu putem rapi timpul altora pentru noi, de fapt cel mai jena imi este la gindul ca as putea plictisi si atunci nu-mi ramine de facut decit sa ma retrag, undeva in propria carapace, indiferent cit de mult sustin ceilanti ca ma vor." - prin asta trec și eu. Mor când semnele sau chiar persoana îmi transmite că o plictisesc. Mor pe dinăutru, moare curajul din mine și cheful. Nu răpești timpul nimănui pentru că și tu ți-l omori pe al tău, deci participați la o sinucidere de timpuri. Nu te da bătut de la primul eșec, întreabă persoana de ce crede că o plictisești și încearcă să te îmbunătățești. Interesele oamenilor diferă, nu toți sunt interesați de același lucru. Află interesele comune și dezvoltă. Unii se plictisesc mai repede de orice, dar și ei sunt plictisitori și nesociabili. Că tot zici de cultură. Cultura asta trebuie să fie și utilă omului, nu doar ca să impresioneze. E interesant să afli lucruri noi, dar unele pur și simplu nu te interesează, așa că bine ar fi să aibă legătură cu ceea ce cunoști deja.
„Ma gindesc ca cele mai fericite pe lumea asta sint prostituatele pentru simplu motiv ca accepta viata ca fiind materiala, nu se plimba intr-o lume frumoasa, a gindurilor iluzorii, de fapt ele accepta in felul lor ca imaterialitatea lumii consta in ginduri si vise." - ce imaterialitate? Hello! Ești pe pământ, un pământ cu care ai legătură și pe care îl poți atinge, cu tot cu elementele sale. Și nu, prostituatele hedoniste poate-s fericite, dar celălalte sigur nu. Crezi că ele nu ar vrea să aibă altă viață, nu să și-o pună cu necunoscuți pentru a-și permite trebuințele? Poate că au plăcere în ceea ce fac, dar au și ele vise, temeri de pe urma acestei meserii riscante și înjositoare. Îți dai seama cum sunt văzute de societate? Și suntem legați de ea, oricine are dreptul să le comenteze și și-o și merită. Nu e bine nici să te agăți de vise, o să uiți să trăiești și nu mai înțelegi cum e lumea de fapt.
„Care este calea?" - este o cale... relativă. Depinde de concepțiile fiecăruia în parte și de limite.

| 1Mihai1 a răspuns:

Cale este sa traiesti cu tine. happy

| TempusVernum a răspuns:

Nu rapesti timpul. Rapesti chiar persoana. laughing

| Terentee22 a răspuns:

Care e calea? pai ai zis-o chiar tu, te prostituezi si esti fericit laughing

nu, acum serios...si prostituatele au vise, altfel nu si-ar mai baga-o de 3 ori pe zi, adica vreo 400 RON zilnic, pentru ce? pentru mancare, apa si un pachet de tigari? strang ele banii pentru ceva si cand isi indeplinesc visele, sunt mari doamne...
bine, acum vorbesc de alea mai cat de cat de lux, nu de traseiste d-alea care le cumperi cu un suc la jumate.

| 7DVision a răspuns:

Harciog cu ochelari polarizati, ai uitat adevarata cale! Ori ai devenit prea batran, cautand calea cea dreapta (fara rezultatul dorit), ori ti-a luat mintile vreo traseista frumoasa (care tot om este, cu suflet si trairi proprii). Ce preferi, pana la urma urmei? Sa stai in vizuina intrebandu-te "daca?", sau jucand hora vietii pe post de flacau imbatabil?