| Duucu a întrebat:

Omul moare singur?
Credeți că sunt oameni care să-și ofere viața pentru niște străini?
Mai este nevoie de iubire pentru alții?

18 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Omul moare singur? E o intrebare tampita, reformuleza. Viata nu se ofera, se pretuieste. Este nevoie de iubire pentru sine, ca sa aiba de unde se reflecta pentru restul.
Spetsnaz-te anunt ca poti trai singur si-n mijlocul Chinei, chinez fiind la origine.

| Klepto a răspuns:

Eu o sa fac live chat cand o sa mor, ca sa fac bani de mormantare.
Martiri mai sunt, dar se uita repede, parca a fost o stire prin Brasov despre un batran care a incercat sa opreasca doi hoti si l-au omorat. Il tin minte prea putine persoane.
Eu propun sa se deschida "oracolul", ca acolo este o intrebare cu un avion care se prabuseste, un om de stiinta, un copil, tu si doar doua parasute, acolo este lotul nou de martiri.
Daca mai este nevoie de iubire pentru altii? Eu momentan sunt guvernat de ura, dar am doar iubire pentru ceilalti, ei au nevoie de iubire, eu ma limitez la ura.

| Duucu explică (pentru Klepto):

Consideri că te simți mai bine cănd lumea e împotriva ta?

| Klepto a răspuns (pentru Duucu):

Sunt produsul societatii, ca am unele apucaturi dobandite la nastere este infim pe langa ce am primit de la societate. Ciudat este faptul ca unele persoane din trecutul meu ma intreaba de ce ma comport diferit fata de ele(adica imens de rau), eu le spun "Asa m-ati facut voi".
Lepros social, ciudat, defect, imperfect, le am pe toate, am luat ce am primit si am transformat in carburant pentru mine, am primit ura, folosesc ura, ciudat ca rar o folosesc, doar ajutor, iubire si fiind manta de vreme rea, cam asta ma defineste.
Daca m-ai vedea, ai spune ca sunt cea mai blanda persoana din lume.

| mgtow a răspuns:

Eu mi-as da viata pentru straini daca mi se incredinteaza un autotren care are o bomba cu ceas si trebuie sa-l duc in pustietate sa nu omoare populatia. Nu murim singuri pentru ca santem inconjurati de societate si nici nu traim singuri indiferent daca nu avem o relatie cu cineva lumea e langa noi cand iesim din casa.

| Shammal a răspuns:

Care straini? toti suntem unul, la propriu happy suntem uniti; Omul nu moare! pe ideea E=mc2;
de ce sa-si ofere viata, fiecare putem crea tot ce ne dorim in viata noastra;
pentru asta sunt alti aici sa ai cu cine impartii iubirea ce esti tu

| Accero a răspuns (pentru Shammal):

Fals prietene, de ce sa isi ofere viata? sti ce omiti? omiti faptul ca la naiba de murit tot murim toti, dar conteaza modul in care vei murii, caci spui ca suntem uniti? atunci de ce ne omoram intre noi? de ce nu pot eu sa accept ca omu e vandut la pachet ca un obiect, de ce nu pot sa accept ca nimanui nu-i mai pasa de acest tot unitar ci doar de el insisi, iar tu esti una dintre aceste persoane ...pentru ca spui poti creea tot ce iti doresti in viata, dar si daca ai tot, ca e in natura omului sa vrea mai mult, mult mai mult... decat are nevoie

| Shammal a răspuns (pentru Accero):

Asta e programarea mentala facuta de societate cu natura omului sa vrea mai mult..., OMUL n-are ce sa vrea mai mul, pentru ca are DEJA tot ce isi doreste, toti au tot ce isi doresc; cu energia ca se termina petrolu, in **** avem energie infinita in jurul nostru da suntem infipti in modul mostenit prin care accesam energia;
si eu am idei ce se bat cap in cap legate de partea materiala, pentru ca ce fac, fac din placere si nu pentru a lua bani, insa in sistemul actual ai nevoie de bani, mai ales daca stai la bloc;
ne omoram intre noi tocmai pentru idea asta ca nu e de ajuns pentru toti, de aici a pornit totul, omul s-a luat de celalalt om sa-i ia ce are, bani, femeia, uneltele...
suntem uniti insa putin vad aceasta conexiune si asta cultivam in epoca contemporana, conexiunea dintre noi, inca ne mai certam caci suntem la inceput dar uitete la nivel statal, tarile nu mai fac razboaie intre ele pentru ca sunt conectate economic si daca da in statul cu care are schimburi economice il afecteaza si pe el, e ca si cum ar da in el

| Accero a răspuns (pentru Shammal):

Tarile nu mai fac razboaie? Prietene sti, tarile fac razboaie in continuare, numai ca oamenii nu mai mor cu arma in mana ca niste eroi, mor in dizgratie si in umilinta pentru ca atunci aveau dreptu de a lupta pentru patria lor, acum nu, ni s-a luat si asta... si tarile se razboiesc dar nu cu armelewinking, se razboiesc prin alte metode de care 100% nu mi se permite sa vorbesc despre ele pe site-ul asta ca as putea avea probleme big grin

| onasis1961 a răspuns:

Eroismul din finta umana inca nu a disparut total, asdar mai sunt exceptii.

| neutrino a răspuns:

Omul se naste si moare singur, indiferent de cate persoane sunt in jurul sau. Acest fenomen nu are legatura cu iubirea fata de semenii sai.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu...prea...cred, adica n-am murit, dar probabil o sa am pe cineva in minte cand o sa mor.

Mi-as da viata pentru niste straini, daca imi par de treaba, dar nu donandu-le organe.

Da, fara iubire n-am putea trai, habar n-am de ce. Inainte ziceam ca implinirea prin iubire e recompensa din partea naturii pentru perpetuarea speciei, mai nou nu stiu ce e, dar dr House are dreptate, love sucks.

| sublime89 a răspuns:

Mai sunt astfel de oameni. Au fost multe cazuri de acest gen, in care oameni si-au riscat viata pentru straini. Recent ma refer.

| Lizzu a răspuns:

1.Omul poate muri singur sau nu.
Daca moare de batranete, poate muri singur cuc sau cu familia langa el.

Daca e vorba de accident, atunci cred ca moare singur.
Oricum nu este o logica in a muri singur sau nu.Moartea e una.Si e aceeasi pentru toti.
Cred ca tocmai am spus niste prostii mari dar le-am spus totusi.
Cand fiinta umana simte ca e momentul mortii cred ca se simte singura in infinit, oricate persoane s-ar afla langa ea.

2.Da, mai sunt oameni care isi ofera viata pentru straini.Numai ca nu suntem straini. Suntem toti unul, interconectati, dar nu mai vedem asta pentru ca ne-au orbit lucruri mai "importante" pentru viata noastra si adoram sa vedem lucrurile complicate in defavoarea celor simple.

3.Da,este nevoie de iubire pentru altii ca si pentru noi insisi.
Toti avem nevoie de afectiune, fiinta umana poate oferi si poate primi tone de afectiune, tandrete, iubire.
Iubirea pentru ceva sau cineva ne tine vii, cred eu, e cel mai de pret lucru pe care-l putem avea.

Frumos subiect ai deschis happy

| suffarstar a răspuns:

Putini.Cred ca ai Auzit de David Livingstone. El era englez, dar a trait majoritatea timpului in Africa unde a ajutat pe bastinasi foarte mult.Sincer,nu stiu cu cat ia ajutat, dar cert este ca africanii, atunci cand David a murit, din respect si pretuire pentru el, i-au scos inima si i-au ingropat-o in Africa apoi l-au purtat pe brate tot pana au ajuns la tarm.Acolo el a fost luat si dus si inmormantat la Londra. Dupa moarte sa, el a primit titlul de "sir", dar asta pentru descoperirile pe care le-a facut cum ar fi "Cascada Victoria" sau izvoarele Nilului. Fara iubire suntem animale. Unde nu e dragoste, nimic nu e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Dupa parerea mea, da.

2. Da, 99% si-ar oferii cu siguranta viata pentru niste straini. Suntem inconjurati de bunatate.

3. Nu, nu este NEAPARAT nevoie de iubire pentru altii.

| contαbαndonαt a răspuns:

"Omul moare singur?"

nu, moare cu "D-zeu" alaturi, ori cu "Satan", dupa caz.

"Credeți că sunt oameni care să-și ofere viața pentru niște străini?"

Ai inghitit basme pana acum fara ca macar sa le mesteci mai intai? Lacomule!

"Mai este nevoie de iubire pentru alții?"

In momentul de fata tin o bata-n mana, deci ce spui? Nu stiu ce sa spun de dragoste insa "iubire" am de daruit la greu...

| stpu a răspuns:

Nu Eminescu spunea ca in fata durerii si in fata mortii suntem singuri? Poate stia el ceva...
Eroi mai sunt, dar cred ca oamenii au inceput sa pretuiasca mai mult propria lor viata, iar acest lucru afecteaza eroismul individului. E greu sa vorbesti despre asta. Nu poti face statistici, iar dupa vorbe nu poti sa te iei. Eu unul nu mi-as da viata pentru straini. Sunt egoist, stiu.

Nevoie de iubire este intotdeauna. Dar cine e dispus s-o ofere?