| anonim_4396 a întrebat:

Oul sau găina?
Cine a fost primul si de ce?
Tot timpul am auzit de intrebarea asta, dar nimeni nu a dat un raspuns pe masura.

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Găina clar mai ales daca stăm să ne luăm după Biblie. Dumnezeu a creat direct animalele. Chiar daca nu a existat găina la început, cu timpul putea evolua ceva in găină, deci tot găina s-ar numi că a fost prima, nu oul.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o întrebare pusă prost, de aceea nu vei avea un răspuns la ea.
Ce înseamnă a fi primul.
Găina este un animal. Stadiul de ou fecundat face parte din viața ei. Viața este un flux, o curgere, o continuitate, de la prima celulă din care resultă toate. trecând la specia găini, prin aceste faze, ou, al unei găini, care devine prin eclozare și creștere o găină nouă. Nu există un prim ou, sau o primă găină în această succesiune, așa că întrebarea este lipsită de sens.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Iti zic eu. Nu a fost nici unul. Sau au fost ambele. Asta este raspunsul big grin

Uita-te la Predestination (2014). Fii atent(a) la conversatia de la bar, despre oul sau gaina. Asta daca nu l-ai vazut inca. O sa te lase efectiv cu paradoxul existentei acelui personaj in aer. Meritawinking

| Bizon95 a răspuns:

Esti pe dinafara tovarasa Ralena de partidul IMBECILILOR care m-a contrazice DEGEABA si care nu poate face fata controversei asa ca ma ignora si a scapat de mine, dar ramane cu prostia

1. UNDE IN BALARII SCRIE: ou DE GAINA?!?
NU, in cap la tine NU SE PUNE!
scrie mare si tare: OUL, si atat

2. vad ca stii "cauta scripturile" mult mai bine decat noi restul, care eu personal pana acum nu numai ca NU am auzit de asta, DAR CHIAR MI SE PARE *IMBECIL* SA PUI UN OM CARE NU E PREOT SA CAUTE SCRIPTURI, omul v-a intreba un preot iar preotul ii v-a spune "crede si nu cerceta", iar ASTA E ADEVARUL

am incercat asta cu un preot, si dupa ce mi-a debitat tampenia asta, l-am intrebat de la obraz: daca D-zeul tau m-a facut, mi-a dat minte, SI CURIOZITATE, atunci DE CE SA NU CERCETEZ?!? moment in care, m-a dat afara din biserica, ca doar asa ceva e erezie

deci, imi pare rau ca sunt "atata de obraznic si artagos", dar IMBECILITATEA MA CALCA PE NERVI!

| Bizon95 a răspuns:

NU EXISTA ARGUMENT?!?
de fiecare data am demonstrat NEGRU PE ALB CA BATI CAMPII

MAI ALES "ou de gaina"... care e NUMAI la tine in cap

cauta-te draga, ai nevoie, pur si simplu NU AI COERENTA MENTALA

| laSoledad a răspuns:

De cate ori am vazut intrebarea asta pe TPU in atatia ani, incat am pierdut numaratoarea. Cu raspunsuri care mai de care mai aiuristice.

| Raducons a răspuns:

Iti dai seama ca gaina a fost pima, pentru ca puiul nu putea creste singur chiar daca avea conditii de eclozionare.Copilul la oameni poate trai singur dupa ce se naste cam asa e si aici. Vorba e proasta oricum.Cine creste pasari stie cum sta treaba cu gaina

| Ralena a răspuns:

Ai auzit intrebarea, pentru ca daca spui ca a fost prima gain, vei fi intrebat din ce a iesit puiul, iar daca spui ca a fost prima data pul, vei fi intrebat din ce a iesit oul. Intrebarea de fapt se refera la posibilitatea existentei unui paradox, nu atat la cine a fost primul, deoarece atat teoriei creationiste, cat si celei evolutioniste, prima a fost gaina.

| Bizon95 a răspuns (pentru Ralena):

Ce ar fi sa nu mai pui tu cuvinte in gura teoriei evolutioniste!
asa, ca sa nu te faci de ULTIMUL RAHAT

MAI INTAI A FOST OUL, respectivul ou NU a iesit dintr-o gaina, ci din animalul din care se trage gaina, iar asta e valabil pana departe, departe la dinozauri, care se inmulteau tot prin oua si din care se trag pasarile si gainile

CEL PUTIN ASTA E EXPLICATIA STIINTIFICA... EVOLUTIONISTA!

dpdv al teoriei creationiste raspunsul ABSOLUT ADEVARAT ESTE:
"crede si nu cerceta"
D-zeu a creeat totul, nu trebuie tu sa iti pui intrebari... DELOC

nu iti place raspunsul, du-te si intreaba un preot, si apoi posteaza aici, SI EU MOR DE CURIOZITATE CE O SA RASPUNDA!

| Ralena a răspuns (pentru Bizon95):

Oul DE GAINA a fost creat conf teoriei darwiniene DUPA gaina. Oul animalului dintre reptila si gaina a fost inainte. Eu am cercetat. Teoria creationista nu spune crede si nu cerceta, ci spune cercetati scripturile. Ce ar fi sa nu mai sari de fund in sus ca ars, si sa citesti si mai bine inainte de a acuza pe altii ca nu au citit. Puteam sa si gresesc de altfel, tot nu aveai dreptul sa fii atata de obraznic si artagos. Teoria darwinista iti spunre sa fii total lipsit de bun simt si educatie cumva? Ma indoiesc.

| Ralena a răspuns:

Este destul de usor atunci cand nu exista niciun argument, sa se apeleze la jigniri si atac la persoana. In ce priveste evolutia, o persoana cu un astfeld e comportament este pe o scara inferioara, prin urmare consider ca este nedem de a-mi cobori discursul la un asemenea nivel, pentru ca ar fi o lipsa de respect fata de mine.
Legat de discutiile despre preoti si biblie si interpretare, dupa ani de studiu in domeniu, in care am intors biblia in original nu in traducere, pe diverse parti, pe nivele de intelegere, in care am studiat atat istoria religiei, cat si doctrinele cultelor crestine si non-crestine, nu voi intra in nicio discutie pe teme religioase, cu atat mai mult cu ignoranti la cea mai jos rang posibil al ignorantei, care incearca sa para, din nou, prin atac la persoana, informati.
Oricand sunt dispusa sa discut idei si pareri, cu cei care sunt in stare de asta. Cu cei care nu sunt in stare sa discute o parere si nu fac diferenta intre parere si persoana care a emis-o, folosindu-se de tipete, agitatie, agresivitate si cea mai crasa lipsa de educatie atat din familie, cat si de la scoala si anturaj, cu siguranta nu voi discuta subiecte pe care le stapanesc in profunzie, cum ar fi acesta.
Pentru ceilalti cititori ai topicului, cand sunteti pusi fata in fata cu persoane neevoluate in ce priveste inteligenta emotionala, care au ramas la un stadiu antropomorfic, ducandu-ne in eroare prin apartenenta la specia umana, pentru ca veti fi pusi mai ale sin mediul online, incercati sa va pastrati calmul si sa nu cadeti in capcana lor, aceea de a crea flame-uri fara argumente, lipsite de orice ratiune sau dovada de inteligenta, doar pentru a va irita. Va spun asta, pentru ca a fost o vreme cand putin ma deranjau ca vedeau ca vorbesc atat de tare in necunostinta de cauza, si cand stiam ca stapanesc un subiect si stiu ce vorbesc. Acum nu ma mai enerveaza, imi creeaza un fel de mila, dar nu acea mila in care iti doresti sa ajuti, ci acea mila in care realizezi cat mai are de lucru rasa umana pana va ajunge prin selectie naturala sa scape. Succes in a va pastra calmul, acesta este un exemplu elocvent de ituatii de care o sa va loviti happy.