| Yohei a întrebat:

Pana sa vad asta pe pielea mea nu credeam ca e adevarat, poate nici nu e si e o simpla coincidenta, dar ar fi prea mare coincidenta, nu stiu in ce parte sa ma duc. Aseara am visat ca mi-au cazut doi dinti, (stiti si voi ca atunci cand visezi ca iti cade un dinte sau mai multi, sau masele, cineva apropiat moare, depinde de unele lucrui, daca durerea e mai mare, sansele ca un membru din familia ta sa moara sunt mai mari, iar daca nu te doare, moare cineva care nu iti este asa apropiat, eu asa stiu). Si, dupa ce m-am trezit, i-am explicat mamei mele, imediat mi-a spus daca m-a durut sau nu, eu i-am spus ca nu, a fost acea durere normala, nici prea tare nici sa nu o simti, a fost ceva suportabil. Dupa care m-am luat putin la vorbe cu maica-mea, spunandu-i ca nu cred in,, prostiile,, astea si ca nu e adevarat. Dupa nici 30 de minute cred, o matusa de a mea (sora mamei) o suna pe mama si ii spune ca fratele lor mai are putin si moare. Nu stiu ce sa mai spun, tot ce am spus e adevarat, voi ce credeti? E o simpla coincidenta sau nu?

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Visele nu inseam, na nimic numai crede in superstitii, faptul ca ai visat tu ca ti au cazut doi dinti nu are nici o legatura cu faptul ca fratele mamei este pe moarte, el este pe moarte din cauza unei boli pe care nu a tratat o, cancerul de exemplu daca nu este tratat in faza incipienta sunt sanse mari de a murii, si cei care depisteaza cancerul in faze incipiente tot mor deoarece sunt multe forme de cancer cel mai grav este cancerul galopant adica durata de viata este de cîteva luni un an maxim deoarece apar metastazele in tot corpul si atunci numai au ce sa ti faca medicii nici cu chimioterapie numai exista sanse, ce varsta are fratele mamei tale adica unchiul tau? Si ce boala are stii?

| Yohei explică (pentru CristiDinBucuresti):

Are 51 de ani, din ce am auzit ca vorbea maica-mea la telefon, are un cancer la prostata in faza terminala, tot in acea zona si o tumoare, si inca ceva dar nu mai tin minte exact, ceva ce nu-i permite sa respire doar cu ajutorul tuburilor. La ce ai spus tu despre vise, ca nu inseamna nimic, poate e adevarat, habar n-am, dar unele chiar iti dau fiori cand acea coincidenta e prea mare, si aflii ca multora li s-a intamplat acelasi lucru, avand aceeasi poveste. Nu cred 100% in asta, nu sunt o persoana crestina, dar tot nu pot sa nu ma gandesc la asta. E putin scarry ce-i drept.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iar daca nu te doare, moare cineva care nu iti este asa apropiat, eu asa stiu). Așa este, dacă nu te doare, mor pe mapamond 200000 de pe zi. Așa știi și tu.
Nu stiu ce sa mai spun, tot ce am spus e adevarat, voi ce credeti?
Foarte adevărat.
E o simpla coincidenta sau nu? Nu este o coincidență simplă. Doar conexiunea ta este incidentală. Așa gândeau oamenii primitivi. Confundau conexiunile incidentale cu cauzalitatea.
Dacă plouă cu broaște sau cu pești ( ceea ce se mai întâmplă uneori, rareori, pe ici pe colo) acesta este un semn divin. Deci există Dumnezeu. Ce minunată gândire!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu exista asa ceva...,, stiti si voi ca atunci cand visezi ca iti cade un dinte sau mai multi, sau masele, cineva apropiat moare[.]'', nu, nu stim, deoarece e doar o vorba batraneasca preluata din coincidente stupide.Considerand ca barfa era la moda atunci, sa inventezi orice era de asemenea la ordinea zilei.

Iar sa te sune rudele sa iti spuna ca mor ele sau altcineva e cat se poate de comun in Romania. Jumate din familia mea era moarta la cat de des am auzit vorba asta in ultimii zeci de ani.Afla ca, de fapt, toti traiesc.

| relian a răspuns:

Coincidenta, nu vad nici o legatura dintre visul tau, cu moartea unui om.
Eu am visat odata ca mi-au cazut ceva dinti, cand m-am trezit, deja gingia imi singera laughing se intimplase minunea, imi disparuse dintii din gura, aia cei visasem laughing ca au cazut.

De cate ori am visat ceva legat de dinti, am avut probleme eu la dantura.
Ce povesti spui tu, is babisme, povesti din batrini, care nu au nici macar la baza ceva observatii.

Tu in loc sa observi daca la tine se intampla ceva, te duci cu gandul la altii.
Mintea ta in primul rind te avertizeaza cu ceva in legatura la tine.

La fel nici eu nu ma gindisem macar la dinti, nici nu ma duruse macar ceva, dar cu un an si ceva inainte m-a pus necuratu laughing sa ma iau dupa un destept de dentist si sa pun punte, aveam un dinte lipsa si zice, til fac brici laughing
Punind punte a trebuie sa slefuiasca dintii de linga sa se lege de ei, dinti buni laughing dupa un an si ceva acea lucrare, punte cum se mai numeste, a ramas in aer dintii aia cei polizase el diparu, pur si simplu, sau macinat, a ramas si ala cu gura cascata cand m-am dus la el si a vazut.

De aia singeram, ca puntea aia apasa direct pe gingie. Dupa cum observi subconstientu m-a avertizat in vis ca am probleme, nicidecum ca moare cineva

| Hyperion7 a răspuns:

Visele sunt aglomerări de informații care își fac de cap atunci când dormim!
Asta cu semnificația viselor,m-am dumerit de unul singur,e un fake ș-atat! Ce-ar mai fi daca visele ar deveni realitate? Mai ales visele nocturne!
Poporul nostru e unul super superstițios,eu am impresia că cei ce au inventat superstițiile astea nu aveau ce face cu timpul lor liber sau probabil că au zis că lumea e prea tristă si că au ei nevoie de niste cutume pentru a-i mai speria din când în când happy
Cum sa spui că dacă te maturi tu nu te mai însori sau că dacă visezi nunta e scârbă saaaau daca te întorci înapoi îți merge ziua prost?

Eu consider că omul atrage ceea ce gândește! Așa zisa legea atracției! Uite,concret,nu te ai gândit vreodată la un lucru și în câteva clipe sa se întâmple sau sa fii sunat de cineva la care te gândeai sau sa vina cineva despre care vorbeai cu altcineva? Uite că mie da și tind sa cred că are legătură cu această lege.

Legat de vise,visele,pe lângă încărcătura lor informațională,mai au și alte foloase! Spre exemplu în cazul meu,am avut coșmari atât de ciudate, încât dacă mi s-ar întâmpla ceea ce am visat, parca nu mai pare așa horror, nu știu dacă doar eu pățesc.
Și pe lângă asta, visele sunt folosite de forța rea sau cum vrei tu sa-i spui, pentru a te manipula.Nu cred că nu ți s-a întâmplat macar o data sa visezi o ruda decedată macar din întâmplare, ei bine, reprezentarea ei în mintea ta are ca scop manipularea emoțională, desi tu știi că acea ruda e decedată, parcă parea prea real sa fie așa, n-ai pățit?

Legat de situația cu ruda in cauza, a fost doar o întâmplare.Sunt sigur de asta! Care ar fi fost șansele să se adeverească acest vis? Probabil super mici! Tot eu mă dau exemplu! Am avut și eu asemenea vise cu dinți și chestii,dar nu am auzit nicio ruda sa fi murit în acea perioadă, deci pica ipoteza că visele se pot adeveri!

Să-ți mai zic un lucru! Visele sunt reprezentări a ceea ce vedem, gândim, auzim in jur! Daca tu te gândești obsesiv la un lucru, automat îl vei și visa.Am pățit eu cu bacul, eram așa stresat încât efectiv visasem că am dat bacul in vis happy
Sunt sigur că sunt chestii mult mai accurate, decât visele de noapte…asta e părerea mea!

| Yohei explică (pentru Hyperion7):

Foarte frumos spus. Intr-adevar, nu sunt sigur de ce am spus, dar totusi mi-a venit asa un gand ca poate e adevarat ce se spune. Din ce ai spus tu acolo ca ai visat anumite chestii, da, am visat si eu aceleasi lucruri. Unele vise care nu-mi dadeau pace zile intregi pe care nu mi le puteam scoate din cap nici daca incercam sa ma focusez pe altceva. Multumesc de raspuns, bafta!

| VoidEternal a răspuns:

Coincidență.

| StoicAnalysis a răspuns:

E o prostie. In poporul nostru sun zeci de superstitii legate de moartea unui apropiat sub forma multor vise sau intamplari. Eu de exemplu habar nu aveam de faza cu dintii pana sa vad la tine. Eu stiam de cucuvea, daca iti canta la casa.
E doar coincidenta si atat. un roman are in jur de 20-30 de neamuri cunoscute. Probabilitatea ca macar unul din ei sa fie bolnav de ceva sau sa fie pe moarte ( fiind batran ) este foarte mare. Ca ti s-a intamplat tie sa visezi faza cu dintii, a fost doar o coincidenta. Chiar daca visau sau chiar daca nu visai, matusa ta, tot era pe moarte.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

,,Eu stiam de cucuvea, daca iti canta la casa.'' La fel se spune si in zona mea.Niciodata n-a murit cineva cand am vazut-o/auzit-o eu.

| Yohei explică (pentru StoicAnalysis):

De cucuvea am auzit si eu. Poate am aberat cand am spus ca, chiar cred in asta. Dar pur si simplu cand auzi ca, daca visezi ceva si a doua zi se intampla acel ceva, e normal sa te gandesti la acea prostie. Totusi coincidentra e foarte mare.

| doctorandus a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Explicatia pentru cucuvea: pe vremuri oamenii nu aveau lumina electrica. Cand cineva era pe moarte, aprindeau lumanari. Lumina lumanarilor atragea insecte, iar cucuvelele sesizau unde sunt acele insecte, deci veneau si ele.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci, da, corelatia a fost pentru sute de ani cat se poate de reala. Dar a fi pe moarte era cauza, iar a auzi cantecul cucuvelei era efectul (nu invers).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu din cate stiu, atunci cand visezi ca iti cad dintii des, inseamna ca in subconstientul tau, iti este frica de batranete sau realizezi ca nu mai esti chiar asa de tanar. Cel putin asa spun psihologii.fun fact: stiai ca nu poti visa pe cineva pe care nu l-ai vazut niciodata?! Daca ai avut vreodata un vis cu vreo fata sau baiat necunoscuti, inseamna ca l-ai vazut cel putin 2 secunde, undeva random pe strada. Creierul uman, nu poate crea fețe si expresii necunoscute in vis, dar le poate prelua din subconatient. Un alt fun fact: daca esti foarte beat nu poti visa.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu prea cred nici eu in vise, dar, am visat anul trecut că mi-am scos singur cu mana jumate din dinții de sus de pe partea stângă (parca) și în decurs de 6 luni, mi au murit 2 unchi și un bunic.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ah, da. Aveam o vecina mai în vârstă la etajul 1 și intr o noapte, am visat-o pe ea doar că era transparentă. In momentul respectiv, era internată la spital, operata pe inimă. Iar la câteva zile, a murit.

| Yohei explică (pentru DovleacTurbat):

E foarte ciudat. Dar de foarte multe ori se intampla sa visezi ceva iar apoi acel vis sa nu te lase in pace cateva zile, daca nu saptamani. Dar te i-au niste fiori cand se intampla ceva de genul, si aflii de la alte persoane ca si ele au patit acelasi lucru, avand aceeasi poveste.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Yohei):

Da, cu toate acestea eu, îți recomand să nu stai cu gândul la vise.

| Alinuța00 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic despre chestia asta...eu una sincer imi analizez bine visele, cred în ele și iti explic si de ce.Am trecut si eu prin astfel de experiențe care m au făcut să mă întreb dacă pur si simplu e o simplă coincidență sau nu.A fost o perioadă din viata mea când am început să mă iubesc mai mult, să am mult mai multa grija de mine, să mă simt iubită etc.In acea perioada, când deja începusem să simt aceaste lucruri, am visat de multe ori șerpi, el fiind simbolul subconștientului, acesta în vis presupune că ești intr o perioadă de vindecare/reușite, si nu e singura chestie care mi-a atras atenția asupra viselor.In concluzie, după părerea mea care este si una comună cu mulți ce studiază visele, în fiecare vis mereu se vor ascunde mesaje din partea subconștientului care au rol sa te atenționeze, să te facă să înțelegi situația ta actuală sau multe alte chestii.În plus, în viata nu exista coincidențe.Toti suntem conectați,totul se întâmplă cu un motiv sau din cauza a ceva, ca să ducă intr-un sfarsit la altceva, și acel altceva să fie ceva ce tu ti ai dorit, sau pur si simplu te ai gandit la el sau lucruri in genul ăsta.E greu de explicat. Însa da, sunt unele superstitii care au apărut de a lungul anilor din vorba în vorba și cum lumea le-a crezut așa a rămas.O superstiție poate fi adevarata numai daca tu crezi ca ea se va întâmpla, si mai ales daca ai o frica care se manifesta încontinuu asupra acesteia.