| RAY a întrebat:

Pasionati de neurostiinta, psihologie pe aici?

Care credeti ca este mai buna metoda de a-ti aminti un cuvant nou dintr-o limba straina?

Am gresit categoria, numai pot modifica asta e

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice cuvânt nou într-o limbă străină cel mai ușor îl reții prin asociere. Orice noțiune nouă este reținută de creier pe termen lung dacă apare ca fiind importantă, relevantă, dacă nu... discard. Vrei să reții un cuvânt nou, trebuie să îl asociezi cu noțiunea relevantă cuvântului respectiv, fie ea actiune, subiect, adjectiv, etc. și să încerci să îl ai în vedere de câte ori posibil în viața de zi cu zi... Deci dacă e un veceu, de câte ori te duci la baie, te uiți în veceu și te caci în el cuvânt. Dacă te scarpini la 0uă, te gândești că ar fi trebuit s-o faci în baie, unde e veceul. Și tot așa mai departe, folosește-ți imaginația. În final vei rămâne cu sechele și ai să visezi cum îți povestea unu' de pe TPU de veceuri rolling on the floor

Aaa... Succes!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ai incercat vreodata sa vezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu, eu vad fara sa incerc laughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Este sanatos sa inveti o limba noua sa stii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Buna intrebare.

7 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sa formulezi cateva propozitii cu el ca sa ti-l reamintesti din context.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pana maine de fiecare data cand vezi fundita repeta acest cuvant
Bogen=bogăn se pronunta sunt curios daca il vei retine

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Il stiutongue Inseamna "arc".