| Andi2003 a întrebat:

Care credeti ca este cea mai usuara si grea limba straina.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cea mai usoara e spaniola, italiana,portugheza,franceza familia noastra latina
apoi mai greu e engleza,sudeza, germana familia germana
mai greu familia araba, limba chineza, japoneza, familia slava
eu personal recomand engleza care e limba pamantului si germana limba baniilor liimbile astea doua sunt super limbi

26 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod categoric limba română e cea mai grea.
Cel uțin 75 % dintre români nu știu a o vorbi bine.

| Pricked a răspuns:

Uşoară- engleza.
Grea- rusa.

| Nanami利 a răspuns:

Cea mai usoara:Engleza sau spaniola(seamana mult cu romana)
Cea mai grea:Chineza(dar japoneza nuhee hee ) Si rusa.^^

| Rubyrubyy a răspuns (pentru Nanami利):

Si italiana seamana mult cu romana...Iar engleza nu stiu unde ai auzit tu ca engleza seamana cu romana. Spaniola si italian se inrudesc intr-un fel cu romana, dar nu engleza!

| RAY a răspuns (pentru Rubyrubyy):

A survey by Joseph M. Williams in Origins of the English Language of 10, 000 words taken from several thousand business letters gave this set of statistics:[103]

French (langue d'oïl): 41%
"Native" English: 33%
Latin: 15%
Old Norse: 2%
Dutch: 1%
Other: 10%
limba engleza e undeva la mijloc parerea mea nici latina nici germanica lexical, gramatical, pronuntare e germanica

| Nanami利 a răspuns (pentru Rubyrubyy):

Am spus ca spaniola seamana cu romana, de asta am pus-o in paranteza dupa ea.straight face

| Rubyrubyy a răspuns (pentru Nanami利):

Eu nu ma refeream la spaniola ci la romana

| Rubyrubyy a răspuns (pentru RAY):

Hai pa cu teoriile tale.

| Nanami利 a răspuns (pentru Rubyrubyy):

Dar mi-ai spus ca nu stii de unde am auzit eu ca "engleza seamana cu romana" iar eu ti-am spus ca spusesem acolo ca spaniola e cea care seamana cu romana, nu engleza.

| RAY a răspuns (pentru Rubyrubyy):

Ce teori ma mai treci pe la scoala

| djdani2010 a răspuns:

Cea mai usoara. Romana laughing
Cea mai grea. zic eu Chineza

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Uşoară nu usuara.
Cea mai uşoară este limba engleza, dar şi spaniola.
Cea mea grea chineza andarină.
Succes!

| corolav a răspuns (pentru PedoBarbie):

„mandarină" nu „andarină".

| PedoBarbie a răspuns (pentru PedoBarbie):

*mandarină

| Ibrahimovic a răspuns:

Cea mai usoara: franceza.
Cea mai grea: maghiara/finlandeza/chineza/araba.

| Teardrop a răspuns:

Chineza nu-i de loc grea.
Gramatica e banală (ăştia au trei timpuri)
Majoritatea cuvintelor legate de oră, lunile atunului, anotimpuri sunt compuse din numere şi terminaţii.
Au trei tipuri de pronume, dintre care cel posesiv se formeză punând expresia "da" după pronumele personal.

Chineza e mult mai uşoară decât limbile de origine latină.

Cred că cea mai uşoară e Engleza.
Cele mai grele sunt limbile cu influenţe scandivane şi ruseşti.

| DanielVălean a răspuns:

Cele mai usoare sunt limbile romanice, si limba romana e tot romanica ca si spaniola, portugheza, italiana si franceza, iar cele mai grele sunt toate restul.

| HDeNiSaR a răspuns:

Cea mai usoara: Limba spaniola
cea mai grea: Limba coreeana

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

Cea mai usoara e engleza iar cea mai grea mie mi se pare chineza, nu cred ca exista romani sa stie citi in chineza laughing

| vega358 a răspuns:

Cea mai usoara e engleza iar cea mai grea e chineza

| rememberme24 a răspuns:

Cele mai usoare:spaniola, italiana(au la baza, ca si romana, limba latina)
Cele mai grele:chineza, araba

| Rubyrubyy a răspuns:

Din cate am auzit eu chineza este cea mai grea...Asa cred si eu.

| TakahashiHiroshi a răspuns:

Cele mai usoare:limbile care vin din latina, cele mai grele:chineza, japoneza(eu invat japoneza ) laughing

| TakahashiHiroshi a răspuns:

L3v3nte.exista ....exista.....sunt multi care invata limbile asiatice.....eu invat japoneza...o fata pe care o cunosc invata coreeana.

| FeliciaAndreea1 a răspuns:

Cele mai usoare ar fi spaniola, italiana sau franceza, iar cele mai grele sunt engleza si germana! Acum depinde de fiecare...winking Mult succes!