| RAY a întrebat:

Pentru crestini,sincer acum voi aveti curiozitati? Ce fel de curiozitati stiintifice aveti? Credeti ca toate explicatiile pot fi oferite doar prin supranatural, pananormal, biblie si nicidecum prin metoda stiintifica?

29 răspunsuri:
| siwel a răspuns:

Ray,
Sunt creștin și sunt fascinat de știință.
Nu sunt cercetător, dar sunt fascinat de felul în care creația indică înspre un Creator inteligent.
Ultima carte de știință pe care am citit-o e scrisă de un ateu: "A Short History of Nearly Everything" de Bill Bryson. Carte care mi-a întărit credința în Dumnezeu. Ți-o recomand, e super.
De altfel, știința așa cum e azi nu ar exista dacă nu ar fi existat patosul creștin de a "gândi gândurile lui Dumnezeu după El" cum spunea Kepler. Adică dorința de descoperi tiparele și stucturile naturii create.
Sau cum spune Ap Pavel în 1 Tes 5.12 "Cercetați toate lucrurile și luați ce este bun!" – adică exact opusul a ce spune gargara atee cum ca Scriptura spune "crede și nu cerceta"
O mica lista de fondatori de stiinte crestini: Lord Rayleigh (inventatorul Analizei modelelor si a celei dimensionale), William Ramsay (Chimia izotopica), Ambrose Fleming (Electronica), Michael Faraday (Electromangnetica), Rudolph Virchow (Patologia), Lord Kelvin (Termodinamica), James Joule (Termodinamica reversibila), James Maxwell (termodinamica statica). Uite cateva nume de fizicieni, matematicieni si biochimisti crestini, unii castigatori de nobel, altii profi de oxford, altii cercetatori la nasa, altii profesori universitari de stiinte exacte din vest pe care daca o sa faci efortul sa ii pui pe google ii vei putea citi: Charles Hard Townes, John Polkinghorne, John Lennox, Charles B. Thaxton, Walter L. Bradley, Stephen C. Meyer, Norman C. Nevin, Philip Skell, Donald Knuth, Francis Collins, Jennifer Wiseman, Christopher Isham, etc.
După studii comparate, cred că creștinismul e concepția despre lume și viață care explică holistic existența, viața, materia, spațiul, răul și binele și sensul istoriei.
De altfel, văd că te declari ateu.
Bine ai venit în familia credincioșilor.
După cum ști, ca să fi ateu, ai nevoie de mult mai multă credință decât am eu nevoie ca și creștin.
Conform logicii afirmatia 'nu exista Dumnezeu' este o afirmatie absoluta pe care doar o fiinta care are toata cunoasterea posibila din univers o poate face. Banuiesc ca nici tu, nici vreun ateu rezonabil nu-si aroga aceasta cunoastere.
Ca să faci o afirmație absolută și să nu ai cunoaștere absolută se numește doar o ipoteză nejustificată științific sau logic. E doar o presupoziție, nu o credință bazată pe dovezi, ci una pur și simplu îngustă.
Știința, de altfel se ocupă cu materia, timpul și spațiul, deci nu are instrument pentru imaterial, atemporal și aspațial cum e Dumnezeu.
Dacă alegeai agnosticismul aveai mult mai puțin de-a face cu credința decât ateismul.
Dar ateu fiind, bine ai venit în familia credincioșilor și încă a credincioșilor fără nici o șansă de a fi integri fără o super-doză de credință.

| DeyCj a răspuns:

Și eu sunt creștin, doar botezat, și și asta fără acordul meu, însă am foarte multe curiozități mai ales când vine vorba de a cunoaște. Când vine vorba de descoperirile științifice/dovezile științifice, sunt mai sceptic, pentru că știința este controlată și influențată de o mână de oameni, în a căror mâini se află totul, adică ei au putere totală și controlează tot, numai ca oamenii nu realizează asta și ajung să facă responsabil o prostie supranaturală, prostie inventată tot de ei.

| Alexuţ02 a răspuns:

Şi eu sunt creştin dar nu cred mereu în Dumnezeu, poate o să-mi iau ceva "înjurături" dar chiar aşa e, cel puţin pentru mine.

Bineînţeles că unele lucruri pot fi explicate şi aşa, cel puţin cum s-a format pământul. câteodată mi-e greu să cred că Dumnezeu a făcut ce se zice prin cărţi şi na, mai ai şi îndoieli despre unele chestii...

| RAY explică (pentru Alexuţ02):

Daca esti ortodox e ok man

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt creștină însă mă îndoiesc că din toate religiile lumii a mea este corectă și de ce exista știrea religii care se contrazic plus că creștinismul nu este prima religie care a apărut.Tu ce religie ești?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ateu, nu am religie, ai grija la sectancti

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Locuieşti în România, RAY?

| RAY explică (pentru Alexuţ02):

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai devenit în timp?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Da,este un drum,nu devi ateu peste noapte,cei care devin nu sunt atei,eu am trecut prin toate,teism,deism, panteism, ateism pozitiv, apoi ateism de facto, e un proces lung, sa știi

| RAY explică (pentru Alexuţ02):

Mai ai curiozitati?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Nu, m-am gândit că eşti originar de afară, de asta am întrebat.

| RAY explică (pentru Alexuţ02):

Da,sunt nativ din tata german, dar stau in Romania

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Am înţeles, cum ziceam câteodată e bine să gândim şi logic, nu doar să credem ce se zice în cărţi sau ce se zice "din bătrâni"

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Interesant, nu asta a fost cazul meu, aveam 11 ani și eram interesat de știință, mă uitam des pe Discovery. Apoi la 12 ani am aflat de unde vin copii(inițial mi se spusese că de la Dumnezeu) și nu a mai durat mult până să-mi schimb părerea despre religie în ciuda faptului că familia mi-e creștină și nu interacționasem de loc cu atei, de fapt, nici măcar nu știam că există ateismul, credeam că sunt singurul.

| RAY explică (pentru Alexuţ02):

Corect asa e, dar vezi tu dogmatici, ignoranti, limitati raman mereu in universul lor mic dar fac propaganda, vor sa te manipuleze si sa te spele pe creier

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Discovery science? da si eu, a fost începutul asa zis scepticismului meu

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Nu am treabă cu celelalte persoane, nu le judec, nu le urăsc sau nu le ţin pică ( nu spun că faci tu asta ) doar că mă refer la mine strict, în general. nu am treabă cu ce cred alţii, singurul lucru care-l detest în lumea asta e comunitatea aia bărbat + bărbat, ai înţeles tu ideea. Chiar nu suport persoanele de genul ăla, ok, poate mai sunt şi alte lucruri care mă enervează sau nu le suport dar ăsta e principalul.

| RAY explică (pentru Alexuţ02):

Homosexualitatea este genetica Alex, ok nu suporți, dar ce vina are un individ ca il atrage propiul lui sex, eu sunt împotriva radicalismului nu a neutralități

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Sta in Sannicolau Mare.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu stau acolo mincinosule si in Timisoara iar aberezi, pacat ca ai acel avatar cu einsten

| Alexuţ02 a răspuns (pentru RAY):

Eu văd lucrurile altcumva... nu-l judec, fiecare cu "gusturile" lui. nu e vorba că-l judec, e vorba că nu-l suport.

Îmi fac scârbă chestiile astea.

| RAY explică (pentru Alexuţ02):

Nici mie nu-mi place asa ceva, te inteleg

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Sexul nu inseamna ca nu exista Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Știu, dar ce credeam inițial era singura "dovadă".

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce dovada?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu credeam că copii vin de la Dumnezeu deoarece așa mi se spusese și nu puteam concepe altfel cum un copil moștenește trăsături de la ambii părinți.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca dumnezeu vrea ca creatia lui sa isi odihneasca mintea?