| William a întrebat:

Porunca a 2a zice "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." La categoria chip cioplit intra si statuile ridicate in memoria celor care au murit in razboaie sau la revolutie? (ex: monumentul eroului necunoscut). Noi cinstim pe cei care au murit pentru patrie, dar asta incalca a 2-a porunca? Sfatuiesc ateii sa nu raspunda pentru ca nimic din ce spun ei nu este important si prin urmare nu va fi luat in considerare.

Răspuns Câştigător
| sandra2012 a răspuns:

Nu au nici o legatura statuile eroilor cazuti in lupte pentru patrie cu modul in care i te inchini lui Dumnezeu. Aceea sunt niste oameni care au luptat pentru patria lor si atat. Nu te duci la statuia unuia sa i te inchini. Decat lui Dumnezeu te inchini. Se refera la idoli, la copaci, la alte obiecte materiale care omul le-ar putea considera ca pe Dumnezeu. Ai in Biblie destule exemple.

8 răspunsuri:
| Fishhh a răspuns:

Nu se refera doar la "statui" si alte chestii cioplite.
"Sa nu iti dai valoarea ta ca om pe rahaturi materiale" ar fi putin mai bine tradus.
Daca ar fi cum zici tu inseamna ca Brancusi era stansit?

| justde3a a răspuns:

laughing Mi.a placut replica.
Chip cioplit- nu se refera numai la statui si la poze, desene, etc. este o traducere gresita pentru ca biblia e foarte veche...
Lumea moare de foame si voi credeti in basme laughing
[Mi.am permis sa raspund la intrebare pentru ca nu sunt ateu ( cred in dumnezeu) dar nu si in basme]

| anonim_4396 a răspuns (pentru justde3a):

Dumnezeu e mai ceva ca un basm

| justde3a a răspuns:

Da stii care e partea nasoala ca lumea se inchina la biserica si la icoane...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu se refera la statuile martirilor.Noi cinstim martirii pentru jertfa lor dar nu trebuie sa ne inchinam la statuile sau chipurile lor.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incalca nimic tu citesti ce vrei in biblie se refera sa nu divinizezi acel chip cioplit adica sa nu faci zei si sa crezi in ei la asta se refera poruncile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eroii tii respecti. sfintilor, le urmezi exemplul, daca vrei si poti.inchinarea e pentru Dumnezeu dar ravneste la ea si satan.

| ade2299 a răspuns:

Nu e gresit sa ne amintim de anumiti oameni care au avut o anumita importanta in istorie. Dar totusi. dam prea multa cinste acelor oameni care poate au ucis pentru a-si atinge scopurile. Nu incalca crima o alta porunca? Nu trebuie sa iei 'mot-a-mot' cuvintele 'chip cioplit'. Daca citesti in continuare versetul, vei vedea ca Dumnezeu spune 'nici vreo alta infatisare a lucrurilor care sunt pe pamant, sub pamant, in ape, deasupra apelor, in ceruri.'. Deci el nu accepta vreo infatisare [chip coplit, pictat, crosetat etc.] nici macar a lui! El isi doreste devotiune exclusiva si nu doreste sa i ne inchinam altcuiva decat lui, iar pentru asta nu avem nevoie de vreo pictura, imagine, icoana cu el. Deci cu atat mai putin a vreunui sfant inchipuit, tinand cont k el nu a numit pe nimeni 'sfant' si nu ne-a cerut sa ne inchinam la ei. [exemplu recent : Stefan cel Mare a fost canonizat, desi e descris de cronicari ca unul dintre cei mai cruzi domnitori sau. Constantin si Elena, presupusii 'sponsori' sau chiar intemeietori ai crestinismului, care au introdus crucea, dar care erau mama si fiu si traiau impreuna].