| ina25bin a întrebat:

Ptr filozofi...si nu numai.De ce visam? Care e explicatia logica?

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Hmm. acum un an ti-as fi raspuns ca anterespondentii mei. Astazi iti dau doar un link, il citesti, daca ti se pare o prostie ignora-l, daca nu, studiaza in continuare:

http://www.vopus.org/......a-lor.html

(ca idee, niciunul din raspunsurile anterioare nu prea e corect...)

10 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Freaky, stie ce vorbeste.

| Dreamer a răspuns:

Se zice ca omul isi foloseste in prezent doar 3-5 % din creier. Daca l-am folosi mai mult ori am fi niste genii, ori l-am suprasolicita prea mult si am innebuni. Asta pentru ca in stare constienta creierul are miliarde de operatii de facut in fiecare secunda... secretul vine atunci cand intervine secretia de melanina si adormim( facand comparatie cu un calculator, trecem de la multitasking...la stand by, sau lucru in background), asta permite creierului in stare inconstienta sa isi depaseasca limita de 3-5 % (aproximativ, depinde de la om la om) si in acel moment apar visele.
De ce visam ceea ce visam, nimeni nu are o explicatie exacta...si de obicei se asociaza cu o viata anterioara( reincarnare) sau povestile babesti facand trecerea de la stiinta la credinta.

| Dash a răspuns:

In timpul somnului subconstientul "preia conducerea"...

| ELLSSA a răspuns:

Visul tine doar 3 secunde.Visul e venit din subconstient uneori...

| Freaky a răspuns:

In acord cu perspectiva psiho-analitica, teoria despre vise a lui Sigmund Freud sugereaza faptul ca visele sunt o reprezentare a unor dorinte, ganduri si motivatii din subconstient. Potrivit viziunii psiho-analitice despre personalitate a lui Freud, oamenii sunt condusi de instincte agresive si sexuale, ce sunt reprimate de constiinta noastra. În concepţia lui Freud, dorinţele interzise scapă controlului conştient din timpul stării de veghe şi apar în somn în timpul visului căutând în felul acesta să pătrundă în conştiinţă

| andreea_6675 a răspuns:

Citeste interpretarea viselor a lui freud

| abernader a răspuns:

Explicatia logica este ca,atunci cand dormim, anumiti centri nervosi inca mai "lucreaza", asadar apare visul.

| andreeeeea a răspuns:

Nu trebuie sa fii filozof ca sa stii asta
ii foarte usor
la oamenii normali pur si simplu creierul transmite temerile noastre(sentimente in general nu obligatoriu temeri) prin diferite elemente(lucrurile care le visam).Sau e posibil chiar sa reproduca o intamplare dar cu alte personaje/elemente.
Sunt totusi si cei care au puteri de a visa ce se va intampla. Puterile lor ori vin de la D-zeu ori le dobandesc ei prin difertie ritualuri care din cate stiu eu nu sunt acceptate de biserica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DACA subconstientul ar inceta activitatea o singura secunda, am fi morti.Visele,sint rezultate din:activitati,ginduri,vorbe,fapte, toate prelucrate de subconstientin somnul nostru. Daca omul ar putea folosi intregul creier, ...inca nu banuim de ce sintem in stare.Numai bine.

| Bogdan_3791 a răspuns:

Nu exista o explicatie locica pentru vise. In timpul somnului creierul se relaxeaza, rezultatul fiind visul. Visele se petrec in subconstient(imagineaza-ti subconstientul ca fiind o cutie inchisa cu un lacat, in care se stocheaza tot ceea ce vezi, simti, intelegi pe tot parcursul vietii, si la care ai acces involunatar, prin vis). Mai exista termenul de vis lucid, in care persoana in cauza este constienta ca viseaza, avand posibilitatea de a avea un anumit control asupra visului.