| calinsocol00 a întrebat:

S-a inventat masina timpului? Daca nu, in cat timp se va inventa?

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Teoretic este posibil sa calatoresti in viitor daca atingi viteza luminii. *teoretic *
In trecut...mai complicat, dar totusi unii au reusit sa trimita particule subatomice in trecut pe perioade infime * e un inceput *
http://www.descopera.ro/stiinta/929416-masina-timpului

Dar aici vine paradoxul... daca s-ar fi inventat masina timpului atunci nu ar fi trebuit sa vedem calatori din viitor?

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru Apache):

Relativ.
Imaginează-ţi să ai o asemenea maşină şi să te duci în viitor, să te vezi pe tine încărunţit şi chiar murind. Chiar dacă ai garanţii ştinţiifice exacte, nu crezi că s-ar produce o fisură între prezent şi viitor? Între viteza normală şi viteza aceea incomensurabilă, mai mare decât viteza luminii?
Totul îmi sună a SF. Şi dacă rămâi blocat în trecut? De fapt, dacă rămâi blocat într-un trecut în care tu nu exişti? Doar din dorinţa de a vizita anii 1900, rămâi blocat acolo. Ar strica totul. E de departe cel mai ilogic lucru.
Ei bine, nu cred c-o să nimerească cineva,, fisura din blindaj".

| Apache a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

Asta e problema cu teoria asta.
In teorie ar merge ...in practica te lovesti de paradox

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru Apache):

Ambele sunt ilogice, din toate punctele de vedere.
Şi cea mai interesantă parte e... schimbările pe care le va simţi corpul omenesc pe parcursul unei asemenea călătorii. Dacă dai nas în nas cu Hitler şi îţi trage un glonţ în cap, tu vizitator dintr-un viitor îndepărtat în acel trecut( ce metaforic! laughing nu prea ştiu cum să-mi exprim ideea asta) fiind? Mori, deşi tu nu existai pe vremea aia?
Prea multă bătaie de cap pentru ceva care nu mă face să trăiesc mai mult sau să fiu mai inteligentă.

| Apache a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

Destul de corect

| onasis1961 a răspuns:

Prima dată când se va intoarce cineva din viitor! Mai aşteaptă puţin!

| Purec a răspuns:

Maine se inventeaza. Dar dupa ce se va inventa iti dai seama ca maine va putea sa fie ieri sau ieri sa fie poimaine. Deci am putea spune ca nu sa inventat inca, ci se inventeaza ieri, care ieri poate sa fie de fapt maine.

| Optik a răspuns (pentru Purec):

Mai da cata logica... laughing Sunt fascinat laughing) Ti-a luat mult sa te gandesti la un raspuns tampit ca asta?

| WhatheWow a răspuns:

Au spus ca vor face primul test cu tine; sa-i spui lui Hitler ca daca il prind il omor! Asta in cazul in care ajungi pe acolo.

| Hevnoraak a răspuns:

Se spune că timpul e ceva de neclintit...

| Wihox a răspuns:

Nu se va inventa niciodata big grin Daca ar fi fost inventata am fi vazut oameni din viitor aici!